PORADNA: Mám hodinu času, jak přizpůsobit sérii Aštanga jógy?

26. 03. 2015

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala na jeden dotaz ohledně cvičení Ashtanga yogy. Dříve jsem chodila na Power yogu, asi po 2 letech pauzy jsem začala cvičit doma a to Ashtanga yogu podle knížky. Snažím se skoro každý den, vždy podle času - buď jen pozdravy slunce, nebo začátek sestavy cca hodinu. Protože se ale nemá měnit sled sestavy, chtěla bych vědět, jak si sestavit cvičení, zda mám stále začínat od pozic ve stoje od začátku, protože bych se do pozic v sedu dostala až tak za rok :)

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Marie B.

Ahoj,

Své dotazy nám pište na info@jogoviny.cz.

ano, máš pravdu - Ashtanga jóga je systém plynulých pozic (ásan), které cvičíme v určitém pořadí. To nás vede ke znovuobjevení našeho plného potenciálu na všech úrovních vědomí: fyzického, psychického i duchovního. Pravidelným cvičením (6× týdně + 1 den odpočinku) získáváme kontrolu nad smysly a hluboké povědomí o svém vlastním já. Důležitou součástí je správné dýchání (volné hluboké dýchání se zvukem Ujjayi), pozice (ásany), energetické zámky (bandhy) a směr našeho pohledu (dristhi). 

Konkrétní pořadí pozic je pečlivě navrženo tak, aby mělo léčebný účinek pro tělo i mysl. Pozdravy slunce a stojné pozice jsou základní a nesou spoustu pozitivních účinků na naše zdraví. V Ashtanga józe pozice nevynecháváme, ani si nepřidáváme pozice, které do dané série nepatří. Během praxe jógy se uvolňují nežádoucí toxiny a vyplavují se ven, očišťuje se nervový systém a výsledkem je lehké a silné tělo.

K tvé otázce - že by ti naučení série trvalo rok. Rok je docela krátká doba! Dělám si legraci. Vždy začínáš stejně (pozdravy slunci a stojné pozice) a vždy končíš stejně, tj. závěrečnými pozicemi. Z mé zkušenosti trvá asi tak tři měsíce, než se student naučí celou první sérii Ashtanga jógy. Začni pozdravy slunce a stojnými pozicemi a přidej závěrečné pozice po stoj na hlavě.

V Aštanga józe je důležitá preciznost provedení ásan, dechu, dršti a vinjás
Autor: 
Jógoviny.cz

Každý den si zacvič to, co už umíš, tedy pozdravy slunce, stojné pozice a postupně si přidávej jednu pozici v sedě a pak na závěr opět závěrečné pozice. Tímto způsobem jsi schopná postupně se naučit celou sérii. 

Já jsem byla učená, že je důležité mít svého učitele. V Ashtanga józe je důležitá preciznost provedení ásan, dechu, drishty a vinyas. Tradiční forma výuky jógy v Indii je "guru-shishya parampara" – učitel pracuje s každým studentem individuálně, což studentovi umožňuje lépe porozumět své praxi i tělu. Ashtanga jóga je velmi individuální, učitel tráví čas se svými studenty, pomáhá jim v ásanách a pozice předává postupně. Student získá maximální porozumění, jak má pozice vypadat, jak se v ní dýchá, kam směřuje pohled atd.

A proč preciznost? Proč mít učitele, když máš knížku? Učitel tě může sledovat, může ti pomoci v pozicích, naučí tě, jak jdou ásany za sebou, může ti být společníkem a popřípadě může i přizpůsobit určitou pozici tvým potřebám a limitům. (Pozn. red.: Více k tématu domácí praxe vs. Mysore lekce s učitelem zde.) Z knih není vždy patrné, jaká je vinyasa mezi pozicemi. Vinyasa znamená dech synchronizováný s pohybem, je to neodmyslitelná součást Ashtanga jógy. Můžeš si vinyasu představit i jako přechod mezi jednotlivými pozicemi.

