FOTOČLÁNEK: Jak a proč používat roller

 Válení na rolleru jsem si okamžitě oblíbila
Autor: 
Martin Klíma

K používání rolleru jsem se dostala z jednoho prostého důvodu. Kromě toho, že učím jógu, jsem také masér a někdy i celý den pomáhám ostatním od bolestí jógovými masážemi. Jógová masáž je odnoží thajské masáže. Je však o mnoho jemnější a výrazně konejšivější než thajská masáž. Poskytování jógové masáže mě velmi naplňuje a baví, ale vzhledem k tomu, že můj klient při ní nemusí dělat nic jiného, než se jen položit na futon, nechat své tělo ztěžknout, jako když upadá do spánku, a nechat se hýčkat, dělám za něj všechny pohyby já. Po celém dni mobilizace ztěžklých, někdy ztuhlých a bolavých těl jsem naopak já tím, kdo pořádnou masáž sám potřebuje. Zjistila jsem, že po celém dni fyzické práce si moje svaly zkrátka potřebují odpočinout a zregenerovat se. Dlouhou dobu jsem tedy hledala nějakou formu "self-masáže" (masáže, kterou si mohu poskytnout sama). V tom je také největší výhoda rolleru, že je vždy po ruce.

Jak už to tak někdy bývá, objevila jsem roller "náhodou". Vyskočil na mě při jednom z mých brouzdání po oblíbených jógových serverech, kde jej propagovali jako výbornou jógovou pomůcku pro tzv. myofasciální uvolnění. Řekla jsem si, že roller možná bude přesně to, co hledám a rozhodla jsem se, že si jeden pořídím.

Nebudu vám lhát. Je třeba říci, že používání válce může být zpočátku velká výzva i pro silnější povahy. I přes to, že je válec z měkké pěny, může být masáž svalů s použitím rolleru zpočátku opravdu velmi bolestivá, zejména pokud jsou stažené, namožené nebo unavené. Ve ztuhlých a namožených svalech mohou být tzv. svalové uzly, nebo také spouštěče, které jsou přítomny v případě, že se svalová vlákna nemohou uvolnit. Zpočátku byla bolest, kterou jsem pocítila při přejetí bolavého místa ve svalu, ostrá a bodavá, někdy až pálivá. Takový druh bolesti jste zřejmě již zažili například při akupresuře.

Velikou výhodou při práci s válcem je fakt, že si masáž poskytuje člověk sám, a proto můžete kdykoli přestat, nebo zmírnit tlak přesně podle vlastních potřeb. Na druhou stranu si můžete masáž dopřávat jak dlouho bude chtít a navíc zdarma. Samozřejmě se roller nevyrovná pečujícím rukám šikovného maséra, ale už samotný fakt, že je roller kdykoli po ruce, je k nezaplacení. Jsem si jistá, že milovníci akupresury a hloubkových masáží budou z rolleru více než nadšeni, stejně jako jsem z něj byla nadšená já. Válení na rolleru jsem si okamžitě oblíbila a dnes je již součástí mých o tělo pečujících rituálů.

 beLONG Body Roller na YogaGuru.cz

Vám, kteří masáž potřebujete jako sůl, ale špatně snášíte bolest, velmi doporučuji: Vydržte a s rollerem to určitě nevzdávejte! Ujišťuji vás, že bolest se po čase používání rolleru zmírní a nakonec zmizí úplně. Byla jsem opravdu příjemně překvapená až nadšená, jak výborně se mé tělo po relativně krátkém čase začalo cítit.

Myslím si, že pravidelné používání rolleru dokáže velmi přirozeně ovlivnit držení těla. Zejména díky tomu, že z jedné strany masáž efektivně uvolňuje ztuhlé a bolestivé svaly i zkrácené šlachy, ale z druhé strany pohyb na rolleru svaly posiluje. Válení se na rolleru často vyžaduje zapojení téměř celého těla, a proto roller dokáže pěkně zformovat celou postavu. Pravidelné používání rolleru dokáže obnovit normální funkci svalů. Normální funkcí se myslí pružné a zdravé svaly, které jsou kdykoli připravené k okamžité práci.

Kdy a jak válec použít?

