Probouzení tajemné energie kundaliní

Znovu a znovu se setkávám s tím, že neinformovaní učitelé jógy a různých jiných duchovních směrů horší či lepší kvality vedou své klienty k extrémním stavům mysli a duše. Záměrem bývá často vědomé (ale neřízené) probuzení kundaliní, hadí síly, která podle hindské jógové tradice leží stočená pod kostrčí člověka. Jestliže se objeví dostatečně silný podnět, může se stát, že se tato síla rozvine podél páteře – říká se tomu probuzená kundaliní. 

Probouzení tajemné energie kundaliní
Autor: 
Lenka Chlebounová

Spirituální učitel Meher Baba říká o kundaliní: "Kundaliní je síla, která je latentně přítomna ve vyšších tělech člověka. Je-li probuzena, projde šesti tělesnými čakrami (= funkčními centry) a všechny aktivuje. Jestliže člověk sám není mistr nebo není v přítomnosti mistra, který by ho mohl vést, nemůže ho probuzení kundaliní zavést na Cestě příliš daleko. Neřízené probuzení nebo probuzení u nezralého jedince s sebou mohou nést nebezpečí vzniku sebeklamu a nevhodného (až nebezpečného) využití objevených sil. Kundaliní umožňuje překročit spodní úrovně vědomí a jednou provždy se spojit s univerzální kosmickou silou, jejíž je součástí. Je důležité mít na paměti, že probuzená kundaliní může člověku pomáhat jen do určité úrovně, po níž už další postup není možný bez participace a milosti Dokonalého Mistra." (Zdroj: Wikipedia)

Podle jógy by měl být probuzení kundaliní přítomen guru, předcházet ale navíc musí i pilná práce adepta – jeho duch musí být připravován skrze tělesná omezení (méně jídla, pití, žádný sex apod.), pránajámu, kontrolu dechu, fyzická cvičení (ásany), vizualizaci a zpěv manter. To vše dlouhodobě.

Intenzivní pránajáma bez přípravy?

Co je Bhastrika?

Bhastrika je jedna z nejdůležitějších technik pránajámy. Dle některých jogínů se jedná o kombinaci Kapalabháti a Anulóm vilóm (střídání dýchání jednotlivými nosními dírkami). Je to dech silný, razantní, krátký a intenzivní.

Při této technice se dech záměrně řízeně zesiluje a zrychluje jak při nádechu, tak i při výdechu. Nádech a výdech mají být stejně dlouhé. Bhastrika se praktikuje tak, že se začíná krátkými "sériemi" například po 10 nádeších a výdeších. Pak následuje pauza - běžné dýchání, aby tělo mělo čas vyrovnat se s účinky pránajámy.

Je-li vše v pořádku, lze sérií dechů opakovat, případně zvyšovat počty dechů v jednotlivých sériích například takto: napřed 10x, pauza, pak 20x, pauza, pak 30x, pauza. Zpočátku bych ale doporučovala začínat s malými "dávkami".

Příkladem nezodpovědného přístupu lektora budiž nedávná nejmenovaná monstrózní jógová akce, kde podle líčení hned několika cvičenců z mých lekcí jistá učitelka vedla 90minutovou lekci pránajámy, během níž prováděli přítomní za sebou a bez nejmenší předchozí přípravy dvěstěkrát (!) dechové cvičení zvané Bhastrika. Dva z přítomných se skáceli k zemi ještě přímo na lekci, ostatní si následky odnesli domů – a nezpracovali-li je řádně, žijí s nimi dodnes, nabízí se parafráze šťastného pohádkové konce. Zde ovšem s méně šťastnou pointou.

"Co je špatně na lekci pránajámy? Pránajáma je přece zdravá, je to dechové cvičení a patří k józe," mohou se ozvat zdánlivě logické argumenty pro její provádění. Pránajáma je mocný nástroj. Dobře prováděná má přinášet "rozšíření dechu" a "rozšíření životní síly". Pokud je na ni člověk zvyklý, významně omlazuje organismus a vrací nás ke vnímání sebe samých, prostoru a času "tady a teď". Jednotlivé druhy pránajámických cvičení ("dechů") mají specifické účinky a díky nim lze koordinovat řadu fyzických, ale i psychických obtíží. 

