TAJNÉ TIPY: Zázračný elixír a výlet s jogínkou Šárkou Konečnou

lektorka jógy a jógové terapie
doporučuje
Šárka Konečná

Moje tajné tipy? Před očima se mi hned objevil titulek z obálky nějakého lesklého časopisu: "Odhalení - tajné tipy jogínky Šárky! Kam chodí na kosmetiku? Jak se stravuje? Proč je stále fit?" A nad touto představou jsem se zeširoka rozesmála.

Jsem člověk zemského znamení, který má rád dobré jídlo, umění a hezké věci. Musela jsem si vyzkoušet asketický způsob života, abych později dokázala ocenit opravdové kvality a krásy světa. A tak se netajím tím, že mám ráda svůj chytrý telefon, který je mi mnohdy velmi nápomocný, netajím se tím, že mám ráda dobré jídlo, a že je pro mě důležité se dobře najíst. Netajím se tím, že je pro mě důležitější kvalita než kvantita, a to nechápejme omezeně s ohledem na peníze a materiálno. Vím ale také, že na oněch věcech nemohu lpět a být na nich zavislá - a to je jogínský přístup.

Myslím, že lektory jógy si společnost obecně představujě asi nějak takto: neměl by přece mít dobré auto, ani nový mobil, ani značkový parfém či červenou rtěnku. A pod tíhou této představy se mnoho lektorů zabývá tím, jak by tedy měli chodit oblékaní, zda si mohou dát na oslavě narozenin sklenku vína... I lektor jógy je ale přece člověk.

Prostor pro vnitřní monolog

Autor: Šárka Konečná

Každý potřebuje chvilku času jen pro sebe - pro své kreativní Já, na psaní článků, na přečtení několika stránek nové knihy, pro svůj vlastní vnitřní monolog, či jen pro "obyčejné" posezení a odpočinek v příjemném prostředí. Tato oáza se pro mě nachází v jedné milé kavárně. Ano, i jogín může být kavárenský povaleč - kaféšavásana s vědomým pohybem při zvedání horkého hrnku s voňavou kávou směrem k ústům...

Měli bychom oddělovat místa pro jednotlivé aktivity - prostor pro odpočinek, spánek a domácí pohodu, prostor pro práci, prostor pro volnočasové aktivity... Proč? Naše jógové Já má rádo pořádek, disciplínu a uspořádání věcí do náležitých šuplíčků. Týká se to samozřejmě hlavně těch, kteří nepracují v obvyklém režimu pondělí až pátek, od osmi do pěti někde v kanceláři. Pokud si na některá místa zvykneme a připíšeme jim určitou vlastnost, jako například "zde pracuji", stane se, že než na dané místo dorazíme, naše mysl se přepne do požadovaného módu, tedy například "teď pracuji". Když ale všechny aktivity provádíme na jednom místě, nikdy se nezastavíme a doslova nevíme, kam dříve skočit. Je právě teď čas na práci, nebo odpočinek, nebo na hrátky s dětmi? Když si ale místa a čas rozdělíme, velmi nám to pomůže nejen k pročištění mysli, ale také možná k pročištění vztahů. A tak pokaždé, když mám čas zajít do své kavárny, otevírám počítač, knihu, anebo si jen připravím čisté listy papíru a tvořím. Často se tam cítím, jako by tam byl přímý vstup do vesmíru, který mi nalévá plného pohárku kreativity. A pokud je zrovna kohoutek kreativity uzavřen, nahradí jej pohárek velmi kvalitní a voňavé kávy.

Tak trochu jiné kadeřnictví

Autor: Šárka Konečná

Ke kadeřníkovi jsem přestala chodit ve chvíli, kdy se začal celý můj život měnit. Že by byl důvodem můj přerod na pralesní ženu? Ani náhodou. Jen jsem už nechtěla poslouchat nářky a "problémy", které se obvykle v kadeřnictví řeší. Jen vejdete dovnitř a už máte plnou hlavu nových drbů, hodnocení outfitu paní Novákové, dozvíte se, jak nevychované děti má paní XY... Dost. Přiznávám, že na tento typ informací už jsem neměla energii. A tak jsem na čas povolala do služby organický šampón - nic víc, nic míň. A to až do nedávna, než jsem poznala kadeřníka Filipa.

