PORADNA: Pomůže mi jóga od stresů?

16. 07. 2014

Dobrý den, jsem ve velkém stresu a hledám řešení v józe. Nerada bych skončila u psychologa... Myslíte si, že by mi jóga pomohla?

Děkuji, Maria

Dobrý den, Mario,

ano, systematicky sestavená jógová praxe skutečně pomáhá zvládat (a postupně třeba i zcela eliminovat) stres nebo jeho symptomy. Jóga zmírňuje psychosomatické napětí skrze vybrané techniky - dechová cvičení, meditace, práce s tělem... Třeba až k postupné změně životního stylu nebo nahledu. Cesta ale vede skrze upřímnou práci se sebou a na jejím počátku si bude potřeba položit základní otázku, co může být hlavní příčinou/příčinami tohoto velkého stresu, a co jste sama v sobě ochotna změnit.

Jógová terapie učí práci s pozorností na úrovni těla, dechu, mysli a duše
Autor: 
Jógoviny.cz

Okamžitý stres je v podstatě pozitivní stav, který se evolučně vyvinul jako program specifických reakcí, které naši tělesnou mentální fyziologii měly vést k sebezáchově (modus útěk/útok/zmrznutí). Z dlouhodobého hlediska však stres samozřejmě škodí, a to tak, že pokud se stane chronickým modelem pro naše vnitřní prostředí, může být i tichým zabijákem. Budiž nám ale útěchou, že "stres jako reakci na stresory si sami vytváříme", což v praxi znamená, že pokud změníme způsob vnímání stresorů (toho, co nás stresuje), můžeme jej snížit, anebo ze svého života zcela eliminovat.

Své dotazy nám pište na info@jogoviny.cz.

Jóga terapie učí práci s pozorností na několika úrovních: těla (uvolnění na stres reagujících partií, posílení anebo omezení sekrece specifických hormonů), dechu, mysli a duše. Doporučuji zkusit soukromou lekci jógy se zkušeným učitelem, který Vám přiblíží, jak postupovat ve své denní praxi.

Hodně štěstí.

Bára je certifikovanou lektorkou jógy a všestrannou tvůrčí osobností. Vystudovala indologii a kulturologii, ráda kreslí, píše, baví ji jazz, ilustrace i fotografie. Založila a pustila Bindu Yoga Studio, nyní se věnuje nezávislé lektorské činnosti a terapiím v krásném komorním prostoru na Smíchově. Je autorkou dvou knih o józe, čile se věnuje publicistice na jógová témata.

Kam dál?

 Pomáhá jóga s hubnutím?
"Ráda bych se zeptala, zda jóga pomáhá s hubnutím. Snažím se již nějakou dobu snížit váhu...
 První česká kniha omalovánek pro dospělé
Návrat k omalovánkám, to je ta nejlepší terapie. A to ani nemusíte umět kreslit! Právě...
Začíná kurz jógové terapie. Hned první den jedna holka pláče a říká, že kurz nezvládne,...
Jeden z Pataňdžaliho aforismů mě velice zaujal. Jóga je zastavení změn mysli (Jógasútra 1...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00