Ásany se v Ashtanga józe provádí daným způsobem, který se může lišit od toho, jak ses to naučila v Power józe. Jóga je jen jedna, ale určité ásany se v jednotlivých stylech jógy praktikují z odlišně, což není na škodu. Problém ale může nastat, když z nedostatku znalostí a zkušeností kombinujeme jednotlivé styly jógy, což může skončit i zraněním. Nech se vést svým instinktem a najdi si svého učitele, kterému můžeš plně důvěřovat a on tě uvede do nekonečného světa jógové praxe.

Pokrok v ásanách není pouze na úrovni fyzické praxe. Nenech si ujít příležitost kultivovat sebekázeň a disciplínu, které Ashtanga jóga rozvíjí. Za její pomoci docílíš vyšší úrovně vědomí, fyzického, psychického i duchovního.

Délka praxe je odvislá od délky dechu. Někdo má dech přirozeně delší a někdo pro změnu kratší. Nesnaž se svůj dech ovlivňovat, dech má být při praxi hluboký a uvolněný. Začátečníci cvičí zpočátku v pomalejším rytmu, obtížněji zaujímají jednotlivé ásany, často jim nevychází dech a nedokáží se plně koncentrovat. Postupně se praxe stává plynulejší, ásany na sebe plynule navazují a tělo ví přesně co má dělat.

Moje učitelka Nancy Gilgoff říká, že čím zkušenější ve své praxi jsme, tím kratší dobu naše praxe trvá. Jak dlouhá by tedy praxe měla být? Nelze stanovit univerzální pravidlo, ale obecně by se dalo říci, že v určité úrovni pokročilosti ti může praxe zabrat přibližně 1¼ - 1½ hodiny (i s pozicí Savasana v délce trvání 10-15 minut).

V případě, že máš méně času či se necítíš na praxi celé série, orientačně ti praktikování může zabrat tolik času:

  • pozdravy slunce a základní závěrečné pozice (pozice po stoji na hlavě, tedy od pozice Baddha Padmasana) - 15-20 minut;
  • pozdravy slunce, stojné pozice a základní závěrečné pozice - 30 minut;
  • praxe po pozici Navasana a základní závěrečné pozice - 40 minut;
  • praxe po pozici Navasana a všechny závěrečné pozice – 50 minut.

Praxe jógy je každý den jiná, někdy se můžeš cítit plná síly a někdy naopak nejsi úplně ve své kůži, to vše a mnoho dalšího může ovlivnit délku tvé praxe.

Stáhněte si první sérii Aštanga jógy

"Tahák" je jednostránkový dokument s fotografiemi všech ásan první série Aštanga jógy a to v pořadí, jak na sebe navazují. Můžete jej mít vždy po ruce, pomůže vám v začátcích, kdy si ještě přesným pořadím pozic nejste jisti. Stáhnout si můžete také e-knihu, která se první sérii věnuje podrobněji - velmi ji doporučujeme všem, kteří to s Aštangou myslí vážně. Autorem obou dokumentů je Ashtanga Yoga Shala Praha (AYSP).

Petra je autorizovanou lektorkou Ashtanga jógy, učí první a druhou sérii. Jejím posláním je předávat učení Ashtanga jógy pokud možno v nezměněné formě tak, jak se sama učila od svých učitelů Nancy Gilgoff a Manju Joise, kteří jsou pokračovateli učení Sri K. Pattabhi Joise. Petra se také věnuje EFT, holistické medicíně a Bachovým květinovým terapiím.

Kam dál?

 Ásany jsou základním kamenem, na kterém můžeme stavět dál.
Jóga dává přístup k duchovnímu skrze fyzické. Ásany jsou základním kamenem, na kterém...
 Ve druhé sérii Aštanga jógy je řada záklonových pozic
Nancy Gilgoff je první ženou ze Západu, která studovala a později sama začala šířit...
 Mysore lekce - na vlně vlastního dechu s energií skupiny
V původní tradici se jógová nauka šířila skrze osobní přenášení znalostí z učitele na...
 Těžké životní období se projeví i ve vaší jógové praxi
Pravdou je, že když procházíte těžkým životním obdobím, projeví se to i ve vaší praxi...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00