PORADNA: Můžu chodit na klasickou jógu, když jsem těhotná?

Dobrý den,

jsem z malého města, kde se stěží hledá kurz jógy, natož jógy pro těhotné. Chci se zeptat, zda je možné chodit na klasickou jógu (ne speciální lekce pro těhotné), když jsem těhotná, nebo raději ne.

Velké díky za reakci, Denisa.

Své dotazy nám pište na info@jogoviny.cz.

Dobrý den, Deniso,

těhotné ženy mohou navštěvovat hodiny "klasické jógy", dokonce s jógou v tomto období mnoho žen začíná. Dávám do uvozovek záměrně, protože dnes je ta klasická jóga rozšířena o mnoho různých směrů, nebo také systémů. Velmi záleží na učiteli a na směru, který prezentuje a také na jeho ochotě a zodpovědnosti informovat těhotnou ženu o tom, zda jsou pohyby nebo poloha, ve které se momentálně nacházejí všichni ostatní, vhodné také pro těhotnou ženu, a najít případně vhodnou alternativu.

Sama jsem navštěvovala hodiny jógy ve svém těhotenství až do porodu. Výjimkou je první trimestr. V tomto období se jóga příliš nedoporučuje a už vůbec ne ženě, která chce s jógou teprve začít. Od druhého trimestru může být cvičení jógy velmi blahodárné pro matku i pro dítě, z účinků jógy na tělo těhotné ženy připomenu například zmírnění otoků nohou, úlevu od bolesti v bedrech, v zádech, uvolnění kloubů, lepší okysličení těla, uvolněný mízní oběh a samozřejmě relaxace, která je v těhotenství tolik důležitá. Žena však musí při cvičení respektovat svoje tělo o to více, že je zodpovědná za další život, který se uvnitř jejího těla rozvíjí. Samozřejmě nic se nemá přehánět. Některé ženy se naopak ochuzují o fyzickou aktivitu během těhotenství díky nepodloženému strachu.

Těhotné ženy mohou navštěvovat hodiny klasické jógy.
Autor: 
Jógoviny.cz

Těhotné ženy jsou specifické v tom, že se často mění jejich energie. Někdy během dne, ale někdy i v průběhu jen jedné hodiny jógy. Chvilku se cítí výborně a vzápětí děsně. Tomu je potřeba přizpůsobit i aktivitu při cvičení jógy, mít respekt ke svému tělu a nebát se polevit. Jóga dokáže být úžasně relaxační a tzv. restorativní, ale na druhou stranu dokáže také rozvíjet a posouvat naše mentální i fyzické hranice. To říkám hlavně proto, že i netěhotné ženy nerady na hodině veřejně přiznávají, že jim některé cviky dělají potíže a chtěly by zvládnout úplně vše. Ale to už tak nějak máme zřejmě od přírody... V těhotenství je respekt k tělu při cvičení jógy ještě důležitější podmínkou.

Abych to tedy shrnula. Veřejné hodiny jógy v těhotenství ano. Je však nutné zeptat se učitele, který hodinu vede, jestli je ta "jeho jóga" vhodná pro těhotnou ženu a zda si s tím umí poradit. Zkušený učitel jógy by si samozřejmě měl umět poradit. Těhotenství není nemoc, jen je potřeba upravit nebo vynechat některé pohyby či pozice. Jen pro jistotu: těhotné ženy by se měly určitě vyhnout přílišnému protahování břicha a plným torzím. Pokud na hodinu půjdete, nestyďte se to přiznat, pokud vám budou některé pozice dělat potíže. S rostoucím bříškem, roste i omezení.

Přeji vám co nejpříjemnější těhotenství snad i díky józe.

Michaela je učitelka jógy s více než tisícovkou odučených hodin. Jógu se učí od r. 2000 pod vedením Lorraine Grocott, Jenny Beeken, Ivany a Jana Kneislových a dalších. Je zakladatelkou online studia jógy Mishayoga.cz, Master neurolingvistického programování, Mistr mentální léčby a praktikující buddhistka. Jógu vyučuje od roku 2008.

Kam dál?

Jógová poradna
"S manželom sa snažíme o dieťa už cez 3 roky a neúspešne. Diagnostikovali mi PCOS a aj 3...
Jógová poradna
"V těhotenství se přišlo na sníženou funkci mé štítné žlázy, proto jsem se rozhodla pro...
 První trimestr je pro ženu náročný, je potřeba poslouchat své tělo
Bylo velmi zvláštní samu sebe pozorovat. Ještě před tím, než mi test potvrdil, že jsem...
PORADNA: Nemůžu otěhotnět, pomůže mi hormonální jóga?
"Je mi 30 let, s přítelem bychom si moc přáli miminko, ale stále nám to nejde. Dlouhé...
Go to top

Nejbližší akce

Sobota, 20. Duben 2024 - 9:00
Sobota, 20. Duben 2024 - 10:00
Pátek, 26. Duben 2024 - 14:20