Jógová inspirace z Kalifornie aneb Přes oceán za Ashtangou

11. 04. 2013

Je už večer, na obloze svítí velký měsíc - před dvěma dny byl úplněk. Dýchám svěží mořský vzduch, všude kolem jsou palmy, připadám si jako v ráji. A co víc, už brzo se setkám se svými přáteli Nancy Gilgoff a Manju Joisem a během dlouhého víkendu si zacvičím také s dalšími skvělými učiteli tradiční Ashtanga jógy: s Davidem Swensonem, Eddie Sternem, Timem Millerem či Denou Kingsberg.

Ashtanga Yoga Confluence 2013
Autor: 
Petra Vonšovská

Probouzím se velmi brzo ráno, pozoruju východ slunce, poslouchám šumění moře a smích racků. Oceán mám jen přes cestu. První den trávím průzkumem okolí, nákupem a přípravou bio potravin, ale hlavně válením se na pláži! 26°C, to je pohádka. Obzvlášť, když doma v Čechách je kolem nuly…

Proces splynutí...

Do Kalifornie jsem se vydala na velkou jógovou akci, která nese název Ashtanga Yoga Confluence. Slovíčko „Confluence“ je velmi důležité, výkladový slovník ho popisuje jako proces splynutí. V Indii se říká, že u soutoku dvou či více řek, tedy tam, kde se prolínají různé proudy, se „drží“ duchovní, až magická síla. A na stejném principu staví i Ashtanga Yoga Confluence. Jde o setkání respektovaných učitelů Ashtangy, kteří navazují na odkaz svého učitele Sri K. Pattabhi Joise. Do San Diega se proto sjeli praktikanti Ashtanga jógy z celého světa. A musím říct, že je to neuvěřitelný zážitek. Ta téměř hmatatelná energie při cvičení, zvuk dechu v místnosti, kapky potu, vnitřní klid a souznění sama se sebou. Ještě teď mám husí kůži, když si na to vzpomenu.

Puja Ganéša

Eddie Stern při slavnostním obřadu Puja Ganéša
Autor: 
Petra Vonšovská

Celé to začalo slavnostním obřadem (Puja) na uctění Ganéši, jednoho z nejznámějších a nejuctívanějších hinduistických bohů. Chopil se toho Eddie Stern. Zpívá mantry v neuvěřitelném tempu, kolemjdoucí se zastavují, foťáky cvakají a my se k Eddiemu přidáváme: „Om Gam Ganapataye Namaha…”.

Pak všichni společně kráčíme k zátoce se soškou Ganéši a Eddie ji rituálně vhazuje do vody (soška byla z kurkumy, takže žádné znečišťování přírody, rybičky si pochutnaly).

V sedm ráno na značky

Každé ráno jsme praktikovali Ashtangu. Cvičilo se ve dvou sálech najednou, jednak proto, že bychom se všichni do jednoho nevešli, ale také proto, aby bylo na výběr mezi lekcí vedenou a Mysore lekcí. Začínali jsme v 7 hodin ráno.

Je úžasné vidět vedle sebe velmi pokročilé studenty i začátečníky, kteří praktikují jen po Navasanu. Všichni na jednom místě, na jedné vlně, na vlně dechu, v určitém procesu. Každý si v praxi Ashtangy nacházíme to své. Je to jako tanec plný touhy, lásky, sebepoznání, vnitřního klidu...

Všichni učitelé, se kterými jsem se Ashtanga Yoga Confluence setkala, ztělesňují moudrost a zkušenosti sesbírané desítkami let praxe. Toto setkání spojilo lidi z různých koutů světa. Každý musel v životě projít určitým duševním vývojem, fyzická praxe Ashtangy nás ale všechny přivádí k jakémusi „spirituálnímu cítění“. Bylo to všude kolem nás, byly toho plné sály.