Roller použijte kdykoli se vám zachce a kolikrát denně budete chtít. Můžete na něm strávit 5 minut ale také 50. Záleží jenom na vás. Válec jistě ocení každý. Navíc neexistuje ani žádné věkové či zdravotní omezení. Začněte s krátkými intervaly a postupně je prodlužujte. Pokud narazíte na bolestivé místo, zastavte se a zůstaňte chvíli v klidu. Nechte válec působit. Nadechujte se zhluboka a pokuste se vždy vydechnout co nejvíce vzduchu z plic. Bolest se za chvilku zmírní a vy budete moci pokračovat dál. Najděte si k válci vřelý vztah. Chápejte jej jako pomocníka, přítele a sluhu. Nebojte se ho a zároveň se jím ani netrestejte. Mazlete se s ním i se svým tělem. Setkávejte se s ním s radostí. Poskytněte si úlevu od bolesti či pěknou a příjemnou formu pohybu pro posílení svalů.

Následující fotografie chápejte prosím jako inspiraci pro používání rolleru. Není jednoduché zachytit pohyb na fotografiích. Poloh je mnoho a dokonce bych doporučila vlastní zkoumání svého těla jako ten nejlepší způsob používání rolleru. Někdy vám možná postačí pár pozic, někdy si bude chtít poválet celé tělo, někdy si můžete na rolleru poležet a použít jej k protažení těla či k relaxaci, i to je totiž s rollerem možné. (Pozn. red.: kliknutím na ikonu PDF v úvodu článku si můžete celou fotogalerii i s popisky uložit do počítače a vytisknout, abyste si sestavu mohli pohodlně vyzkoušet.)

Fascinace fasciemi

Největším účinkem válce je myofasciální uvolnění. Fascie je síť, která obaluje všechny prvky lidského těla. Každý sval, každé svalové vlákno, každý orgán, mozek i oči mají vlastní ochranný fasciální obal. Některé části této sítě jsou volnější a křehké, v jiných oblastech je tato síť naopak hustá a pevná. Pojivová tkáň je extrémně přizpůsobivá a dává našemu tělu formu a tvar. Fascie je protkána hustou sítí nervů, a proto může také bolet. Prochází jí lymfatické cévy a díky tomu představuje fascie i tělesný odpadní systém.

Při nedostatku pohybu, nebo nesprávném držení těla, vytvářejí fasciální buňky málo maziva, fascie mohou zatuhnout a jednotlivé vrstvy se mohou začít slepovat. Tím dochází k omezené pohyblivosti, omezení funkce lymfatického systému a také k bolesti těla. Fasciální omezení může způsobit mnoho druhů bolestí, od běžné bolesti hlavy až po omezení pohybu. Fascie na obou koncích svalu přechází ve vazivové šlachy, jimiž se sval upíná na kostru a tvoří tak jakousi kapsu pro každý sval, který obaluje.

Pravidelným používáním rolleru je možné uvolnit ztuhlou a bolestivou fasciální síť i zkrácené a ztuhlé šlachy nebo vazy a tím také osvobodit uvězněné svaly z fasciálního sevření. Ve svalech se tak mohou obnovit přirozené pochody, jako je například prokrvení, okysličení nebo odvod buněčného odpadu.

Michaela je učitelka jógy s více než tisícovkou odučených hodin. Jógu se učí od r. 2000 pod vedením Lorraine Grocott, Jenny Beeken, Ivany a Jana Kneislových a dalších. Je zakladatelkou online studia jógy Mishayoga.cz, Master neurolingvistického programování, Mistr mentální léčby a praktikující buddhistka. Jógu vyučuje od roku 2008.

Kam dál?

 Jakmile vyzkoušíte koberec na jógu, hravě se necháte zhýčkat.
Během praxe Ashtanga jógy vzniká vnitřní teplo. Při fyzické jógové praxi ásan se naše...
Pobíhání po stavbě, vrstva špíny na bílých konverskách, děravé kalhoty víc než se teď...
 Jak znovu začít opravdu dýchat?
Soutěžte o knihu Michaely Klímové O životní síle dechu. "Pro začátek mám pro vás jedno...
 Pozdrav Měsíci
Jak je to s jógou a úplňkem? Tradují se obě možnosti – během úplňku cvičit, nebo necvičit...
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 26. Duben 2024 - 14:20
Sobota, 4. Květen 2024 - 10:00
Sobota, 18. Květen 2024 - 10:00