Schopnost detoxikace mají naše tělo i mysl přirozeně, samovolně - pokud jim v tom ovšem nebráníme například nevhodným stravovacím a pohybovým režimem, anebo dietními chybami.
Nejobvyklejší potíže na úrovni těla jsou nepravidelné vyprazdňování, zácpa, plynatost, překyselení žaludku, žaludeční neurózy, sklon k zánětům slinivky, dráždivý tráčník, sklon k ukládání tuku v oblasti středu těla, nedostatečná pružnost střevní tkáně, ale i diabetes II. typu nebo dokonce rakovina tlustého střeva.
Pokud se zažíváním máte potíže, anebo byste jen chtěli podpořit přirozenou detoxikaci svého těla, doporučujeme následující sestavu 10 cviků, která k úlevě zaručeně přispěje. Sestava vám zabere maximálně čtvrthodinku a podle perfektního návodu od Báry Hu ji sami bez problémů zvládnete. Natáčeli jsme v pražském Bindu Yoga Studiu:
Pracujte převedším s břichem
Při problémech s trávením je kromě naší hlavy klíčovou oblastí břicho - krajina solar plexu, podle tradiční hatha jógové fyziologie sídlo třetí ohňové čakry Manipúr a její obecné schopnosti transformovat.
Jóga může pomoci tak, že ve vybraných pozicích stimuluje vnitřní orgány solar plexu mírnou tlakovou masáží. Vhodné jsou k tomu například rotace. Takovým cvičením posilujeme samotný odvod tělesných splodin (v ájurvédě se jim říká amma), ale také takzvaný džathar agni - trávicí oheň uvnitř břicha. Některé pozice zároveň podporují stimulací tlakových bodů správnou cirkulaci lymfy a krve v těle.
Jógový přístup je celostní, holistický, což v praxi znamená, že jóga hledá příčiny problemů v několika vzájemně propojených úrovních - na úrovni těla, mysli a duše. To, že nejsme schopni dobře trávit požitou potravu (bez ohledu na její nezávadnost a prospěšnost pro tělo), nebo že čelíme určitým poruchám příjmu potravy, se proto může odvíjet od okolního dění, od hlubší dimenze obecného přijímání věcí, jejich „vstřebávání“ a pozitivního využití.
Uddijána bandha - pod dozorem zkušeného učitele
Jednou z jógových technik, která určitě na seznam pomocníků při potížích se zažíváním také patří, je Uddijána bandha. Jde o tradiční jógovou technikou (specifickou mudru), která se praktikuje k zajištění vzestupného směru toku vitální energie (pránótthan) z nižších center (prvních třech čaker) směrem vzhůru, k centrům vyšším. Technika je spojována také se vzestupem vědomí. Podstatou techniky je "vcucnutí" břišní stěny směrem dovnitř a vzhůru v dechové zádrži, za vzniklého podtlaku.
Po fyzické stránce tkví prospěšnost Uddijána bandhy v podpoře funkce a tlakové masáži orgánů dutiny břišní, a také ve stimulaci nervových zakončení podél páteře, míšních nervů a ganglionů. Provádí se zásadně na lačno, v dechové zádrži po výdechu (báhir kumbhaka), drží se v různé délce, dle úrovně pokročilosti a záměru praktikujícího či směru jógy (kundaliní jóga, tantra jóga, hatha jóga).
Uddijána bandha je kontraindikována v těhotenství, po nedávných operacích břicha, vnitřních kýlách a zánětech, ale i při dalších problémech spojených s vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárními potížemi, kvůli kterým není bezpečné provádět dechové zádrže. I proto je nutné Uddijána bandhu zprvu praktikovat pouze pod dozorem zkušeného učitele jógy a s ohledem na momentální zdravotní stav.
Doporučená sestava (viz video) - 10 minut denně, lze rozšiřovat:
- Kapalbháti pránajáma - dech zářící lebky (10 - 30x)
- Apána hásta mudra - gesto rukou
- (Uddijána bandha - pod vedením učitele)
- Parivritta Utkatásana - pozice rotující židle
- Utthita Páršvakónásany - variace s dlaněmi na břiše a bedrech
- Dhanurásana - pozice luku
- Natja Bhudžangásana - pozice tančící kobry (5x + 5x)
- Navásana - pozice loďky, dynamicky (10x)
- Ardha Matsjendrásana - pozice polovičního rybáře
- Džathara Parivartanásana - pozice "metronom" (10x)
- Pávanmuktásana - pozice uvolňující vzduch (10x)