Ranní praxe Ashtanga jógy
Autor: 
Petra Vonšovská

Během první Mysore lekce jsem se necítila dobře. V letadle jsem si přeležela krk a bolest v krční páteři mi pak stoupala až k temeni hlavy. Byla jsem v mírném napětí, jaká asi bude moje první praxe v San Diegu, ale i přes toto nepohodlí mi bušilo srdce vzrušením. „Vande Gurunam Charanaravinde…“, společný zpěv této počáteční mantry mě ohromil, zase husí kůže po celém těle…

David Swenson pomáhá Petře Vonšovské
Autor: 
Petra Vonšovská

Cvičila jsem druhou sérii. Dostala jsem pár úžasných adjustmentů od Davida Swensona, Eddieho a od Nancy. Nancy mi pošeptala, že je moje praxe opravdu moc hezká. Neviděla jsem Nancy už pár měsíců, takže to byl hřejivý pocit. S pokorou jsem sklopila oči, jemně jsem se usmála, ale dál jsem se soustředila na svůj dech.

Vím totiž, že Nancy sice učí poslouchat učitele, vnímat co se děje okolo nás, protože to nás následně zavede dovnitř, k sobě samému, ale není potřeba například děkovat učiteli, když nás opraví v pozici.

Vibrace manter, to je cesta do říše pohody

Ve stejný den jsem se zúčastnila také diskuse o dědictví Sri K. Pattabhiho Joise. Nancy, Dena, Tim, Eddie i David vzpomínali na svého učitele a povídali nám nejrůznější historky o tom, co s ním všechno zažili.

Zajímavý byl také seminář o bandhách, který vedl Tim Miller. Zkoumali jsme použití bandh v ásanách a způsob, jak zvýšit koncentraci, rovnováhu, pohodlí i lehkost při cvičení. Pomocí technik pránajámy jsme prozkoumali propojení dechu a bandh a vytříbili mysl pro to „být tady a teď“.

Večer jsem se ještě zúčastnila zpívání manter. To miluju! Jen poslech manter, ta jejich vibrace, vezmou vás do říše pohody…

Vedená lekce s Eddiem Sternem

Kdybych byla jen žákem, praktikantem Ashtangy, šla bych určitě na Mysore lekci - ta je podle mě pro studenta velmi důležitá, lépe při ní dokáže vnímat sám sebe v jednotlivých pozicích, soustředí se jen na svůj dech. Ale protože jsem i učitelem jógy, chtěla jsem vyzkoušet také vedenou lekci některého z učitelů tady na Ashtanga Yoga Confluence. Nejprve jsme si vybrala lekci Eddieho Sterna, se kterým jsem praktikovala už dřív, v jeho chrámu na Broom Street v New Yorku.

Nepopsatelná atmosféra...
Autor: 
Petra Vonšovská

Eddie nás nejprve učil dýchat, vnímat bandhy a vysvětlil nám důležitost vinyasy. Během praxe jsme pak vinyasy dělali pouze mezi pozicemi, ne na každou stranu. To, jak Eddie vysvětluje pozice, je úžasné. Klade důraz i na to, abychom se synchronizovali s jeho pokyny, s jeho počítáním (počítal v sanskrtu). Takže nikdo neskákal do pozice dřív. Musíme prý zklidnit svou mysl a poslouchat učitele. Praxe s ním byla velmi klidná, téměř terapeutická.

Jamy a nijamy pochopíme srdcem

Diskuze o osmi pilířích jógy nám všem v sále doslova vyrážela dech. Každý z nás odcházel jako jiný člověk - s plným srdcem, s nevysvětlitelnými pocity, s odvahou a odhodlaností následovat stopy Ashtanga jógy. Jóga není pouze fyzické cvičení, jsou to pravidla, která se skrývají v denním životě. Nelhat, nekrást…  Každý, kdo cvičí jógu, určitě zná jamy a nijamy. Naučíme se je čtením, ale porozumíme jim jen srdcem, láskou, časem…

I praxe Ashtangy může být hrou, ukázaly nám to děti

Program byl opravdu nabitý. Následovala ukázka výuky dětské Ashtangy se speciálním hostem Manju Joisem a s představiteli nadace Jois. Bylo úžasné vidět zase po čase Manju! Představil mě své ženě a dcerce. Měli jsme na sebe jen chvilku a Manju mě pozval k sobě domů na oběd. Nechtěla jsem ale chybět na další přednášce a tak jsme se dohodli, že spolu následující den vyrazíme na krátký výlet mezi lekcemi a že probereme i jeho návštěvu u nás v ČR. 

