Energie jako motor k činům

Na gymnáziu jsem byla ve fyzice trojkařka, tak mi odpusťte, že jsem nahlédla do Wikipedie. Ta připomíná, že energie je "fyzikální veličina, která bývá charakterizována jako schopnost hmoty (látky nebo pole) konat práci. Energie je slovo vytvořené fyziky v polovině 19. století, z řeckého energeia (vůle, síla či schopnost k činům)." Shrnuto, souvisí tedy energie se schopností konat práci, s vůlí, sílou či schopností k činům.

Fyzika tu vzácně koresponduje s tím, jak o své energii každý den sami mluvíme. Říkáme, že jsme plní energie (a tedy připravení k činům, k práci, k aktivnímu životu, k lásce), nebo na něco energii naopak nemáme, do něčeho jiného zase klidně investujeme všechnu svou energii a jindy hledáme způsoby, jak se nabít energií. Máme tím na mysli jak energii pro své tělo, tak pro svou mysl a taky takový ten subtilní rozměr energie, kterým je chuť – chuť do něčeho se vrhnout, ideálně spojená s radostí.

 Energie jako motor k činům
Autor: 
Jana Bohutínská

Káď plná energie

Energii v podobě potravy, tekutin, vzduchu potřebuje tělo k tomu, aby mohlo uspokojivě fungovat. I v józe patří energie k velmi často skloňovaným pojmům. Při józe vnímáme energii, pracujeme s ní na mnoha úrovních – podle toho jak zkušenými adepty jógy jsme. Nechci se pouštět na tenký led jógové teorie a filozofie, to přenechám povolanějším. Chci jen ukázat v koučování osvědčený způsob, jak je možné o vlastní energii také uvažovat a jak si hravou formou vědomě přenést téma energie z jógamatky do každodenního života. Mně osobně se přemýšlení o energii, kdy si na tohle téma pro sebe opravdu vyhradím čas, osvědčuje. Stejně jako mým klientům při individuálním koučování, se kterými také někdy na "energetickém" tématu pracujeme.

Představte si, že svou energii, kterou teď a tady disponujete, můžete nalít do nádoby. Vyberte nádobu, která se vám líbí – káď, kotel, sud, amforu, babiččin polévkový hrnec..., záleží i na tom, jak aktuálně svou energii a její množství vnímáte. Nádobu si nakreslete na papír. Vyznačte čárou, kam až v nádobě dosahuje hladina vaší energie. Je jí dost na to, abyste se mohli vrhnout do všeho, co máte před sebou, abyste posunuli dál svoje plány? Potřebujete k tomu víc energie? O kolik se musí hladina zvednout, aby bylo energie dost? (Jestli vám pomůže dát energii v nádobě barvu, nebo si představit její chuť a vůni, abyste se na ni lépe napojili, udělejte to.)

Rozšířit přítoky, zacpat díry

Teď si představte, že do nádoby svrchu různými přítoky energie vtéká. Přítoky tvoří všechny činnosti, které subjektivně vnímáte jako ty, které vás naplňují energií – pracovní i nepracovní, praktické i spirituální... Mé příklady jsou třeba spánek, jóga, individuální práce s klienty, četba, chůze v přírodě, psaní, sex (na přeskáčku) a je toho samozřejmě mnohem víc. Jak to máte vy? Je to zcela individuální. Zapište si to.

Z nádoby ale energie také různými dírkami mizí. Ty praskliny, kterými uniká, jsou všechny činnosti, které vám energii neproduktivně berou. Často jsou to zlozvyky. Já v těch dírách třeba dlouho měla pozdní noční odchody do postele či nepravidelnou stravu, když jsem neměla vůli udělat si klid na oběd. K čemu se sami před sebou přiznáte vy?

Nakonec si vytipujte, které přítoky chcete posílit a které úniky oslabit. Když to máte sesumírované, zamyslete se, jak toho můžete dosáhnout. Co pro to uděláte hned dnes, nejpozději zítra? Jaký bude konkrétní malý první krok? Když si řeknu, že dnes půjdu spát o půlnoci, tedy o dvacet minut dřív než včera, i to se počítá. Udělejte z toho kroku součást svého denního harmonogramu. Jak ten první krok změní vaši energetickou bilanci?

Od pozorování k akci

Důležité je mít na paměti, že energie je dynamický proud. Když se na to, co jste si teď promysleli, podíváte zítra, bude možná mnohé jinak. Ale je pravděpodobné, že nějaký základ toho, co vám energii dává a co bere, se tak rychle nezmění. Vědět, co nás vysává a co nabíjí energií, je v životě užitečné. Až když to dobře poznáme, můžeme s tím vědomě pracovat. Pokud je pro vás v tuhle chvíli náročné rozklíčovat, co jsou vaše zdroje energie a co její žrouti, alespoň to v průběhu příštích dnů pozorujte.

V přítocích a únicích se někdy objeví dvě totožné věci. Jsou činnosti, které nám energii dávají i berou současně. I při přemýšlení o vlastní energii nacházíme paradoxy - jsou přeci skvělou součástí života. Neluštíme křížovku s jedinou správnou tajenkou. Jen o sobě přemýšlíme tady a teď. Díváme se, kde něco změnit, když budeme chtít a budeme k tomu mít motivaci. Odhalujeme, kde vzít energii k práci, jak podpořit vůli, sílu či schopnost k činům. Protože na tom, co opravdu uděláme, záleží nejvíc.

Jana je koučka a věnuje se psaní. V koučovací praxi se zaměřuje především na individuální koučink, vedení workshopů, osobnostní rozvoj a kreativitu. V józe objevila prostor pro vlastní růst a životní experiment. Vášnivě se zajímá o umění, vegetariánský a veganský životní styl, má ráda les, moře a léto, kdy ji často najdete, jak odpočívá či jóguje na své zahradě v Českém krasu.

Kam dál?

 Jogínův partner, partnerův jogín
Tak jako ve světě neexistuje nic odděleně, tak ani v partnerství nelze žít odděleným...
 Očistit se skrze oheň a jít cestou srdce, to mě zajímá
Kdysi se mě někdo zeptal, co považuju v jógové praxi za nejpodstatnější. Odpovědí mě...
 Jóga vede ke kontaktnímu rodičovství
Tento text nás nedovede k postavení dítka na jógamatku s rodičovskou tendencí naučit...
 Konec je předpokladem nového začátku
Konec ásany je předpokladem pro to, abychom mohli zaujmout jinou ásanu. Konec je...
Go to top

Nejbližší akce

Sobota, 1. Červen 2024 - 9:30
Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00