5 OTÁZEK: Pomocí jógy můžeme komunikovat s lidmi s postižením

Čím vás jóga na samém začátku oslovila a v jaké životní situaci jste se tehdy nacházela?

Zuzana Bílá

Jóga Zuzku zaujala už v raném věku, kdy s nadšením listovala knížkami o Indii a nesměle zkoušela první pozdravy slunci. Jógu a jógovou terapii teď studuje na FTVS UK.

Dva roky spolupracovala s osobami s mentálním postižením a prostřednictvím jógových cvičení s nimi pravidelně komunikovala. Měla tak možnost porozumět jejich vnímání našeho společného světa.

Na svých lekcích Zuzka ráda pracuje také s tibetskými mísami.

Mé první setkání s jógou proběhlo už na základní škole. Měli jsme si připravit do občanské nauky téma, které nás zaujalo. A mě tehdy zaujala kniha o Indii, kterou jsem našla v babiččině knihovně. Pamatuji si, že spolužáci trošku vyjeveně koukali, když jsem jim líčila detaily o pohřbívání ve Varánásí, nebo o sušení prádla na kravím trusu.   

Uběhlo pár let a mé zdraví si zrovna se mnou trochu zahrávalo. Rozhodla jsem se tělo posílit zevnitř a jóga byla i díky načteným informacím z mládí jasnou volbou. Ocitla jsem se tak jednoho dne na jógové podložce a už jsem na ní pár let zůstala...

Jóga je pro mě nádherným uměním, které můžu začlenit do svého života, díky kterému se mohu stát studentem, který se učí sám od sebe, od přírody okolo a také od lidí, které potkává. Jóga je pro mě denní a celoživotní cestou, která je s každým dalším krokem delší, ale o to více obohacující.

Dva roky jste v rámci své jógové praxe spolupracovala s osobami s mentálním postižením. Jak tato spolupráce vznikla a co konkrétně obnášela? Jaká specifika mají lekce jógy pro osoby s mentálním postižením?

Spolupráce vznikla před dvěma lety, kdy Dan Kubík, tehdejší vedoucí aktivizace v Domově Sulická dával dohromady tým lidí, kteří s obyvateli domova pracovali v rámci volnočasových aktivit. Vznikla tak například divadelní škola pro osoby s mentálním postižením Hnízdo Um, probíhalo zdravotní cvičení, plavání a také jsme zkusili společně vytvořit jógovou skupinu. Ze strany obyvatelů domova byl o jógu od počátku velký zájem.

Pro mě to byla naprosto nová zkušenost a mohu říci, že první lekce byla velmi náročná - klienti mě neznali a při prvním setkání na mě koukali docela s nedůvěrou. Ke cvičení se přidal jen málokdo. Ale nevzdali jsme to ani já, ani oni, a tak jsme společně prožili úžasné dva roky vzájemného sdílení, cvičení a velmi oblíbeného zpívání mantry Óm.

 Pomocí jógy lze komunikovat s lidmi s postižením
Autor: 
Jan Kazda

Jak klienti Domova na lekce jógy reagovali?

Skupina, která se během dvou let vytvořila, byla velmi rozmanitá, jak věkově, tak i druhem postižení. Klienti nebyli motoricky příliš zdatní, navíc často nefungovala ani běžná verbální komunikace. Většinu cviků jsem předváděla a zároveň vysvětlovala a lekce jsem se snažila připravovat dopředu. Často jsem ale na místě celou lekci změnila a nechala se vést intuicí.  

Díky některým jednoduchým dechovým cvičením, zpívání manter a používání tibetských mís se nám podařilo udělat jógové lekce hravé. Také náš vztah byl čím dál více důvěrnější - už jsem pro ně nebyla cizí paní, která po nich vyžaduje nějaké divné pohyby. Jednotlivé pozice jsme přirovnávali k určité činnosti, nebo ke zvířatům. Cvičení probíhalo většinou formou průpravných cviků.

Myslím si, že pomocí jógových cvičení je možné s lidmi s postižením komunikovat a pochopit tak jejich pohled na svět. Řídí se totiž mnohem více intuicí a méně jsou závislí na rozumových a smyslových vjemech. Já jsem za tuto životní zkušenost a příležitost velmi vděčná a budu ráda, pokud se v budoucnu objeví možnost opět spolupracovat s podobnou organizací.