Na vstupních dveřích se houpe nápis "Be nice or leave (Buď milý, nebo odejdi)". Milý mladý muž s bohem Šivou na tričku mě uvádí do voňavého prostoru se starým, krásným nábytkem a osobitými obrazy, s Buddhou za oknem, s nástěnnými koberečky z Indie, a to vše za hudebního doprovodu v podobě klidných manter. Usedám do křesla, rozplétám si cop, Filip mi rozčesává vlasy, a dozvídám se, jaké jsou moje silné a slabé stránky z pohledu astrologie. Mé srdce plesá!

Na závěr se na sebe podívám do vysokého zrcadla - vidím krásnou ženu s novým účesem. A Filip se ptá: Líbíte se sama sobě? A tak odcházím a vím, že ještě celý den či možná i týden budu mít o čem přemýšlet. Proto můj druhý tip zní - vybírejme si kde, jak a s kým strávíme i ty "nejobyčejnější" chvíle.

Kosmetika - zn. védská meditace

Autor: Šárka Konečná

To by nebyly tajné tipy, kdyby zde chybělo lákadlo na kosmetickou značku. A kterou vám doporučuji já? Takovou, která zaručeně zjemní váš unavený a napjatý obličej. Tu, která vás zbaví pupínků a šedé pleti. Jednu takovou totiž znám. Název tohoto zázračného elixíru je védská meditace.

Védská meditace je snadná, dostupná všem a hlavně příjemná. Nejde o strastiplné snažení se v bolestivém sedu, ale o příjemnou cestu v pohodlí křesla. Ou, jaký jen je to rozdíl oproti hodinám meditace na tvrdé rákosové podložce v indickém ášramu!

Kurzy pořádá báječná Tereza Cíchová. Meditování se pro mě náhle stalo lehkým a příjemným denním rituálem, stejně jako čištění zubů či omytí obličeje vatovými tampónky a růžovou vodou.

Doporučuji zajít na jeden z Tereziných neplacených večerů, kde vás čeká úvod do védské meditace a pak už je jen vás, zda si smluvíte účast v kurzu, či ne. Já jej doporučuji. Z týdenního kurzu si odnesete vlastní mantru, se kterou poté můžete pracovat každé ráno i večer, po celý život. Trochu mi tato slova připomínají reklamu na dlouhý život pro vaši pračku, ale věřte, že nejsem dobrým prodejcem. Jen doporučuji to, čemu věřím.

Co to bylo za písničku, která hrála jako třetí v pořadí po začátku lekce?

Podobné dotazy dostávám od mých studentů po lekcích docela často. A není divu. K prožitku s vlastním tělem, který v józe hledáme, člověku může pomoci skladba, mantra či tóny linoucí se z reproduktoru v rohu sálu. I když z pohledu indických učitelů by se hudba při lekcích neměla používat (kvůli odvádění koncentrace), já ji na lekcích používám. Pokud lidé přibíhají na lekce ze svých uspěchaných životů, leckdy se svou hlučnou myslí jednoduše nedokážou vydržet a právě jemné tóny jim pomohou k uklidnění a k jemnějšímu naladění.

Někdy se ale může stát, že se vám písnička tak zalíbí, že si po zbytek lekce snažíte zapamatovat pořadí skladeb, abyste se pak mohli lektora zeptat, co že to vlastně hrálo. Tím pádem se ale nekoncentrujete sami na sebe... Proto všem doporučuji Spotify, tedy aplikaci a databázi snad všech skladeb a různých playlistů. Pokud lektor aplikaci používá, snadno vás odkáže na playlist, který vám ten den hrál, a který se vám tak líbil. Vyhledávat můžete hudbu sami podle nálady, třeba pro ranní probuzení, pro deštivý den, či pro klidnou meditaci.

