ROZHOVOR: Flexibilita z baletu může být v józe překážkou

Když se podíváte na její elegantní pohyby při běžné jógové praxi (ukázka), ani na vteřinu nezapochybujete o tom, že tahle jogínka má taneční, anebo dokonce baletní základy. A tajně jí to budete závidět... Maria Villella je opravdu bývalá baletka. Nicméně ač se může zdát, že měla tím pádem výhodu už když se poprvé postavila na jógamatku, není to tak. Přinášíme milý rozhovor s moc sympatickou americkou jogínkou...

Maria Villella v pozici Eka Pada Rajakapotasana (královský holub)
Autor: 
Maria Villella

První setkání s jógou bývají dost často osudová. Bylo to tak i v tvém případě?

Ashtanga jógu jsem začala praktikovat během studia na univerzitě. Hledala jsem tehdy fyzickou aktivitu, abych nějak rozumně kompenzovala všechen ten čas, který jsem trávila nad knihami. Byla jsem celá rozlámaná. A stala se milá náhoda: v lokálních novinách jsem narazila na reklamu, která lákala do nově otevřeného jógového studia - zaujaly mě fotky lidí v krkolomných pozicích. Tak moc se mi to zalíbilo, že jsem se do studia opravdu vypravila. A hned napoprvé jsem se seznámila se svou budoucí učitelkou. Nejprve se mě vyptávala na nejrůznější věci z mého života a pak vykřikla: „Z tebe zaručeně bude ashtangová holka!”. Přihlásila jsem se tedy na kurz a do Ashtangy jsem se zamilovala hned od první lekce.

Maria Villella

Maria se devět let věnovala klasickému baletu a dalších pět let pak bojovým uměním. Teprve až v Ahstanga józe ale našla to, co hledala.

S jógou začala během studia umělecké fotografie na univerzitě v Buffalo, ve státě New York. Dnes je uznávanou učitelkou Ashtanga jógy a působí v Los Angeles.

Maria teď také studuje tradiční čínskou medicínu. Věří že bylinky a akupunktura lidem mohou přinést úlevu.

Dříve ses věnovala klasickému baletu a později také bojovým uměním. Promítají se nějak zkušenosti z těchto odvětví do tvé jógové praxe?

Ano, určitě ano. Obě disciplíny vyžadují enormní soustředění, duševní klid a důraz na přítomnost, stejně jako Ashtanga jóga. Nicméně je zde také řada odlišností a já jsem postupem času zjistila, že právě Ashtanga mi vyhovuje nejvíc.

Navenek se může zdát, že pro bývalou baletku musí být jóga úplně snadná - alespoň pokud jde o flexibilitu. Právě flexibilita bývá často vůbec první viditelný efekt praktikování jógy, který začátečníci vnímají. Bylo to tak i u tebe?

Díky baletu je sice moje tělo flexibilní, ale některé oblasti jsem měla ztuhlé, stejně jako kdokoliv jiný. Praxe Ashtangy vyžaduje sílu a tu jsem ze začátku postrádala, musela jsem si ji postupně vybudovat. Potýkala jsem se také například s balancováním na jedné noze - v baletu jsme stojnou nohu vytáčeli ven, Ashtanga funguje jinak. A odnaučit se staré návyky, to může být stejně těžké, jako začínat od nuly.

Zmínila jsi, že pro tebe byla Ashtanga jasná volba. Zkoušela jsi ale i jiné styly jógy?

Ashtanga byla mou první a jedinou důsledně prováděnou jógovou praxí. V průběhu let jsem absolvovala také průpravu v Iyengar józe a praktikovala jsem i s učiteli mimo Ashtangu, ale vždycky jsem se právě k Ashtanze nakonec vrátila.

Když jsi studovala Ashtangu v Indii, měla jsi možnost setkat se s jejím “otcem” Sri K. Patthabi Joisem. Jak důležité pro tebe tohle setkání bylo? A obecně vzato, myslíš, že je důležité, aby jogíni ze Západu cestovali do Indie?

Protože jsem si Ashtangu tak zamilovala, chtěla jsem se samozřejmě se Sri K. Patthabi Joisem setkat. A příležitost se mi opravdu naskytla. Nestudovala jsem sice přímo u něj, ale měla jsem čest praktikovat celý měsíc v jeho AYRI (Ashtanga Yoga Research Institute) v Mysore. Moc jsem si pak přála, abych se od Patthabiho mohla učit, ale už to bohužel nevyšlo... Jeho učení ale žije dál díky jeho rodině a studentům z přímé linie. A to je důležité.

A ano, podle mě je skvělé, když člověk může za jógou cestovat do Indie, ke zdroji. Zároveň si ale uvědomuji, že je to dost náročné a pro někoho možná dokonce nezrealizovatelné - ať už kvůli penězům, rodině či kvůli pracovním povinnostem. Mít možnost čerpat moudrost jógy v tradici přímé linie je určitě velmi důležité pro opravdové pochopení a prožití všech rozměrů jógy.