Pro učitele jógy už dnes existuje řada možností, jak se "vzdělat", jak získat potřebná oprávnění. Vy jste lektorský kurz absolvovala u Českého svazu jógy a teď studujete třetím rokem na FTVS UK obor Jóga a jógová terapie. Jaké to je, studovat jógu na univerzitě? Kdo jsou vaši spolužáci, kdo učitelé, jak taková vysokoškolská výuka jógy vypadá? 

5 OTÁZEK

5 OTÁZEK je série rozhovorů, které mají tyto společné prvky:

  • 5 dobře mířených dotazů
  • v roli respondenta zajímavá osobnost ze světa jógy

Rádi byste někoho vyzpovídali? Pošlete nám tip na info@jogoviny.cz.

Jóga je v rámci studia Jógy a jógové terapie předávána v kontextu s poznatky západních principů medicíny, fyzioterapie a filozofie. Máme tak například přednášky a semináře z anatomie, fyziologie, nebo kineziologie a zároveň přednášky velmi obsáhlých nauk jako je ájurvéda, východní filozofie nebo indická filozofie. 

Významnou osobou a naším učitelem jógy a jógové terapie je PhDr. Jiří Čumpelík, PhD., fyzioterapeut, který velmi ojedinělým způsobem spojuje jógu s odbornými znalostmi z medicíny a vývojové kineziologie. Dalším velmi váženým přednášejícím je pan Doc. MUDr. František Véle, CSc., přední odborník na neurofyziologii, který ještě ve svých 92 letech působí na katedře fyzioterapie. 

Studium pro mě nabízelo vše, co jsem na své jógové cestě zrovna hledala, nebo asi v danou chvíli potřebovala. Především jsem chtěla prohloubit své znalosti z oboru anatomie a jógové filozofie. Díky skvělému výběru vyučujících, zajímavým tématům a především díky studiu jógy jsme si ve škole i přes věkové a profesní rozdíly velmi blízcí. Potkala jsem zde velmi mnoho inspirujících lidí nejen z řad učitelů a spolužáků.

Vaše pravidelné lekce jsou jednou dynamické a hravé, jindy jemné a procítěné, vycházející z jógové terapie. A pracujete také s tibetskými mísami. O co přesně jde, jak relaxace za zvuku tohoto "nástroje" vypadá?

Můj přítel měl tibetské mísy doma a já jsem si je párkrát vyzkoušela jen tak rozeznít a pohrát si s jejich vibracemi a zvukem. Prvními posluchači byly moje čtyři kočky, které se kupodivu netvářily obvykle otráveně, jako jindy, když jim naruším jejich celodenní siestu.

Mísy jsem vzala i na své lekce a při relaxacích jsem je buď rozezněla, nebo položila přímo na těla studentů. Především u lidí s mentálním postižením přispívaly mísy k většímu zklidnění během relaxace. Často se už na začátku lekce těšili a ptali se, zda mám mísy s sebou. Myslím si dokonce, že pro některé z nich byly právě mísy velkou motivací k celému cvičení...

Tibetské mísy používám při závěrečných relaxacích i na svých běžných hodinách. Když si položíte tibetskou mísu na tělo, můžete vnímat vibrace celým tělem. O těchto vibracích se dost často hovoří v souvislosti s léčebnými a harmonizačními účinky na tělo a mysl člověka.

Petra dříve pracovala jako televizní reportérka, dnes má na starosti chod redakce Jógovin. V dětství závodně plavala a později pak o medaile bojovala na veslařském skifu. Jógově se považuje za věčného aštangového začátečníka. Má ráda hory, na kole i pěšky, a je spoluzakladatelkou jógového obchodu YogaGuru.cz

Kam dál?

 Lekce Kundaliní jógy
Moje hledání trvalo asi dva roky. Krásné studio (a učitel) nakonec vlastně přišlo za mnou...
 Jóga pro seniory je jiná, a přesto je to stále stejná jóga
Miluji práci se ženami a mé lekce jógy jsou výlučně pro ženy. Každá mi nabízí jiný pohled...
Jízda na motorce je pro mě meditací
Nejen učitelé jógy, ale i lidé z ostatních oborů mi dají za pravdu, že každý začátek je...
Michaela Klímová
Když přemýšlím, jak se to stalo, že jsem začala s jógou, vždy se mi vybaví můj táta. V...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00