VIDEO: Mysore lekce, na vlně vlastního dechu s energií skupiny

V původní tradici se jógová nauka šířila skrze osobní přenášení znalostí z učitele na žáka (guru-šišja parampará). Aštanga jóga se tímto tradičním způsobem vyučuje dodnes. Jednou z forem výuky jsou takzvané Mysore lekce, kde studenti praktikují sami, na vlně vlastní dechu za přítomnosti učitele. Tato forma je ideální nejen pro pokročilé, ale také pro začátečníky. Není třeba obávat se, že neznáte sekvenci cviků. Učitelé vás budou učit jednu pozici za druhou tak, abyste si sérii zapamatovali. Vždy, když si nejste jisti provedením pozice, učitel vám poradí, pomůže.

Oproti vedeným lekcím mají lekce Mysore výhodu v tom, že se můžete soustředit jen a jen na sebe, nemusíte poslouchat či vnímat pokyny učitele, učitel je přesto přítomen, na studenty bedlivě dohlíží a individuálně jim pomáhá - poskytuje tzv. adjustment, dopomoc v pozicích.

Na lekci Aštanga jógy ve stylu Mysore vás teď zveme:

Mysore lekce ve studiu vs. samostatné praktikování doma

Možná vás napadlo, proč by měl člověk chodit na lekce do studia, když pak vlastně v rámci lekcí Mysore cvičí sám. Jde právě o přítomnost učitele, o takzvaný adjustment, tedy o dopomoc v pozicích. Velkou roli samozřejmě hraje také energie, kterou společně v sále vytváříte.

"Když člověk cvičí sám, tak je někdy větší dřina to nevzdat, přemoci se," říká Eva, praktikantka Aštanga jógy. A doplňuje ji Eliška, která si Aštangu také zvolila jako svou cestu: "Je to opravdu velký rozdíl, protože když cvičíte každý den doma sám, tak ta energie není taková, polevíte. Tady se člověk víc nabudí, cítí tu energii ostatních lidí, cítí energii učitele." "Často se také stává, že když člověk cvičí sám, tak je po cvičení unavený, kdežto na lekci Mysore se stane, že jste možná také fyzicky unavení, ale zároveň jste i nabití energií, která tady proudí," uzavírá ještě Eva.

Svou zkušenost popisuje také Petra Vonšovská, učitelka Aštanga jógy: "Je určitě fajn mít svého učitele, učitel mě vždycky povede. Když jsem já začínala, chodila jsem i na soukromé lekce k mému učiteli. Nejenže jsem si najednou já sama všímala daleko větších pokroků, ale i lidé kolem mě. Být ve skupině, jít na tu lekci, slyšet zvuk dechu... A přestože je člověk na podložce sám za sebe, individuálně, je to energie skupiny. A samozřejmě učitel je vždy poblíž, aby pomohl."

 

Jak to chodí na lekcích Mysore

Student se pozice učí postupně
Mysore styl učení je pro tělo a mysl daleko přirozenější než lekce vedené. Student se učí postupně, učitel mu pomalu navyšuje počet pozic. Nejprve se naučíte správně dýchat, vysvětlíte si význam bandh (energetických zámků) a budete věnovat pozornost dršti (směru pohledu). Pozvolné učení pomůže vytvořit větší sílu, flexibilitu a vhled do vaší praxe jógy. Postupně se naučíte, jak jdou ásany za sebou. Při poznávání jednotlivých ásan a principů učení Aštanga jógy neposouváte jen svou znalost ásan na novou úroveň, ale jakoby mimochodem nacházíte a poznáváte také sami sebe. 

Nemějte strach, že zapomenete nějakou pozici, ze začátku se to stává. Od toho je na místě učitel, aby vám připomněl, jaká pozice následuje. Mysl i tělo si časem pozice zapamatují a cvičení pro vás bude naprosto přirozené, stane se meditací v pohybu.

Když chcete dopomoci v pozicích (tzv. adjustment), vyčkejte na příchod učitele
Když chcete dopomoci v náročné pozici, když nevíte, která pozice následuje, anebo když si nejste jisti provedením pozice, vyčkejte na příchod učitele. Pozici naznačte, pokuste se o ni, učitel to zaznamená a jakmile bude moct, přijde k vám. Zatímco sedíte a vyčkáváte, tělo by mělo být stále aktivní - dýcháte hlubokým uvolněným dechem, páteř je napřímená, mysl zklidněná.

Když začínáme, spousta věcí je pro nás nových a náročných. A i když jsme pokročilí, někdy zkrátka pozici sami nezvládneme, s dopomocí učitele už ale ano. Je to přirozený proces učení, není ostuda počkat na učitele.

Přidejte na kvalitě, ne na kvantitě
Z fyzického hlediska neexistuje dokonalá pozice - dokonalou se stane, když ji prodýcháte. Jakmile nestačíte s dechem, je to první známka toho, že je nutné zvolnit. Respektujte své tělo a to, jak se v daný den cítíte. Uberte raději na počtu prováděných ásan a přidejte na kvalitě jejich provedení. Každý z nás se učí jinou rychlostí, každý má jiné limity. Nespěchejte.

Plně se koncentrujte na svou praxi
Vyhněte se pokud možno jakýmkoliv rušivým vlivům - neupravujte si vlasy, podložku, nemluvte, neberte s sebou do sálu mobilní telefon apod. Není cílem zapomenout na svět okolo vás, není ani cílem být ve vlastním světě a nechtít se vrátit zpět. Při praxi jógy se chceme vyhnout jakémukoliv fanatismu, cílem je přeci harmonie. Jóga by měla být pomocníkem na cestě, nástrojem pozitivní transformace, každodenním přítelem života, ne prostředkem k útěku mimo realitu. To, co se naučíme na podložce, si bereme zpět do svého každodenního života. Aštanga jóga nás učí koncentraci.

Pravidla Mysore lekcí podrobněji zde.

Článek vznikl ve spolupráci s Petrou Vonšovskou z AYSP.

Petra dříve pracovala jako televizní reportérka, dnes má na starosti chod redakce Jógovin. V dětství závodně plavala a později pak o medaile bojovala na veslařském skifu. Jógově se považuje za věčného aštangového začátečníka. Má ráda hory, na kole i pěšky, a je spoluzakladatelkou jógového obchodu YogaGuru.cz

Kam dál?

KPJAYI - Sri K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute - jógová škola systému Aštanga jógy
Únor jsem strávila stejně jako loni v jihoindickém Mysore, kde jsem praktikovala ashtanga...
 Aero jóga je cvičení ve vzduchu, relax i zábava
Aero jóga, létací jóga, fly jóga, inverzní terapie, antigravity yoga, swing yoga, aerial...
 Ásany jsou základním kamenem, na kterém můžeme stavět dál.
Jóga dává přístup k duchovnímu skrze fyzické. Ásany jsou základním kamenem, na kterém...
 První trimestr je pro ženu náročný, je potřeba poslouchat své tělo
Bylo velmi zvláštní samu sebe pozorovat. Ještě před tím, než mi test potvrdil, že jsem...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00