Z hlediska tradiční čínské medicíny je pránajáma schopna přivést čchi (qi) až do ledvin a mohutně je zásobit. Jenže na pránajámu musí být člověk a) zvyklý, b) ji musí dobře ovládat a c) musí být na monotematické "dechové" hodině dobře veden.

Nedovedu pochopit cvičitele jógy, kteří předstoupí na veřejné akci před skupinu třeba padesáti lidí, a aniž znají jejich možná zdravotní a psychologicko-psychiatrická specifika, pustí se s nimi do nejvíce aktivizačního dechu – Bhastriky. Tento dech, jen s jiným pojmenováním, je totiž prakticky totožný s holotropním dýcháním, které prokazatelně uvádí člověka do změněného stavu vědomí a které může mít mnoho závažných kontraindikací.

Bhastrika obecně (a částečně i Kapalabháti) mohou u senzitivních jedinců vyvolat tyto obtíže: tetanickou křeč, poruchu krevního tlaku, ztrátu vědomí, změněný stav vědomí. U psychicky labilních a psychiatricky medikovaných (a ještě více u psychiatricky nemocných, ale nediagnostikovaných) jedinců může dojít k zásadnímu zhoršení psychiky – až do té míry, že mohou potřebovat odbornou péči či hospitalizaci. 

Odblokování kundaliní v praxi

Sama jsem na jednom z jógových pobytů zažila další možný důsledek pránajámické hodiny, která nebyla zaštítěna nezbytným psychologickým dozorem či přítomností zdravotníka: u jedné dívky došlo k samovolnému uvolnění energie kundaliní. Projevilo se to křečemi, náhlou nevysvětlitelnou horečkou, řezavou silnou bolestí v podbřišku, nekontrolovatelným třesem a bolestmi hlavy migrenózního typu. Zde byl konec příběhu šťastný - dívka se józe již nějakou dobu věnovala a s pomocí zásahu náhodně přítomného terapeuta se ze zážitku bezpečně dostala.

Stává se ovšem také, že člověk s podobnou zkušeností se z náhle uvolněné vesmírné síly nedokáže sám dostat – pak nebývá výjimkou hospitalizace a dočasné pracovní omezení spojené s intenzivní psychoterapií.

Které dechové techniky jsou bezpečné a vhodné pro začátečníky?

Začátečníky jsme v dechových cvicích všichni. Obzvlášť zde na Západě, kde doslova celé generace, které se už setkaly s masivním účinkem stresu ze zaměstnání a společnosti, dýchají nesmírně povrchně a problémy s krevním tlakem se objeví už při náznaku zacílení dechu do břišní oblasti. Ale protože pránajáma (je-li prováděna správně) je pro lidský organismus i jeho nemateriální těla doslova požehnáním, je možné si ponechat její benefity a zároveň se vyvarovat extrémních dechových postupů.

Zcela jistě lze pomalu a postupně začít s dechem Nadi suddhi (někdy se mu říká také Nadi shodhana), což je střídavý dech pravou a levou nosní dírkou (opačné se přidržují zavřené prsty) s případnými zádržemi dechu (kumbhakami). Nadi suddhi plyne v běžném rytmu dechu, člověk si počítá klidný dech například takto: na 4 doby (o vlastní délce) nádech, na 4 stejné doby zádrž dechu po nádechu, na 4 doby výdech, na 4 doby zádrž dechu po výdechu. U vysokého tlaku a problémech se srdcem se vynechávají zádrže dechu po nádechu.

