Na jógu do akvária aneb Jógování s velrybami běluhami

"Někdy se Qila s Aurorou k lekci jógy dokonce připojí. Připlují ke stěně akvária a dívají se na jógující návštěvníky. Anebo třeba vypouští kroužky z bublin," popisuje Jonathan Hultqiust - šéf programu Vancouver Aquarium, jak to na takové lekci jógy s běluhami vypadá.

"Samozřejmě to vždy záleží na jejich rozpoložení, někdy mají dobrou náladu, jindy ne. Nicméně když před nimi strávíte hodinu času v klidném tempu jógy nebo dokonce meditací, určitě zaznamenáte i jemné nuance v jejich chování. A těch byste si pravděpodobně při běžné návštěvě akvária nevšimli."

Lekce jógy s běluhami ve vancouverském akváriu
Autor: 
Lana Gunnlaugson

Běluhy severní

Tyto dvě sněhobílé obyvatelky vancouverského akvária patří mezi takzvané ozubené kytovce, jsou to běluhy severní. Jmenují se Aurora a Qila, je jim 20 a 18 let a jsou to matka s dcerou.

Ve volné přírodě žijí běluhy ve studených mořích Arktidy, jejich průměrná délka je 4,5 metru a váha kolem 1000 kg. Vyskytují se nejčastěji v malých skupinkách, které tvoří matka a její mláďata. Samci žijí zvlášť, připojují se jen v době rozmnožování.

Běluhy jsou masožravci, potravu sbírají u mořského dna, živí se převážně rybami, nepohrdnou ale ani korýšem či chobotnicí.

Vancouverské akvárium pořádá tyto speciální lekce jógy zhruba jednou za měsíc. Jde o lekce jemné hatha jógy pod vedením zkušených lektorů.

Celé to začalo to v roce 2011 jednorázovou akcí v rámci Světového dne oceánů. Tehdy bylo hlavním cílem přilákat do akvária nové návštěvníky, akce ale měla takový úspěch, že ji od té doby akvárium pořádá pravidelně.

"80% Kanaďanů dnes žije ve městech, před 40 lety to přitom bylo jen 50%. Z toho lze mimo jiné vyčíst, že lidé opouští venkov a jsou stále méně ve spojení s přírodou. A my se podobnými programy, jako je právě jóga s běluhami, snažíme o jakési znovupropojení," dodává ještě Jonathan Hultqiust.

Ne každý ale tyto snahy oceňuje. Proti jógovým lekcím s běluhami se ohradili někteří místní jógíni. Uspořádali dokonce protestní akci - rozložili své jógamatky před vstupem do akvária a kolemjdoucím vysvětlovali, že přece není v pořádku praktikovat jógu, tedy systém postavený na svobodě těla a mysli, přímo před velrybami, kterou jsou vzajetí.

Lekce jógy s běluhami ve vancouverském akváriu
Autor: 
Vancouver Aquarium

Petra dříve pracovala jako televizní reportérka, dnes má na starosti chod redakce Jógovin. V dětství závodně plavala a později pak o medaile bojovala na veslařském skifu. Jógově se považuje za věčného aštangového začátečníka. Má ráda hory, na kole i pěšky, a je spoluzakladatelkou jógového obchodu YogaGuru.cz

Kam dál?

Jóga s výhledem na Indický oceán
Pokud každoročně řešíte dilema, zda vyrazit na dovolenou relaxační, sportovní či...
Vydaly jsme se na výlet naším už dobře známým minibusem - směr Guruvajur, sloní rezervace...
 Acro Mejdlo podruhé!
Po velmi úspěšné akci, kterou jsme pořádali v září na Letné, jsme se opět v sobotu sešli...
Několik nocí se budím s ukrutnou potřebou podrbat se. Bohužel mi nestačí dvě ruce a deset...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00