PORADNA: Jsem 4 týdny po císařském řezu, můžu cvičit jógu?

22. 09. 2015

Dobrý den,

jsem 4 týdny po císařském řezu a chtěla bych se zeptat, zda můžu cvičit pozdrav slunci, nebo něco jiného z jógy. Všude se dočítám, že bych břicho neměla posilovat alespoň půl roku, ale já potřebuji trochu protáhnout celé tělo. Můžete mi prosím něco poradit?

Děkuji, Veronika.

Své dotazy nám pište na info@jogoviny.cz.

Dobrý den, Veroniko,

celá věc je velmi individuální, a je pravda, že po sekci je nutné postupovat opatrně. Záleží, jak se vám hojí jizva, zda nevznikly nějaké adheze (srůsty) atd. Je potřeba také vzít v potaz, jakou konkrétní formu pozdravu slunci byste si přála cvičit. Sama jsem začala s osobní praxí už druhý týden po císařském řezu a do vedení lekcí se vrátila po necelých třech měsících, ale postupovala jsem velmi obezřetně a věděla jsem, co si mohu dovolit. Obecně tradovaný půlrok není zákonitostí.

Z počátku doporučuji volit takovou skladbu cvičení, která přímo neexponuje břišní stěnu jako celek (vynechat pozice jako pes hlavou vzhůru, čaturanga, prkno atp.). Zkuste začít s praxí zaměřenou na pánevní dno, plný jógový a brániční dech. Pokud jizva nebolí, zkuste cvičení v lehu na břiše a pomozte tak oslabeným zádům (např. pozice poloviční kobylky - ardha šalabhásana, pozice kobry - bhudžangásana) a s opatrností některé stojné pozice.

 Zkuste začít s praxí zaměřenou na pánevní dno, plný jógový a brániční dech
Autor: 
Jógoviny.cz

Opatrně s rotacemi a inverzemi. Pokud si volbou konkrétních ásan a jejich funkčního sledu nejste jistá, doporučuji se obrátit na zkušeného lektora, který vám v rámci individuální lekce sdělí a upraví potřebné na míru. Po šestinedělí bude vaše tělo i mysl skutečně stabilnější.

Doporučuji nepospíchat, tělu i psychice trvá návrat do "normálu" podobně dlouhou dobu, jakou trvala i gravidita. Trpělivost a pokora je užitečnou součástí jógové praxe. Vše dobré.

Bára je certifikovanou lektorkou jógy a všestrannou tvůrčí osobností. Vystudovala indologii a kulturologii, ráda kreslí, píše, baví ji jazz, ilustrace i fotografie. Založila a pustila Bindu Yoga Studio, nyní se věnuje nezávislé lektorské činnosti a terapiím v krásném komorním prostoru na Smíchově. Je autorkou dvou knih o józe, čile se věnuje publicistice na jógová témata.

Kam dál?

Které pozice můžu a které nesmím cvičit po porodu?
"Ráda bych se zeptala, kterým ásanám bych se měla při rozestupu přímých břišních svalů po...
 První trimestr je pro ženu náročný, je potřeba poslouchat své tělo
Bylo velmi zvláštní samu sebe pozorovat. Ještě před tím, než mi test potvrdil, že jsem...
PORADNA: Nemůžu otěhotnět, pomůže mi hormonální jóga?
"Je mi 30 let, s přítelem bychom si moc přáli miminko, ale stále nám to nejde. Dlouhé...
Baby yoga je jemné cvičení pro maminky a jejich miminka od narození až do 1,5 roku dítěte...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00