Santóša: spokojenost včera, dnes a zítra

30. 06. 2014

Druhou nijamou v pořadí je santóša neboli spokojenost. Věc vypadá vcelku jednoduše, ale právě vůle být spokojený, je mnohdy tou největší překážkou k dosažení spokojenosti vůbec.

Chci spokojenost, anebo Malá lidská odysea

Je zajímavé, že si mnohdy uvědomíme až stav, v němž jsme nespokojeni, a šťastné chvíle si bez kousku pozornosti necháváme běžně protéct mezi prsty. Spokojenost nacházíme ve zdraví, zejména tehdy, vykřešeme-li se úspěšně z nějaké nemoci, v penězích, pokud se nám dříve (nebo tolik) nedostávalo, ve vztazích, pokud jsme okusili zklamání, v zálibách, zpestřují-li to, co nás jinak moc nebaví.

Vůle být spokojený, je mnohdy největší překážkou k dosažení spokojenosti.
Autor: 
Barbora Hu

S obvyklou vášnivostí vzpomínáme na lepší "bývávalo" nebo rozostřeně ba plni naděje mžouráme k budoucímu. Člověk si přeje mít se dobře, být spokojený, ať už se pod tím skrývá cokoliv. Není na tom v podstatě nic špatného, snad jen to, že dost často zapomeneme, že štěstí a spokojenost jsou spíše stavy vnitřního rozpoložení a orientace než výsledkem zdárného plánování.

Trýznivý hon za lepšími zítřky často způsobuje, že v lopotném běhu vpřed nestíháme sledovat půdu pod našima nohama a snadno zaškobrtneme. Neměli bychom zapomínat, že včera, dnes i zítra je jen pestrobarevnou skládankou z mnoha dílků neustálého "teď".

Vše dobré - ne, jógíni nejsou (až tak) pošetilí flegmatici

"Vše co je nyní, je přesně tak, jak má být", není (jen) hippiesáckou recepturou na spokojené fungování v denním životě, ale i nepsanou jógovou mantrou. Neznamená to nutně to, že když vám vykradou dům, nebo si na rovince před domem cestou k popelnici zlomíte nohu, máte se křečovitě radovat. Jóga učí, že vše co se odehrává v našem nitru, mívá své dozvuky i vně. Věci se dějí kauzálně, v závislosti, a vše je zkrátka neustále v chodu.

Dění našeho života ovlivňujeme svým chováním, ale i myšlením, a život sám se line dosti živelně, obvykle ne z předem stanoveného bodu A do bodu B. Jóga neučí flegmatické netečnosti, ani bláhovému "stavu bytí" v rauši bezdůvodné radosti. Jóga učí pozornosti – umění všimnout si, pochopit a přijmout tak, jak je to jen možné. Toto přijetí a pochopení není snadné. Je zpropadeně obtížné pochopit a přijmout ztrátu blízké osoby nebo třeba hluboké mezilidské zklamání, nicméně i postupné porozumění neštěstí je tím, co jóga označuje jako santóša.

Bylo by škoda považovat neustálé hledání drobných důvodů ke spokojenosti za z nouze ctnost. Funguje to. Přírodní národy oslavují déšť, protože přináší vláhu zemi, zem plodí a oni mohou sklízet, vítají slunce i tmu, protože obě s sebou přinášejí své výhody. Připadá nám to možná nadnesené, ale důvodem ke spokojenosti by nám mělo být už jen to, že máme co pít, čím se nasytit, do čeho se obléct, že nežijeme ve válce (mimo tu naši vnitřní). Umíme si to uvědomit, ale neumíme podle toho mnohdy žít.

Nejdřív změň sebe

"Ze spokojenosti vyplyne nepřekonatelná blaženost." (PJS 2/42)

Dost nešikovným postupem je to, když se kvůli své spokojenosti snažíme mermomocí změnit do puntíku vše kolem a na sebe při tom zapomínáme. Víme, jaký by měl být náš zaměstnavatel, rodina, byt, zkrátka vše co nás obklopuje a vytváří nám tak domnělou kulisu (ne)štěstí. Je to normální, říkáme si: "když by on/a byla takový/á, pak by mi nic nebránilo...". Zkusme se v první řadě zamyslet vždy sami nad sebou, dříve než začneme spravovat své lidské okolí. Jenom upřímná vnitřní spokojenost/blaženost (ánand), může splynout a stát se jedním s harmonickým stavem univerza, s absolutnem (sat čitt ánand), což je nejvyšší metou jógové filozofie.

"Zdraví je největší dar, spokojenost největším bohatstvím, poctivost nejlepší vlastností." (Buddha)

Bára je certifikovanou lektorkou jógy a všestrannou tvůrčí osobností. Vystudovala indologii a kulturologii, ráda kreslí, píše, baví ji jazz, ilustrace i fotografie. Založila a pustila Bindu Yoga Studio, nyní se věnuje nezávislé lektorské činnosti a terapiím v krásném komorním prostoru na Smíchově. Je autorkou dvou knih o józe, čile se věnuje publicistice na jógová témata.

Kam dál?

Jogíni, buďte pevní v základech, studujte jamy a nijamy
Co jsou to jamy a nijamy? Jde "eticko-morální základ jógy". Témata jsou v mnoha ohledech...
Svádhjája – doslovně poznání nebo objevování sebe samého
Čtvrtou Pataňdžaliho nijamou je svádhjája – doslovně poznání nebo objevování sebe samého...
Jógová terapie učí práci s pozorností na úrovni těla, dechu, mysli a duše
Dobrý den, jsem ve velkém stresu a hledám řešení v józe. Nerada bych skončila u...
Šárka Konečná
Od malička ráda píšu. Psala jsem romány, své myšlenky... Když o tom teď přemýšlím, tak...
Go to top

Nejbližší akce

Sobota, 1. Červen 2024 - 9:30
Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00