Rychlokvíz

Oblíbená jógová pozice
Kapotasana.

Optimální čas na jógovou praxi
Jednoznačně ráno.

Oblíbený sport či aktivita (vyjma jógy)
Turistika, pohyb v přírodě.

Nejoblíbenější jídlo, kuchyně
Kadeřávek.

Nejoblíbenější nápoj
Čerstvá zelená šťáva: kadeřávek, špenát, troška petrželové nati, okurka, citron a zázvor.

Oblíbená barva
Modrá.

Oblíbená hudba
Reggae.

Oblíbené zvíře
Pes.

Oblíbený školní předmět
Dějepis.

Oblíbené domácí práce
Umývání nádobí, opravdu!

Jaká je tvoje rada, jak najít správného učitele jógy?

Když je student připraven, učitel se sám objeví. S otevřeným srdcem přijímejte lekce, které se před vámi objeví a učte se od každého učitele, kterého potkáte. Toho pravého učitele sami poznáte. Není to nic intelektuálního a nemá to nic společného se zásluhami nebo známostí či slávou učitele. Ti učitelé, které sama pro sebe považuji za nejlepší, jsou velmi skromní a rozhodně to nejsou žádné jógové celebrity.

Jóga v plném významu ovlivňuje naše životy. Jaké přínosy z praktikování jógy pozoruješ ty?

V prvé řadě nám jóga pomáhá uvědomit si, “kde” přesně se vlastně nacházíme. Máme tak příležitost lépe poznávat sami sebe. Vnímáme, jak nás ovlivňují myšlenky, pocity, pozorujeme své chování a zároveň také změny v něm. Někdy tyto změny vyžadují spoustu času, třeba i dlouhé roky, než pochopíme, kudy pro nás vede cesta. Do cesty se navíc často připlétá naše ego a to je důvod, proč někdy sami sebe nemůžeme vidět upřímně. A tím se dostáváme zpět k předchozímu tématu - k důležitosti mít správného učitele, protože přesně tohle je důvod, proč ho potřebujeme.

Studuješ také tradiční čínskou medicínu. Jak ses k této metodě dostala?

Ráda bych lidem pomáhala. A zjistila jsem, že akupunktura a bylinky opravdu dokáží přinést úlevu. Například akupunktura nemá žádné vedlejší účinky a je to neuvěřitelně účinná pomoc. A bylinky jsou úžasné, když se podávají správně. Opravdu to pomáhá léčit řadu "moderních" nemocí a navíc je to levné a bezpečnější než jiné alternativní metody.

Zdravé stravování, to je velké téma. Obzvláště pro aktivní lidi, mezi které určitě učitel jógy patří. Jak podle tebe takový zdravý jídelníček vypadá?

Já se vyhýbám zpracovanému jídlu, takže vařím pouze ze základních surovin. Jím hodně syrové zeleniny, anebo lehce podušenou zeleninu, to by podle mě měla být hlavní složka jídelníčku. Omezit, nebo úplně vysadit bychom měli cukr, alkohol, kofein, cigarety… To, co sníme, ovlivňuje fungování celého našeho těla – jak fyzické zdraví, tak i naši náladu. Proto je opravdu důležité dbát na zdravou stravu.

Máš nějakou oblíbenou jógovou pomůcku?

Jen mou jógamatku, při Ashtanga józe ani jinou pomůcku nepotřebuji.

Jaké jsou tvé další jógové plány, sny?

Ráda bych se ještě vrátila do Indie, nejvíc by se mi líbilo, kdybych tam mohla jezdit pravidelně. Jinak jsem opravdu šťastná, když můžu učit své studenty a pomáhat jim na jejich cestě. Jsem vděčná za všechny okamžiky v životě…

Petra dříve pracovala jako televizní reportérka, dnes má na starosti chod redakce Jógovin. V dětství závodně plavala a později pak o medaile bojovala na veslařském skifu. Jógově se považuje za věčného aštangového začátečníka. Má ráda hory, na kole i pěšky, a je spoluzakladatelkou jógového obchodu YogaGuru.cz

Kam dál?

 Svou praxi jsem musela zjemnit
Když jsem před 20 lety hledala terapeuta, který by mi pomohl s problémem sexuálního...
 Mysore lekce - na vlně vlastního dechu s energií skupiny
V původní tradici se jógová nauka šířila skrze osobní přenášení znalostí z učitele na...
 Simona Tancerová se věnuje józe už 20 let.
Simonu Tancerovou zřejmě znáte jako moderátorku oblíbeného pořadu České televize Kouzelné...
Dopoledne pobíháme po pražské Letné, rozvěšujeme letáčky s programem jednotlivých...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00