PORADNA: Žádná jóga v mém okolí není, jak se ji mám naučit?

Prajem krásny deň.

Už dlhšie sledujem vašu stránku. Dovolila som si napísať vám a poprosiť o radu. Už dobré 3 roky sa snažím nejako obkukovať praktikovanie jogy. Tak rada by som sa ju chcela naučiť, ale žijem v meste, kde žiadna joga nieje. Už dlhšiu dobu hĺadám po internete nejaký kurz jogy, kde by som sa to vedela naučiť, ale všade je podmienka, že musí to byť človek, ktorí sa už dlhšie venuje joge. Prosím vás, neviete mi poradiť, kde a čo by som mohla absolvovať a naučiť sa jogu pre začiatočníkov? Za každú radu budem vďačná.

Erika K.

Své dotazy nám pište na info@jogoviny.cz.

Eriko,

upřímně chápu Vaši frustraci, když se chcete dozvědět o józe vše, co jógový začátečník potřebuje. Co tedy s tím? Pokud se chcete jógu učit uceleně a od začátku podle videí na internetu, pak se přiznávám, že neznám produkt, který toto nabízí. Doporučila bych Vám koupit si knihu o józe a v klidu si ji doma přečíst. Osobně mám ráda knihu Jóga krok za krokem od Dr. svámí Gítánanda Giri, nebo knihy od André Van Lysebetha, které jsou v jógové literatuře "klasikou".

K tomu byste mohla doma cvičit podle videí, která jsou různě dostupná. Mám na mysli například Youtube, kde již nyní lze najít videa v češtině nebo slovenštině. Anebo se porozhlédněte po nějakém DVD, které je přímo určeno jógovým začátečníkům. Například moje DVD Jóga pro zdraví a harmonii. Není to ucelený systém, spíše vychází z předpokladu, že lidé již něco malinko o józe vědí například z hodin jógy nebo z knihy, je však určeno i pro ty, kteří více vědět nepotřebují nebo nechtějí. DVD nabízí sekvenci cviků, konkrétně tedy dvě sestavy, které mohou doma cvičit zejména začátečníci i bez hlubokých znalostí jógy.

Na internetu lze v dnešní době získat celkem dost inspirace. I fotočlánky a obecně články na Jógovinách tuto funkci podle mého názoru velmi dobře plní. Dnes je už i pro nás možné zadat do vyhledávače slovní spojení "cvičení jógy online" a objeví se celkem pěkný seznam webových stránek, které nabízejí cvičení přímo na internetu podle instrukcí v češtině. I já mám na stránkách Mishayoga.cz sekci "studio jógy online", kde najdete videa, která jsou určená pro jógové začátečníky. V neposlední řadě lze také navštívit nějaký pěkný jógový kurz pro začátečníky, kterých je v dnešní době v Čechách (nejsem si jistá, jaká je situace na Slovensku) mnoho a pokračovat dále doma. Odkazy na tyto kurzy najdete i na stránkách Jógovin v Jógovém kalendáři

Jóga je o osobní praxi a důvěře v přirozenou dokonalost a moudrost vlastního těla
Autor: 
Martin Klíma

Upřímně - jóga je o osobní praxi a důvěře v přirozenou dokonalost a moudrost vlastního těla. Ze všeho nejdůležitější je začít si všímat těla, které volá po vědomém kontaktu s myslí. Stačí velmi málo: pozorovat tělo, všímat si, jak se pohybuje, jaký pohyb mu dělá dobře. V těle máme mnoho kloubů, se kterými pracují přípravné jógové cviky - cviky, které jsou pro začátečníky ty nejdůležitější. Ve skutečnosti to není nic jiného, než projít tělo kloub po kloubu od konečků prstů na nohách, rozpohybovat je, nezapomenout se u toho zhluboka nadechovat a usmívat se. To je začátečnická jóga a kdyby se měla z jógy zachovat jen jedna její část, pak by to musely být tyto průpravné cviky. Naše tělo je ve skutečnosti tak moudré, že dobře ví, co potom dál... Cílem cvičení jógy je schopnost sedět pohodlně v meditačním sedu (sed je pro práci s myslí nejpraktičtější poloha) a pozorovat pohyb mysli - myšlenek. Obrovské množství ásan existuje jen proto, že každý člověk je tolik jedinečný. Ásany jsou ve skutečnosti jenom různé možnosti, ze kterých si máme vybírat. Naskládat je všechny do jediné praxe by bylo opravdu nemožné.

Často lidé s jógou nezačnou jenom proto, že mají obavy, jestli by cvičili správně. Chápu, že to není jednoduché, ale zásadní je zahodit strach, který nás svazuje a prostě začít. Ono si to už tu svoji správnou cestu najde. Věřte tomu. 

Přeji Vám hodně radosti na té Vaší jógové cestě.

Michaela je učitelka jógy s více než tisícovkou odučených hodin. Jógu se učí od r. 2000 pod vedením Lorraine Grocott, Jenny Beeken, Ivany a Jana Kneislových a dalších. Je zakladatelkou online studia jógy Mishayoga.cz, Master neurolingvistického programování, Mistr mentální léčby a praktikující buddhistka. Jógu vyučuje od roku 2008.

Kam dál?

Narušená flexibilita je nejspíš jeden z hlavních důvodů, proč lidé začínají s jógou...
 V tureckém sedu mě bolí kyčel, jaký jiný sed zvolit?
Dobrý den, jsem asi jedna z tisíců, kteří mají problémy se zády. Rozhodla jsem se cvičit...
Když už se musí máma roztrhat, tak ať to stojí za to!
Krása jógy je právě v její dokonalé jednoduchosti. Už ale samotné slovo "jóga" dělá z...
PORADNA: Co můžu očekávat, když začnu s jógou?
Dobrý den, slyšela jsem, že jóga není jen o tom, že si člověk zpevní tělo. Jsem úplný...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00