PORADNA: Jak na střídání stran při provádění pozic?

04. 04. 2014

Ahoj, možná je můj dotaz hloupý a nevím, jestli se dokážu dobře vyjádřit, ale moc by mě zajímala odpověď...

Dělám už nějaký čas Ashtanga jógu a z úvodního kurzu, který jsem absolvovala asi před třemi lety, si matně pamatuju, že by člověk měl pravidelně střídat strany, když provádí třeba vinyasy mezi pozicemi. Jenže na hodně dlouhou dobu jsem na tuhle poučku bohužel zapomněla. Až donedávna jsem při vinyasách a pozdravech slunci dělala jen kroky, tedy neskákala jsem. A zahajovala jsem tyto sekvence vždy stejnou nohou, na stejnou stranu, aniž bych o tom přemýšlela. Jenže postupně mě začal pobolívat loket. A teď už mě bolí docela hodně. A protože se snažím cvičit pravidelně, napadlo mě hned, jestli jsem si ten problém nezpůsobila nějakým špatným návykem právě při jógování. Takže jsem začala své tělo více pozorovat a myslím, že by problém mohl být právě v tom mém neskákání při pozdravech slunce a vinyasách a tím jednostranným zatěžováním. Chci se proto zeptat, jak to tedy vlastně se střídáním stran je. Musím to dělat? A jakých pozic se to týká? Jak se to případně naučit, protože je to hrozně těžké - jakoby se měl najednou pravák naučit psát levou rukou! A co skákání při pozdravech slunce, i to je "povinné"? Jak se to vlastně správně dělá?

Omlouvám se za laický dotaz, ale doufám, že mi poradíte... Děkuju moc, Pavla.

Pavli, vůbec se neomlouvejte, váš dotaz není důvod k omluvě. Všichni máme v hlavě nějaké otázky a je fajn mít vlastního učitele, který nám je pomůže zodpovědět a provede nás jógovou praxí.

Své dotazy nám pište na info@jogoviny.cz.

Provádění vinyás je neodmyslitelnou součástí Ashtanga jógy. Vinyasa znamená dech synchronizováný s pohybem. Během našeho cvičení se uvolňují nežádoucí toxiny a vyplavují se ven, očisťuje se nervový systém a výsledkem je lehké a silné tělo. Proto nejsem zastáncem střídání kroků, ale preferuji, když student skáče. Dech, vinyasa a provádění ásan vaří v těle krev, to vždy říkával sám Sri K. Pattabhi Jois. A právě horká krev má nespočet výhod. Proudí volněji, takže můžeme lépe odstranit bolest, nečistoty a dokonce i nemoci z těla ven. Při provádění vinyas se také potíme, čímž odstaňujeme toxiny z těla.

V případě, že děláte pouze kroky, je opravdu nutné se koncentrovat na střídání nohou, aby se skutečně v těle nevytvářely disbalance. Já bych vám doporučila přestat dělat kroky a začít skákat. Moje učitelka Nancy Gilgoff učí skákat úplně všechny, i 70tileté studenty! Skoky vás posílí, rozpumpují vám v těle energii a vyhnete se disbalancím, které v dotazu zmiňujete.

Když student nemá fyzický problém, měl by při pozdravech slunci skákat.
Autor: 
Jógoviny.cz

V případě, že student nemá fyzický problém, tak by měl při pozdravech sluníčka skákat. Doporučila bych vám zajít si na Mysore lekci, kde se vám učitel může přímo věnovat. Po pozdravu sluníčka učím začátečníky nejprve provádět vinyasy mezi ásanami. Nemusí však provádět vinyasy na každou stranu. Pokud mám takového nováčka na vedené lekci, měl by v těchto chvílích pokračovat s hlubokým dechem, ne jen sedět a čekat na studenty, kteří už provádí vinyasy na každou stranu.

Jestli jste si způsobila špatný návyk právě při praxi jógy, to je těžké posoudit. Musela bych vás vidět cvičit. Zkuste začít budovat svou vlastní praxi postupně. V Ashtanga józe cvičíme 6 dní v týdnu a máme jeden den odpočinku. Praxe se však postupně musí stát meditací v pohybu. Proto první den začněte s pozdravy slunce A a přidejte si poslední 3 závěrečné pozice (pozice po stojce na hlavě). Další den si zacvičte pozdravy slunce A+B a opět závěrečné pozice. Třetí den přidejte pár stojných pozic a koncentrujte se na správné provádění ásan. Je velmi důležité poslouchat svůj dech. Jakmile nezvládáte svůj dech, je to první známkou toho, že je potřeba zastavit se. Někdy je lepší ubrat na ásanách a přidat na kvalitě, spiritualitě. „Ashtanga je o dýchání, zbytek už je jen ohýbání,“ to jsou opět slova Sri K. Pattabhi Joise.

V případě, že si nejste jistá svou praxí, tedy třeba tím, jak správně provádět vinyasy, doporučila bych vám zajít si ještě jednou na začátečnický kurz, kde si základy Ashtanga jógy znovu osvojíte. Není to vůbec ostuda, absolvovat takový kurz i opakovaně! U nás otevíráme pro začátečníky kurz Ashtanga jógy každý měsíc. Tak přijďte, jste vítána.

Mějte se moc krásně.

Petra je autorizovanou lektorkou Ashtanga jógy, učí první a druhou sérii. Jejím posláním je předávat učení Ashtanga jógy pokud možno v nezměněné formě tak, jak se sama učila od svých učitelů Nancy Gilgoff a Manju Joise, kteří jsou pokračovateli učení Sri K. Pattabhi Joise. Petra se také věnuje EFT, holistické medicíně a Bachovým květinovým terapiím.

Kam dál?

PORADNA: Hledám jógu jako doplněk ke sportu
Ahoj, potřebuju poradit. Moje partnerka už delší dobu cvičí jógu. Několikrát jsem ji...
PORADNA: Co můžu očekávat, když začnu s jógou?
Dobrý den, slyšela jsem, že jóga není jen o tom, že si člověk zpevní tělo. Jsem úplný...
PORADNA: Jsem po úrazu kolena, můžu chodit na jógu?
Dobrý den, rád bych využil vaší jógové poradny k následujícímu dotazu. Několik měsíců...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00