Pro úplnost informací však musím dodat, že se ke mně dostaly informace i o problémech způsobených jen tímto jemným druhem pránajámy... Dále je možné doporučit Bhramari (najdete i variantu "Brahmari") pránajámu – jde o "bzučení" hlásky M při zavřených ústech a zacpaných uších. Vše by mělo probíhat pod dohledem gurua (nebo aspoň vyškoleného a/nebo zkušeného učitele jógy).

Probouzení tajemné energie kundaliní
Autor: 
Lenka Chlebounová

Probuzená kundaliní je radost

Uvědomuji si, že toto moje psaní vyznívá, co se probuzené kundaliní týče, téměř výhradně negativně. Musím však upřesnit, že na probuzené kundaliní není nic špatného, je-li probuzena vědomě pod dohledem Mistra a u připraveného adepta. Takový člověk potom díky ní čerpá ze studnice prakticky nevyčerpatelné zásoby energie, je vyladěný, nezná únavu, nahlédne až za běžné hranice intuice a má velmi uspokojivý sexuální život.

Pokud přijmeme karmickou životní filozofii (či další východní filozofie), pak se rovněž můžeme spokojit s konstatováním, že každý z nás dostává v životě nejen přesně takovou porci úkolů, které je schopen zvládnout, ale také ty úkoly, jež si před touto inkarnací zvolil a kterými chtěl projít pro další zrání své duše. Z tohoto pohledu mají smysl i potenciální následky po probuzení kundaliní; přesto se domnívám, že s takto silnými silami by si člověk měl začít pohrávat až v okamžiku, kdy má všechny informace. A mezi ty patří i znalost potenciálních rizik.

Pokud se tedy vědomě rozhodnete pokusit se aktivovat si kundaliní energii, lze jen doporučit, aby u přípravných technik byl přítomen psycholog či jiný odborník schopný řešit situace, jež mohou nastat. Pro všechny, koho zajímají možné nepříjemné následky neřízeně probuzené kundaliní, jimž se říká v západní psychiatrii a psychologii psychospirituální krize, je zde občanské sdružení Diababasis.

Kundaliní jóga

Pozor - nezaměňovat probouzení kundaliní energie s "kundaliní jógou". Jde o odlišné záležitosti. Charakteristika kundaliní jógy podle Jany Wilczkové, učitelky tohoto jógového směru:

"Kundalini jógu neboli jógu vědomí přinesl na Západ v roce 1968 Yogi Bhajan z Indie. Od té doby se rozšířila její výuka takřka po celém světě. Yogi Bhajan učil, že prostřednictvím Kundaliní jógy a meditace se stimuluje žlázový a nervový systém, a tím se zvyšuje naše schopnost tvořit. Probouzí v nás vitalitu, která v nás vyrovnává nežádoucí účinky každodenního stresu, a tím napomůže, aby se nám v životě dařilo. Hodiny kundaliní jógy jsou dynamickou směsí pozic, pránajámy, manter, hudby a meditace. Jejich prostřednictvím se naučíte umění odpočívat, hojit sama sebe a k tomu pokročíte na cestě duchovního růstu."

Daniela je cvičitelka klasické jógy, s kolegyní provozuje v Ostravě jógové Shanti Yoga Studio. Je také zakladatelkou vzdělávacích programů Shanti Academy a Zbožňovaná žena, skrze něž se snaží přinášet informace o zdravém způsobu života. Je vystudovaná literární historička a bohemistka a rovněž absolventka Institutu aromaterapie.

Kam dál?

 Jak znovu začít opravdu dýchat?
Soutěžte o knihu Michaely Klímové O životní síle dechu. "Pro začátek mám pro vás jedno...
 Lekce Kundaliní jógy
Moje hledání trvalo asi dva roky. Krásné studio (a učitel) nakonec vlastně přišlo za mnou...
 Které óm je to správné?
Musím sama přiznat, že jsem se nechala v jednu chvíli strhnout v boj o nejdelší óm. Přeci...
 Když se lidé spojí, vzniká ohromná síla, energie myšlenky.
To, co se stalo v Nepálu, s námi doslova otřáslo až tady v České republice. Musím říci,...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00