Povzdech "bolí mě za krkem" pronese čas od času zřejmě každý. Krční páteř je totiž jednou z nejexponovanějších a nejproblematičtějších částí těla. "Právě kvůli bolestem v oblasti krční páteře se dnes lidé často obracejí ke cvičení jógy s nadějí, že díky němu své problémy vyřeší," popisuje zkušenost s nováčky na svých lekcích učitelka jógy Barbora Hu z pražského Bindu Yoga Studia.
Je důležité uvědomit si, že pokud chceme uvolnit krk, nelze cvičit pouze s krkem. Procvičit musíme celou oblast, která s krkem souvisí - musíme pracovat s hrudníkem, s rameny, ale například také se spodním břichem.
Pokud vás bolest krční páteře trápí, zařaďte do svého denního programu následující krátkou sestavu cviků z videa. Cvičení zabere jen 10 minut a může se vám zdát, že je jednoduché, ale i tak málo stačí k výraznému zlepšení. Samozřejmě je vždy třeba brát v úvahu charakter a závažnost konkrétních potíží.
Mohou za to "provozní" příčiny - třeba to, že neumíme dobře stát
Na krční páteř negativně působí naše pohybové návyky - od špatného držení těla, přes práci u počítače a čtení vleže, až po spánek na vysokých polštářích.
Ublížit si ale můžeme také technicky špatnou jógovou praxí. Například začátečnické pokusy o svíčku (Sarvángásana) nebo stoj na hlavě (Šíršásana) nezřídka končí právě bolestí krční páteře, možná to sami znáte. Bolesti v této oblasti si přivodíme také třeba přílišným namáháním trapézových svalů či nesprávnou prací s pažemi.
Pozorujme se na všech úrovních
Problémy krční páteře a přilehlých oblastí se mohou projevovat občasnými ale i chronickými bolestmi svalů, ramen a paží, bolestmi hlavy, migrénami, záněty mezi ploténkami, výhřezem ploténky, omezenou hybností hlavy, nevolností a závratěmi, dýchacími potížemi, záněty uší, úst a nosu, ale i nespavostí nebo dysfunkcí štítné žlázy.
"Jóga pojímá člověka z holistické perspektivy a příčiny problémů hledá vždy ve všech úrovních - v těle, na duši i ve spirituální rovině. Znamená to, že když máme problémy s krční páteří nebo s krční oblastí obecně, ten problém nemusí nutně pocházet z našich rutinních návyků, ale může to být i tím, jaké máme zažité koncepty myšlení, jak jsme zvyklí komunikovat, protože krk je sídlem páté čakry višuddhi, takže i tyhle faktory přicházejí v úvahu", doplňuje ještě výčet možných příčin bolestí krční páteře Barbora Hu.
Doporučená sestava (viz video) - 10 minut denně, lze rozšiřovat:
- Brahma mudra - jemné pohyby hlavou (3 - 10x)
- Kandha sančálan - kroužení rameny (2 - 10x)
- Sučirandhrásana s oporou - "jehla a nit"
- Šašankásana - pozice zajíce