I děti cvičí Ashtanga jógu
Autor: 
Petra Vonšovská

Ale zpět k dětem… Ukázaly nám, jak krásně umí cvičit Ashtangu a že i praxe může být hrou. Dozvěděli jsme se také, jaký vliv má cvičení jógy na vývoj dítěte, především v oblasti psychiky.

Létání s Davidem Swensonem

Pokud jste někdy viděli nějaké video s Davidem Swensonem, budete se mnou určitě souhlasit, že je prostě úžasný. Je neuvěřitelně vtipný a skvělý ve své praxi. Když ho pozorujete, jakoby neexistovala žádná gravitace! Krůček po krůčku jsme všichni pochopili, jak se vlastně stoj na rukou provádí a různými pomocnými cviky jsme se pomaličku přibližovali až k samotnému stání na rukou. A ke konci workshopu to dokázali opravdu všichni. Někteří s pomocí, ale přeci.

Létání s Davidem Swensonem
Autor: 
Petra Vonšovská

Ze „studijních/učitelských“ důvodů jsem navštívila ještě jednu vedenou lekci a to právě s Davidem Swensonem. Moc jsem si to užila. David vysvětluje různé variace pozic a učí hlavně respektovat své tělo. Ten kdo nechce, nemusí dělat vinyasy, ale nesedí jen tak. Tělo musí být neustále aktivní, takže je potřeba dýchat s ostatními.

David je úžasný učitel, jeho lidskost a pochopení každého jednotlivého studenta je inspirující.

Bylo to krásné, děkuji

Obě vedené lekce mi hodně daly. Z pohledu učitele jsou pro mě inspirací. Každý z nás je jiný, každý učitel předává svým žákům kus svého srdce. Alespoň tak to vnímám já. Je to neuvěřitelná výměna energií. Souhra těl, důvěra, lidskost.

No a pak už poslední přednáška, poslední diskuze, otázky a odpovědi. Rozloučení zpěvem manter a v tichosti odcházíme. Ten pocit, když něco končí, určitě znáte…

Domů jsem se ale vrátila nabitá energií, s otevřeným srdcem, s láskou, s touhou a hrdostí, že můžu učit v tradici Sri K. Pattabhi Joise jako všichni ti skvělí učitelé, se kterými jsem se na Ashtanga Yoga Confluence potkala.

Petra je autorizovanou lektorkou Ashtanga jógy, učí první a druhou sérii. Jejím posláním je předávat učení Ashtanga jógy pokud možno v nezměněné formě tak, jak se sama učila od svých učitelů Nancy Gilgoff a Manju Joise, kteří jsou pokračovateli učení Sri K. Pattabhi Joise. Petra se také věnuje EFT, holistické medicíně a Bachovým květinovým terapiím.

Kam dál?

Kam jde naše pozornost, jde i naše energie
Přistání v Bombaji mě nezklame, jako obvykle si dávám několikadenní dávku "opravdové...
Jóga s výhledem na Indický oceán
Pokud každoročně řešíte dilema, zda vyrazit na dovolenou relaxační, sportovní či...
 Věřím, že všechno má svůj účel
Už druhý měsíc jsem v indickém městě Mysore, kde studuji a praktikuji Aštanga jógu v...
 Mysore lekce - na vlně vlastního dechu s energií skupiny
V původní tradici se jógová nauka šířila skrze osobní přenášení znalostí z učitele na...
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 2. Prosinec 2022 - 18:00
Sobota, 3. Prosinec 2022 - 9:30