Dobrý den,
na konci "cvičení" jsem vždy relaxovala polohami z Power yogy - Svíčka, Pluh, Ryba, Tuleň, Mrtvola. U Ryby jsem měla vždy podivný pocit v podbřišku a nevím jestli mi to bylo příjemné, spíš jsem byla překvapená. Zkusila jsem něco najít na internetu a narazila jsem na probuzení Kundalini energie (i když to určitě není to samé). Avšak co jsem se dočetla mě velice vyděsilo... Chtěla jsem jógovat pouze kvůli radosti z pohybu + relaxace, odpočinutí, nic více. Probuzení nějakých energií, hlubších meditací, mě spíše děsí - jsem trochu úzkostný člověk :) Zajímal by mě Váš názor, zda má pro mě smysl pokračovat, mám obavu abych si něco sama (velice nechtíc) nespustila, co by mi rozházelo psychiku :)
Děkuji a přeji hezký den, Michaela N.
Milá Míšo,
děkuji za krásný a velmi upřímně popsaný dotaz. Myslím si, že ohledně kundaliní (celý článek o probuzení kundaliní v józe jsem napsala zde) je opravdu třeba velké opatrnosti, ale týká se to především jejího vědomého probouzení. Samovolné probuzení totiž přichází bez úsilí dotyčného člověka, a to proto, že – ať si už na vědomé úrovni myslí cokoli – je připraven!
Pocity, které popisuješ, ale mohou být způsobeny i něčím mnohem "obyčejnějším" – jóga totiž, ať chceme nebo ne, harmonizuje celé tělo a také druhou, sexuální čakru. Mnozí praktikující jogíni proto po čase popisují zlepšení kvality sexu a jeho prožívání. Je pravděpodobné, že je to dáno tím, že se při józe různé části těla uvolňují, a tudíž do nich začíná bez napětí proudit energie a ony začínají pracovat tak, jak mají a jak by pracovaly, kdybychom je "neobdarovávali" stresem, špatnou stravou, nedostatkem pohybu a dalšími prohřešky proti vlastnímu zdraví.
Z tvého dotazu mi ovšem vyplývá jiná skutečnost: a to určitá nedůvěra ve vlastní tělo, a naopak obava z toho, že tě může nějak "zradit".
Jóga je ovšem fantastická disciplína také proto, že se na ní člověk učí kromě detailního porozumění svému tělu také důvěře v sebe sama – ve své tělo, ve svou mysl a ve svou duši. Tudíž doporučuji pracovat na této své sebedůvěře a snažit se žít "tady a teď": řešit situace, až nastanou (a to ty příjemné i ty nepříjemné). Nepředjímat je, neděsit se předem něčeho, co se může, ale vůbec nemusí stát, a co navíc vůbec nemusí být nepříjemné. Tvoje tělo tě nepustí k prožitku, na který nejsi připravena, ani na úroveň, jež by ti ublížila. A čím více mu budeš věřit, tím lépe budete (i v tomto ohledu) spolupracovat.
Přeji nádherné jógové zážitky!