FOTOČLÁNEK: Když už se musí máma roztrhat, ať to stojí za to!

Krása jógy je právě v její dokonalé jednoduchosti. Už ale samotné slovo "jóga" dělá z jógy něco zbytečně komplikovaného. Jen malá hrstka lidí totiž ví, co přesně si pod pojmem jóga vlastně představit.

To už je přirozeností naší krásné lidské mysli vnášet do dokonalosti neklid, pochybnosti, nejistotu, strach nebo zmatek. Nedůvěra dává vzniknout pochybnostem, nenaplněná touha přináší pocit nejistoty, strach nás nutí popírat svou přirozenost a náš nevybouřený a potlačený kreativní potenciál narušuje plynulý tok událostí chaosem.

Když už se musí máma roztrhat, tak ať to stojí za to!
Autor: 
Michaela Klímová

Jóga je umění klidu, přirozenosti a kreativity. Ve škole nás však neučí jak žít spokojený život, jak si vybrat životního partnera, jak sám být dobrým partnerem, mužem, ženou, matkou, otcem, přítelem… Naše nádherná lidská přirozenost se tak vytrácí ve víru domnělých povinností a společenských pravidel. Namísto uvolnění se v radostné tvořivosti se naše těla potýkají se stresem, nízkým sebevědomím a frustrací.

Role matky, ač by mohla být naší ženskou přirozeností, není nijak jednoduchá. Jako matka tří dětí tak trochu vím, o čem mluvím. Člověk se jen tak tak vyhrabe ze složitých pubertálních let, prvních lásek, nezralého sexu a nic nechápajících rodičů se statečnou představou, že to nejhorší už má za sebou, aby se našel s břichem až pod bradu, oteklými kotníky a opilým úsměvem nad představou růžovoučkého, hodňoučkého, nádherně bezzubého miminka ve své náruči. Až teprve hromada bezesných nocí, nekonečné "tryskomyší" tempo a bolavé, unavené tělo promění ten krásný sen o mateřství v malou noční můru. Celé dny i noci jsou najednou přeplněné potřebami dětí, manželů, rodičů i přátel a ty naše vlastní pomalu ale jistě ztrácejí tvar i barvu a zapadají mezi nenaplněné sny a toužebná přání. Povinnosti matky kompletně zahlcují naši kapacitu a čas pro sebe se stává drahocennou komoditou. Někde na pozadí mysli vidíme blikat ty červené kontrolky s nápisy: Odpočiň si! Uvolni se! Najdi si čas pro sebe! Ale "Copak to jde?!" Ano, jde.

Jak jsem už zmínila, kouzlo jógy je v její nádherné, dokonalé jednoduchosti. Je to umění klidu, přirozenosti a kreativity. Jako matkám nám nikdy nechybí dostatek příležitostí pro práci s tělem a myslí. Naše situace nás přímo vybízí k uvolnění se uprostřed chaosu všeho dění. Hodiny jógy ve studiích nezmůžou nic, když nezapojíme jógu do běžného dne. A o to jde. Není přece naším cílem trávit jednou týdně hodinu a půl "urputnou snahou" uvolnit se, ale umět se uvolnit v každé situaci co nejvíce. 

Ve stoji, sedu či kleku existuje obrovské množství různých pozic. Na svých hodinách jógy ráda říkám: "Co milimetr, to jiná ásana. Co člověk, to jiná jóga." Naším úkolem je využít každé příležitosti k protažení těla a díky tomu k uvolnění nahromaděné a stagnující energie. Někdy stačí jen vědomě pohnout prstem, abychom okamžitě ucítili uvolněný proud energie šířící se do celého těla. Někdy k tomu stačí jen opravdový, hluboký nádech.  Někdy tento zázrak dokáže hezká představa či oblíbený zvuk. Jen si zkuste vzpomenout na krásný západ slunce, mořskou hladinu nebo krásné hory, hezkou květinu či laskavou tvář přítele. Vzpomeňte si na hlas, který vás zaujal, nebo si poslechněte hezkou písničku. Možná na vás podobně působí vůně. Zapalte aromalampu, nebo přivoňte ke kůži svého milovaného. A potom jen pozorujte a spočívejte. Zažívejte pravou jógu.

Každá matka přirozeně oplývá uměním kreativity, vynalézavosti, improvizace a přizpůsobivosti. A proto se právě období mateřství může stát bránou do světa jógy a často se jí také stává.

Na následujících fotografiích naleznete několik tipů, jak zapojit jógu do běžného života matky a ženy i přesto, že je nabitý povinnostmi. Věřím, že si užijete trochu zábavy, až budete samy nebo s dětmi vymýšlet další možné ásany. Děti to milují!

Michaela je učitelka jógy s více než tisícovkou odučených hodin. Jógu se učí od r. 2000 pod vedením Lorraine Grocott, Jenny Beeken, Ivany a Jana Kneislových a dalších. Je zakladatelkou online studia jógy Mishayoga.cz, Master neurolingvistického programování, Mistr mentální léčby a praktikující buddhistka. Jógu vyučuje od roku 2008.

Kam dál?

 Jógátky vznikly původně jako pohádkový sešit pro mého syna Tadeáše
Do 15. 11. můžete ve článku soutěžit o 3 výtisky knihy Jógátky od autorky a lektorky jógy...
Nejsem si jistá, kolik lidí na světě používá ve své jógové praxi jako pomůcku pásek na...
 První česká kniha omalovánek pro dospělé
Návrat k omalovánkám, to je ta nejlepší terapie. A to ani nemusíte umět kreslit! Právě...
 Naše děti jsou naším zrcadlem.
"Je zvláštní, že jsem z čista jasna začala chápat věci mezi nebem a zemí. Naopak se ale...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00
Sobota, 29. Červen 2024 - 18:00