Manju Jois: Ubrat na pozicích, přidat na spiritualitě

04. 04. 2013

Manju Jois se stal mým učitelem před několika lety. Vůbec poprvé jsem se s ním setkala na workshopu v Leedsu, v Anglii. A už tehdy jsem se rozhodla, že se od něj chci naučit mnohem, mnohem víc. Následovalo několik dalších workshopů, řada „teacher trainingů“ a také soukromá praxe určená pro uzavřenou skupinu vybraných studentů. A pak se mě najednou začal Manju ptát na Českou republiku. To jsem ještě netušila proč... Při opětovném shledání mě vždy vítal přes celý sál a já se vždy s pokorou usmála a myslela jsem na to, jaké mám štěstí, že právě on je mým učitelem.

Manju Jois
Autor: 
Petra Vonšovská

Jak ten nápad vznikl aneb Manju přijede do Prahy

Po jedné ranní praxi si mě Manju zavolal k sobě a zeptal se mě, jestli vím, že jeho žena má kořeny v České republice. S překvapením ve tváři jsem zavrtěla hlavou a odpověděla jsem, že nevím, ale že mě to samozřejmě moc zajímá!

Další den chtěl Manju vědět, jestli a jak se mi daří s výukou Ashtanga jógy v Praze. Prý by se za mnou rád přijel i s rodinou podívat. Ano, budu moc ráda, když budeme moct uspořádat workshop s Manju Joisem i u nás v ČR!


Když přišlo další školení učitelů, přinesla jsem mu knihu o Praze. A následovalo pozvání na večeři, Manju nám sám uvařil skvělé indické jídlo. Pozval několik věrných studentů, kteří nikdy nezkazí legraci.

I Manju má výborný smysl pro humor, okořeněný špetkou sarkasmu. Prý navařil jídla víc než dost a teď to nemá kdo jíst, proto nás prý pozval. Bylo to příjemné setkání.

Kdo je Manju Jois

Manju P. Jois pochází z Mysore v Jižní Indii a narodil 16. listopadu 1944. Je nejstarším synem Sri K. Pattabhi Joise, „otce“ Ashtanga jógy.

Už v sedmi letech pravidelně vstával brzo ráno se svým otcem, nejprve se kolem něj jen tak motal, zlehka si zkoušel nejrůznější jógové pozice, ale brzo začal praktikovat Ashtangu se studenty, kteří za jeho otcem do Mysore přijížděli. Zpočátku to pro něj byla jen hra, nicméně tato hra pak udávala směr celému jeho životu.

Učitelskou kariéru zahájil Manju už ve svých 15 letech. Od té doby učí nepřetržitě ashtangové adepty z celého světa. Své učení vnímá jako své celoživotní poslání, které mu předal jeho otec Sri K. Pattabhi Jois. Manju učí své studenty jógu v antickém stylu, což je kombinace pránájámy, ásan a zpěvu (chanting). Jeho styl výuky je intenzivní, inspirativní a plný legrace.

Manju je moc rád, že mohl na učení svého otce navázat. Bere to jako čest a na adresu Pattabhi Joise říká: "Je to můj otec a zároveň i můj učitel.“

Nezničte se v ásanách

Manju Jois klade velký důraz na dech (pránájámu) a také na zpěv (chanting). Často říká, že řada adeptů jógy se zaměřuje pouze na ásanu, tedy na to, jak se zničit na jógové podložce. "Ubrat na pozicích, přidat na spiritualitě," to jsou jeho moudrá slova. „Když nepraktikujete pránájámu a chanting, nepraktikujete celý Ashtanga jóga systém. Zpívání je stará véda, má léčivé účinky a jde zároveň o dechové cvičení. S pránájámou se hezky doplňují. Budete mít více energie a svou pozornost obrátíte do svého nitra.“

Dejte svému tělu čas a pracujte na své duši

Řada učitelů zastavuje své studenty v určité ásaně a nepustí je dál až do chvíle, kdy je pozice dokonalá. Manju na to ale má jiný názor: "Neexistuje žádný soubor pravidel. Když má student problém s některou pozicí, musíme mu dát všechny možné nástroje k tomu, aby problém překonal. Je to jako s dětmi, dáte jim zkrátka na hraní jinou hračku. Takovou, se kterou si mohou hrát celý den, která jim pomůže. A pak už jen dáte svému tělu čas."

Ashtangová praxe pod vedením Manju Joise
Autor: 
Petra Vonšovská

O učitelích, kteří drží své studenty zpátky, Manju Jois říká: „Je to ovládání. Nemám to rád. Jóga je o dávání, ne o braní a kontrole. Jóga má být zábavná a máme si ji užívat. Pokud je učitel příliš vážný při praxi ásan, není to dobře. Jóga není cvičení, pracujeme na své duši. Během praktikování jógy můžete procházet mnoha fázemi – budete plakat, budete jógu nenávidět. Pak si ji ale zamilujete..."

Přijďte na workshop s Manju Joisem

Využijte skvělou příležitost a nenechte si ujít vůbec první workshop s Manju Joisem u nás. Koná se 7. - 9. července 2013 v pražském jógovém studiu YogaMe. Počet míst je ale omezen, proto je důležité zajistit si předem rezervaci.

Petra je autorizovanou lektorkou Ashtanga jógy, učí první a druhou sérii. Jejím posláním je předávat učení Ashtanga jógy pokud možno v nezměněné formě tak, jak se sama učila od svých učitelů Nancy Gilgoff a Manju Joise, kteří jsou pokračovateli učení Sri K. Pattabhi Joise. Petra se také věnuje EFT, holistické medicíně a Bachovým květinovým terapiím.

Kam dál?

 První ročník konference v roce 2014 měl obrovský úspěch
Jógoviny jsou mediálním partnerem Ashtanga Yoga Conference a vy můžete vyhrát vstupenku...
Pozice mrtvoly je pro pozorného učitele jógy něco jako zdravotní karta studenta
Pro řadu lidí je šavásana (pozice mrtvoly) tou zdaleka nejoblíbenější ásanou. K jejímu...
Obecné povědomí o józe vypadá asi takto: lehárko, ani se u toho nezapotím, nohy za hlavu...
Jógová inspirace z Kalifornie aneb Přes oceán za Ashtangou
Je už večer, na obloze svítí velký měsíc - před dvěma dny byl úplněk. Dýchám svěží mořský...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00
Sobota, 29. Červen 2024 - 18:00