Konečná Divoká Šárka

Autor: Jógoviny.cz

V Praze jsem se narodila, u Prahy jsem vyrůstala a v Praze nyní i žiji. Nechybí ti ale v Praze příroda? - ptají se mě občas na Moravě, kam s přítelem jezdíme navštívit jeho část rodiny. Kdo hledá, ten najde! - odpovídám s úsměvem.

Kdysi jsem bydlela na klasickém sídlišti a chvíle léčivého ticha přírody jsem opravdu potřebovala. Jednoho dne jsem jela tramvají číslo 20, poslouchala jsem příjemnou hudbu a zasnila se. Své vnitřní já jsem v představách přenesla na krásný travnatý palouček mezi vzrostlé stromy, a za zpěvu ptáků jsem jen tak klimbala na tramvajové sedačce. Náhle mě z té představy vytrhla slova: "Konečná divoká Šárka, prosíme vystupte!". Otevřela jsem vyděšeně oči a zmateně se rozhlížela, odkud hlásají mé jméno, proč mám vystoupit, a co jsem provedla. Pak se můj zrak zastavil nad pozoruhodnou podívanou skrze špinavé okénko tramvaje a došlo mi, že ten hlas patří hlasatelce z MHD. Jsem ještě v Praze? - zeptala jsem se nečekaně nahlas. Ano má milá, na konečné stanici Divoká Šárka - odpověděla postarší paní.

Kdo hledá, ten najde. Nebo ještě lépe, kdo si přeje, budiž mu přáno. Živá a nádherná příroda necelých 20 minut z centra Prahy. Že by teď po nájezdu čtenářů pozbylo místo ticha a klidu? Nebojte se, Šárka je nejen divoká, ale také velká. Možná vás svou rozlohou a svými možnostmi dokonce překvapí.

Balíček 5 + 1 zdarma

A pokud bych mohla doporučit něco pro špatný den, pro takový ten den, kdy člověk vstane a necítí se dobře, kdy potřebujeme trochu času pro sebe, pak doporučuji všechny výše zmíněné tipy aplikovat najednou.

Já v takový den vstanu (a snad se neopařím čajem), sednu si do pohodlného sedu nejlépe na měkkou sedačku, kde si můžu pohodlně opřít záda a ponořit se na 20 min do tajů védské meditace. Poté vyrazím na ranní kávu, kde si při popíjení teplého šálku pustím do uší pár krásných skladeb a nechám myšlenky myšlenkami. A až nastane správná hodinka, vyrazím do kadeřnictví za Filipem, který se o mě postará a já si užiju chvíle naprosté relaxace a klidu. Nakonec nechám své kadeře a čistou mysl volně poletovat jako vítr prohánějící se na úpatí skalnaté Divoké Šárky.

To je přece holčičí den snů. A pokud by nic z toho nefungovalo a člověk se stále cítil pod psa, mám pro vás poslední a jeden z nejúčinnějších tipů pro těžké chvíle, na zahnání chmur, strachu a úzkosti: kapičky s Bachovými esencemi.

Náš tým, to jsou jogíni všech úrovní: od začátečníků s všetečnými dotazy, po zkušené jógové matadory, kteří se rádi dělí o své zkušenosti. Jsme parta lidí s praxí jógovou i novinářskou. Chceme předkládat jógová témata a povídat si o všem zdravém. Rádi bychom ukázali každé otevřené mysli, že je fajn vnímat své tělo a umět s ním pracovat.

Kam dál?

Dva úspěšné týdny pobytu v Indii se skupinkou žen za námi, poslední týden před námi...
 Z učitelského kurzu Jin jógy
... Učitel nás hned v úvodu vyzval, abychom se představili a abychom upozornili na své...
 Od pobytu ve tmě jsem nečekala nic, tma mi dala mnoho.
Slovo mahátma je sanskrtskou složeninou dvou slov – velký/á a duše. Je to den, co jsem...
Nejenže si opravdu pochutnáte, ale ještě uděláte dobrý skutek!
Žiji jógou, která se různými prostředky umně vplétá do nejednoho aspektu mého...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00