Holistická medicína po pilulkách nesahá

05. 02. 2013

Pamatuju si na svou babičku - chodívala jsem s ní na bylinky a trávily jsme spolu hodně času na zahrádce. Pěstovaly jsme zeleninu a staraly jsme se o spoustu krásných květin. Připadala jsem si jako v pohádce. Dnes si ale říkám, kdy se to vlastně stalo, že jsme se, my lidé, odklonili od celostního neboli holistického zdraví. Už Hippokratés přece říkal: „Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“

Určitě jste postřehli trend moderní medicíny – stále užší specializace lékařských oborů. Máme kardiology, urology, gynekology, kožní specialisty, chirurgy například se specializací na operace mozku, ale kam se podělo poznání, že každá lidská buňka, orgán, tělesná soustava, jsou navzájem propojeny a fungují jako celek. Všechny systémy v našem těle jsou závislé jeden na druhém, jinak by nepřežily.

Holistická medicína po pilulkách nesahá
Autor: 
Jógoviny.cz

Pak je tu ještě jeden důležitý faktor: pokud člověk není zrovna nemocný, nemusí to nutně znamenat, že je zdravotně úplně v pořádku. Trvá to totiž celé roky, než se chronická onemocnění rozvinou a projeví.

Neléčíme symptomy, hledáme příčiny

Ten, kdo se rozhodne pro studium zdravého životního stylu, nemůže očekávat lekce o "rychlých opravách". Ty totiž nikdy nemohou fungovat dlouhodobě. Místo toho se používají osvědčené principy, které budují silnou základnu zdraví. Moderní medicína léčí symptomy, ale nedívá se na příčinu naší choroby.

V rámci holistického přístupu k životu pracuji se svými klienty individuálně. Každý z nás je jiný, jak zevnitř, tak i zvenčí. A například i pouhá bolest hlavy může mít hned několik příčin. Proč si tedy brát pilulku, když můžeme zjistit, z jakého důvodu nás vlastně hlava bolí? Společně s klientem tedy hledáme příčinu choroby a pracujeme také na prevenci. Zkrátka, děláme vše pro to, aby se klient opět cítil zdravý, plný energie a dosáhl rovnováhy i svých životních cílů.

Klient nejprve vyplní dotazníky
Autor: 
Petra Vonšovská

Pracuji s lidmi, kteří mají vyšší hladinu glukózy v krvi, nebo dokonce trpí cukrovkou typu 1 nebo 2, ale také s těmi, kteří mají zažívací potíže, trpí zácpou, průjmem, nadýmáním a plynatostí. Častými klienty jsou také lidé s potravinovými alergiemi – s citlivostí na lepek, na mléčné výrobky, na sóju, na ořechy apod. Hledáme příčinu chronické únavy, anebo třeba také, proč energie během dne prudce kolísá. Setkávám se s klienty, kteří řeší poruchu autoimunity, zápach z úst a tělesný pach, ale také různé závislosti, přejídání, kožní problémy, bolesti hlavy, předčasné stárnutí, poruchy spánku, sexuální poruchy, hormonální potíže, bolesti zad z neznámých důvodů… S těhotnými ženami pracuji na správném jídelníčku, ale řeším například také nápravu zdraví po několikaleté vegetariánské či veganské stravě.

Jak to v praxi vypadá

Ze všeho nejdřív je potřeba, aby klient vyplnil několik dotazníků, které podrobně rozebírají zdravotní stav, ale také jeho životní styl. Z těchto dotazníků pak vyčtu vše, co potřebuji, abychom mohli začít spolupracovat. Zpracování podkladů je vždy velmi důkladné, připravuji podle něj program pro klienta. Naše první schůzka trvá zhruba tři hodiny, pak se potkáváme vždy jednou za čtrnáct dní na jednu hodinu, anebo dle potřeby. Diskutujeme pokroky i chyby, ze kterých se klient učí. A po malých krůčcích postupujeme dál. Vše má svůj čas. Důležitá je pozitivní motivace. Součástí takového koučingu je pak samozřejmě také e-mailová podpora. Program šijeme každému klientovi přesně na míru. Jde o to, v jakém stavu se klient právě nachází, po stránce fyzické i psychické.

Začínáme vždy od toho, co je pro klienta nejdůležitější. Pracujeme na příčině problémů či nemocí a soustředíme se na cíle, které chce dosáhnout. Obecně lze říci, že se zaměřujeme na šest hlavních principů: jídlo, pití, spánek, myšlení, pohyb a dýchání. A pomoc hledáme u čtyř „doktorů“, víc jich totiž není potřeba - Dr. Tichý, Dr. Pohyb, Dr. Šťastný a Dr. Strava. Jejich péči se snažíme vybalancovat a aplikovat na všechny denní činnosti.

Petra Vonšovská zpracovává vyplněné dotazníky od nového klienta
Autor: 
Petra Vonšovská

Učím klienty, jak poslouchat, co nám naše tělo říká. Většina z nás nemá ani ponětí, že je to neuvěřitelně chytrý stroj, se kterým je třeba komunikovat. Co nám tělo říká, když nás trápí bolesti hlavy, úzkost, nervozita, nebo když nemáme po jídle pocit uspokojení, jsme náladoví, neustále unavení a ospalí? Může to být například reakce našeho těla na velké množství karbohydrátů a na nedostatek bílkovin.

Jako doplněk léčby používám Bachovy květové esence, nebo metodu EFT (metoda emoční svobody). Věřím, že kořeny nemocí sahají do naší psychiky. „Holistic Lifestyle Coaching“ je založen na přesvědčení, že opravdové štěstí, úspěch a klid v životě přicházejí skrze vyrovnanou mysl, tělo a ducha. Teprve tak můžeme dosáhnout smyslu našeho života. Sebepoznání, povědomí a motivace jsou základní kameny, které umožňují každému uvědomit si své cíle.

Lidi neléčím, ale učím je

Léčení je, jako když dáte člověku rybu a nakrmíte ho tak na jeden den. Ale učení se holistickému životu, to je jako když vás naučím chytat ryby – tím vás nakrmím na celý život. Každý z nás se bojí změn, bojíme se něčeho nového. Nejtěžší je udělat první krok...

Petra je autorizovanou lektorkou Ashtanga jógy, učí první a druhou sérii. Jejím posláním je předávat učení Ashtanga jógy pokud možno v nezměněné formě tak, jak se sama učila od svých učitelů Nancy Gilgoff a Manju Joise, kteří jsou pokračovateli učení Sri K. Pattabhi Joise. Petra se také věnuje EFT, holistické medicíně a Bachovým květinovým terapiím.

Kam dál?

Takže existuje něco víc?
Kdyby mi někdo v mých dvaceti letech řekl, že jednou budu učit ženskou jógu a provázet...
Pavlína a její "nový" život...
Je to už skoro rok a půl, co jsem navštívila koučku holistického přístupu k životu Petru...
Jógová terapie...
O tom, že jóga pomáhá, není sporu. O tom jak, za jakých podmínek a komu všemu, by se již...
Chemie v pitné vodě?
Víte vše o vodě, kterou pravidelně pijete? Kolem sebe pozoruji, že řadě lidí tyto...
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 30. Srpen 2024 - 18:00
Sobota, 28. Září 2024 - 9:00
Středa, 9. Říjen 2024 - 17:30