PORADNA: Po józe jsem měla zvláštní pocit v podbřišku, o co jde?

Dobrý den,

na konci "cvičení" jsem vždy relaxovala polohami z Power yogy - Svíčka, Pluh, Ryba, Tuleň, Mrtvola. U Ryby jsem měla vždy podivný pocit v podbřišku a nevím jestli mi to bylo příjemné, spíš jsem byla překvapená. Zkusila jsem něco najít na internetu a narazila jsem na probuzení Kundalini energie (i když to určitě není to samé). Avšak co jsem se dočetla mě velice vyděsilo... Chtěla jsem jógovat pouze kvůli radosti z pohybu + relaxace, odpočinutí, nic více. Probuzení nějakých energií, hlubších meditací, mě spíše děsí - jsem trochu úzkostný člověk :) Zajímal by mě Váš názor, zda má pro mě smysl pokračovat, mám obavu abych si něco sama (velice nechtíc) nespustila, co by mi rozházelo psychiku :)

Děkuji a přeji hezký den, Michaela N.

Své dotazy nám pište na info@jogoviny.cz.

Milá Míšo,

děkuji za krásný a velmi upřímně popsaný dotaz. Myslím si, že ohledně kundaliní (celý článek o probuzení kundaliní v józe jsem napsala zde) je opravdu třeba velké opatrnosti, ale týká se to především jejího vědomého probouzení. Samovolné probuzení totiž přichází bez úsilí dotyčného člověka, a to proto, že – ať si už na vědomé úrovni myslí cokoli – je připraven!

Pocity, které popisuješ, ale mohou být způsobeny i něčím mnohem "obyčejnějším" – jóga totiž, ať chceme nebo ne, harmonizuje celé tělo a také druhou, sexuální čakru. Mnozí praktikující jogíni proto po čase popisují zlepšení kvality sexu a jeho prožívání. Je pravděpodobné, že je to dáno tím, že se při józe různé části těla uvolňují, a tudíž do nich začíná bez napětí proudit energie a ony začínají pracovat tak, jak mají a jak by pracovaly, kdybychom je "neobdarovávali" stresem, špatnou stravou, nedostatkem pohybu a dalšími prohřešky proti vlastnímu zdraví.

 Samovolné probuzení kundaliní přichází bez úsilí dotyčného člověka
Autor: 
Lena Chlebounová

Z tvého dotazu mi ovšem vyplývá jiná skutečnost: a to určitá nedůvěra ve vlastní tělo, a naopak obava z toho, že tě může nějak "zradit". 

Jóga je ovšem fantastická disciplína také proto, že se na ní člověk učí kromě detailního porozumění svému tělu také důvěře v sebe sama – ve své tělo, ve svou mysl a ve svou duši. Tudíž doporučuji pracovat na této své sebedůvěře a snažit se žít "tady a teď": řešit situace, až nastanou (a to ty příjemné i ty nepříjemné). Nepředjímat je, neděsit se předem něčeho, co se může, ale vůbec nemusí stát, a co navíc vůbec nemusí být nepříjemné. Tvoje tělo tě nepustí k prožitku, na který nejsi připravena, ani na úroveň, jež by ti ublížila. A čím více mu budeš věřit, tím lépe budete (i v tomto ohledu) spolupracovat.

Přeji nádherné jógové zážitky!

Daniela je cvičitelka klasické jógy, s kolegyní provozuje v Ostravě jógové Shanti Yoga Studio. Je také zakladatelkou vzdělávacích programů Shanti Academy a Zbožňovaná žena, skrze něž se snaží přinášet informace o zdravém způsobu života. Je vystudovaná literární historička a bohemistka a rovněž absolventka Institutu aromaterapie.

Kam dál?

 Pomáhá jóga s hubnutím?
"Ráda bych se zeptala, zda jóga pomáhá s hubnutím. Snažím se již nějakou dobu snížit váhu...
 Těžké životní období se projeví i ve vaší jógové praxi
Pravdou je, že když procházíte těžkým životním obdobím, projeví se to i ve vaší praxi...
Probouzení tajemné energie kundaliní
Znovu a znovu se setkávám s tím, že neinformovaní učitelé jógy a různých jiných...
Párová jóga může vztah posunout o kus dál - nejen duchovně, ale také intimně
Když pomineme učitele tantra jógy, je zajímavé, že se jen malá hrstka jógových učitelů...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00