VIDEO: Jóga v těhotenství je dar, srovná "rozsypané" tělo

Čím se liší lekce jógy pro těhotné od běžné hodiny? Můžu začít s jógou pro těhotné, i když jsem nikdy dřív jógu nepraktikovala? Je vhodné cvičit po celou dobu těhotenství? Které pozice mám raději vynechat? Na všechny tyto otázky vám v našem videu odpoví autorka systému jógy pro těhotné Andrea Smékalová Hájková.

Ať už jste před otěhotněním jógu praktikovala nebo ne, na lekce těhotenské jógy s vyškolenými lektory můžete kdykoliv přijít. Začít může každá žena, v jakékoliv fázi těhotenství - od prvního dne až do porodu. A ani cvičení jen pár hodin před samotným porodem není výjimkou, jak potvrzuje lektorka jógy pro těhotné Andrea Smékalová Hájková...

Andrea vytvořila celý systém cviků pro těhotné. Jsou to přípravná cvičení k hathajógovým ásanám. Cviky jdou za sebou vždy ve stejném pořadí, aby si je žena snadno zapamatovala a na hodině si opravdu odpočinula. K jednotlivým cvikům navíc existuje řada modifikací, takže když přijde na lekci žena, která není ten den ve své kůži, může cvičit jednodušší variace. A funguje to i naopak, je možné přidat i větší zátěž. V jakékoli fázi hodiny si může maminka samozřejmě odpočinout a na chvilku přestat cvičit.


Oblíbené jsou mezi těhotnými jógínkami především rotace na zemi, krásně totiž dokážou ulevit přetížené bederní páteři. "Během těhotenství se tělo zavírá, aby se vše uvnitř bříška soustředilo na dítě," vysvětluje Andrea. "Tím pádem se zavřou ramena, zavřou se kyčle a žena je unavená. A jóga pro těhotné tělo znovu otevírá, protahuje a pročišťuje. Výborná jsou spinální cvičení, rotace nebo třeba protahování páteře, kdy se kostrč točí na jednu stranu a krční páteř na druhou."

Andrea Smékalová Hájková při lekci těhotenské jógy
Autor: 
Jógoviny.cz

Nikdo mi neporadil a tak jsem začala studovat...

"Jógu jsem dělala i před prvním otěhotněním, ale právě během prvního těhotenství mi nikdo neporadil, nevěděla jsem kam chodit cvičit, nebyly tady tehdy ještě žádné speciální systémy cvičení pro těhotné, takže jsem pak při porodu byla trošku hysterická", vzpomíná s úsměvem Andrea. "Špatně jsem dýchala a říkala si, že to takhle vůbec není dobré a že to musím u druhého dítěte změnit. A opravdu jsem se tomu začala více věnovat. Našla jsem si systém cviků, který mi vyhovoval, zjišťovala jsem, co se v těhotenství smí a co se nesmí, kde jsou v józe rizika a při druhém těhotenství jsem všechny tyto poznatky využila."

Jógu pro těhotné podle systému Andrey Smékalové Hájkové si můžete přijít vyzkoušet do pražského Om Yoga Studia.

Petra dříve pracovala jako televizní reportérka, dnes má na starosti chod redakce Jógovin. V dětství závodně plavala a později pak o medaile bojovala na veslařském skifu. Jógově se považuje za věčného aštangového začátečníka. Má ráda hory, na kole i pěšky, a je spoluzakladatelkou jógového obchodu YogaGuru.cz

Kam dál?

 Jógová desetiminutovka stmeluje děti a dospělé
Nemine ráno, abychom se spolu s mými dvěma chlapečky nepohroužili do nejrůznějších...
Které pozice můžu a které nesmím cvičit po porodu?
"Ráda bych se zeptala, kterým ásanám bych se měla při rozestupu přímých břišních svalů po...
Těhotné ženy mohou navštěvovat hodiny klasické jógy.
"Dobrý den, jsem z malého města, kde se stěží hledá kurz jógy, natož jógy pro těhotné...
 Zkuste začít s praxí zaměřenou na pánevní dno, plný jógový a brániční dech
Jsem 4 týdny po císařském řezu a chtěla bych se zeptat, zda můžu cvičit pozdrav slunci,...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00
Sobota, 29. Červen 2024 - 18:00