Jógový ručník: který vybrat a jak ho správně používat

01. 12. 2015

Často se nás ptáte na rozdíly mezi jednotlivými typy jógových ručníků. Pokusíme se o vysvětlení tak, abyste měli pocit, že jste si na všechny "sáhli", a pomůžeme vám zorientovat se v nabídce.

Pokud cvičíte jógu v horké místnosti, tedy hot jógu či bikram jógu, určitě jste během lekcí ve studiu postřehli, že si někteří jogíni přes svou jógamatku rozprostírají speciální ručník. Ten většinou podložku svým rozměrem kopíruje a svému majiteli dodává potřebnou stabilitu během cvičení. Protiskluzové ručníky jsou nejčastěji vyrobeny z mikrovlákna, jsou extra savé, rychle schnou a při silnějším pocení jsou prakticky nenahraditelné. Proto jsou velmi oblíbené také při praktikování všech dynamických stylů jógy - aštanga jóga, vinyasa jóga, power jóga apod., zkrátka všude tam, kde z člověka teče pot proudem.

Autor: 
Manduka

Ručníky na první pohled

Podrobně se podíváme na speciální jógové ručníky od dvou výrobců - Manduka a yogitoes®.

Ručníky yogitoes® charakterizují především silikonové body, které jsou rozmístěné po celé spodní straně, takže ručník vždy zůstane na svém místě, ať už cvičíte na jakémkoliv povrchu. Ručník lze rozprostřít i na kluzkou podlahu - patentované silikonové body zajistí, aby ručník zůstal na svém místě. Ti, kteří jsou zvyklí praktikovat na tvrdém povrchu, mohou ručník yogitoes® používat přímo místo podložky na jógu. Ručník samotný ale na rozdíl od jógamatky neposkytuje prakticky žádnou ochranu pro klouby, proto jde při cvičení pouze na ručníku spíše o "nouzovou" variantu, vhodnou například při cestování. Na každém ručníku yogitoes® najdete symbol (kolečko), který můžete při cvičení využít také jako drišti, směr pohledu.

Ručníky Manduka jsou k dispozici ve dvou verzích: univerzální ručník eQua® Mat Towel. Existuje také v menším provedení (tzv. "Hand") a používají se pod ruce nebo nohy.

 

Parametry ručníků přehledně znázorňuje tabulka:

Mikrovlákno, ale i rýžové slupky

Důležitým parametrem při výběru správného ručníku by měl být materiál. Nejčastěji se jógové ručníky vyrábí z mikrovlákna, které je extra savé, na dotek příjemné, až "semišové".

Manduka, světoznámý výrobce kvalitního vybavení na jógu, vyvinula speciální mikrovlákno eQua, ze kterého své ručníky vyrábí. Jde o syntetický recyklovatelný materiál s dokonalou absorbcí vlhkosti. Je to vysoce funkční materiál s dlouhou životností, vydrží nespočet vyprání. Ručníky jsou pevně tkané a velmi odolné. eQua® Mat Towel je navíc multifunkční ručník, funguje mnohem lépe než ručníky z bavlny či polyesteru a využijete jej nejen při józe (protiskluzová funkce), ale také v posilovně (k absorbci potu) i na cestách (výborně saje, rychle schne a je skladný).

yogitoes® vyrábí ručníky výhradně z recyklovaných materiálů - na výrobu používá recyklované plastové lahve nebo třeba rýžové slupky, které jsou vedlejším produktem při zpracovávání rýže a obvykle se likvidují, například spálením. Používá se také pryžový granulát a recyklovaná pěna EVA. yogitoes® dosud využilo téměř 1,5 milionu plastových lahví, které by jinak mohly skončit na skládkách nebo dokonce v oceánech. Na výrobu jednoho ručníku je potřeba 8 takových lahví.

Všechny tyto jógové ručníky je možné prát v pračce s podobnými barvami, doporučuje se volit nízké teploty a nepoužívat změkčovače ani aviváž. S takovou péčí vám pak bude ručník sloužit velmi dlouho.

Jak používat ručník na jógu

Někdo s ručníkem cvičí od samého začátku lekce, jiný jej rozloží až ve chvíli, kdy se opravdu začne potit. Právě míra pocení je klíčová. Dokud máte chodidla i dlaně suché, měla by protiskluzovou funkci zastat samotná jógamatka. Na kvalitní jógamatce byste neměli mít problém ani při jemnějším pocení. Jakmile ale tělo pluje na vlně dechu a dostává více zabrat, silnější pocení může způsobit podkluzování rukou a nohou. A to vás může rušit v koncentraci. Nohy i ruce začínají podkluzovat a tím pádem chybí tolik potřebná stabilita v pozicích. A to je chvíle pro jógový ručník.

Pokud se během lekce nechcete už úpravou cvičební plochy zabývat, rozložte svůj ručník na podložku ještě před začátkem hodiny. Navlhčete si jej, ideálně vodou z rozprašovače. Pokud rozprašovač nemáte k dispozici, tak si alespoň namočte ruce a "utřete" si je do ručníku v místech, kde budete při cvičení pokládat dlaně a chodidla. Nám se osvědčilo začít lekci bez ručníku, protože se suchýma rukama a nohama skvěle funguje samotná jógamatka. Jakmile ale v průběhu hodiny začne tělo vřít, je správný čas na rozprostření ručníku. Je to ve vteřině hotovo a stabilita v jednotlivých pozicích je zaručena až do konce.

Velký výběr jógových ručníků najdete na YogaGuru.cz.

Jógový internetový obchod YogaGuru.cz se specializuje na kvalitní a ekologické vybavení na jógu. Je oficiálním partnerem a přímým dovozem značek Manduka, Yoga Design Lab, Yogasana, Mandala, Saprema, Klean Kanteen, Wanderlust Life, Positivitea a madebyzen. S výběrem vhodných jógových pomůcek vám vždy rádi poradí.

Kam dál?

 Jakmile vyzkoušíte koberec na jógu, hravě se necháte zhýčkat.
Během praxe Ashtanga jógy vzniká vnitřní teplo. Při fyzické jógové praxi ásan se naše...
 Aero jóga je cvičení ve vzduchu, relax i zábava
Aero jóga, létací jóga, fly jóga, inverzní terapie, antigravity yoga, swing yoga, aerial...
Nejsem si jistá, kolik lidí na světě používá ve své jógové praxi jako pomůcku pásek na...
Narušená flexibilita je nejspíš jeden z hlavních důvodů, proč lidé začínají s jógou...
Go to top

Nejbližší akce

Sobota, 1. Červen 2024 - 9:30
Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00