Trojité kraví požehnání

Když jsem v roce 2012 poprvé cestovala sama po Indii, vedla jsem si celkem podrobný deník. Dnes bych se s vámi o jednu příhodu z tohoto deníku, na kterou ráda vzpomínám, chtěla podělit. Setkávám se v ní archetypem posvátné indické krávy, která reprezentuje v indické kultuře čistotu, hojnost, svatost a princip mateřství.

 Trojité požehnání
Autor: 
Iamme Candlewick

12. 4. 2012

A je tu nová destinace. Opouštim air-conditionový videoklip za sklem okýnka autobusu. Vykodrcám se ven, do tváře mě udeří odpolední vlna horka a ověřuji si, zda mi neodumřela nějaká končetina. Uprostřed ulice leží krávy, přežvykují a meditují - blíží se večer. Přeji si být v takovém klidu jako ony. Splývají s tichem ulice tak důkladně, že občas o nějakou téměř zakopnu. Na zemi mezi nimi leží chlápek, na hlavě má turban a pokládá mi dvě základní otázky: "Name?" a "Country?". Švidrá na mě skrz večerní mlhu, ruce sepnuté na vyvaleném panděru. A nezáleží, jestli řeknu Řecko, Amerika nebo Austrálie, tak jako tak na mě totiž syčí: "Bakšiššš..." Sedí si na kupě odpadků u pobřeží, přežvykuje s krávami, a protože můj obličej je bělejší než ten jeho, jsem pro něj prostě bakšiš. Úplně ho chápu, nakonec i já dneska svým způsobem natahuju pro něco ruku. Vede mě to támhle na ten kopec.

Vylezu nahoru a posadím se s výhledem na 16metrového šivu před sochu posvátné krávy. Přijde ke mně jedna živá, dá mi hlavu do klína a chce se mazlit. Tak sedím před sochou krávy a drbu krávu ve svém klíně za ušima. Modlím se za dobrou cestu. Zavřu oči a hovořím s vesmírem vně a cítím, že to je stejný vesmír jako ten uvnitř.

Děkuju vám za život, mami a tati, děkuju vám, že jste mě zplodili, děkuju ti existence za to, že mohu být tvou součástí. Děkuju za všechno to, co cítím, že jsem přítomná v tomto momentě, že mohu žít a růst a vidět, že jsem jedno se vší krásou kolem.

Retreat v Indii s Iamme

Desetidenní jógový retreat na západním pobřeží Indie v jejím nejmenším státě Goa, známém rozesetými písečnými plážemi kolem Arabského moře a malými osadami uprostřed palmových hájů. Deset dní tantrické praxe jógy a meditace vedené zkušenou lektorkou v přátelském a osobním duchu. Více informací zde.

Dej, ať most mezi mým srdcem a mou myslí sílí a ať se má mysl a srdce sjednotí a není rozdílu mezi tím, co cítím a co si myslím, mezi tím, co říkám a co dělám. Existuje jenom teď, všechno, co jsem kdy zažila, je ve mně, všechno, co jsem se naučila si nesu s sebou. Dej, ať to vše nechám plynout s přítomným okamžikem, ať neulpím, ať nepochybuju. Dej, ať odpustím sama sobě, abych mohla odpustit i všem ostatním. Dej, ať jsem stále v kontaktu s touto chvílí, uprostřed hor, kde šumí řeka, s mírem uvnitř sebe sama. Dej, ať neplním prázdná místa v sobě věcmi nebo lidmi, protože není člověka ani věci, které mě mohou naplnit, dokud se sama nebudu cítit naplněná. Dej mi sílu a odvahu být sama sebou tady v Indii na cestě, která je mnohdy překvapující a náročná.

A vesmír vně i uvnitř mi odpovídá: "Nesnaž se, neusiluj. Jen se uvolni do toho, co je."

Otevírám spokojeně oči, pomalu vstávám, uvolněná do toho, co je a můj první krok končí průnikem měkkého kravského hovna mezi prsty mé pravé nohy. Kamenná kráva nade mnou, živá se pase vedle mě, stojím v kravském lejnu. Jak by řekl svámí dží: "Tripple blessing (trojité požehnání)".

Základy fyzického přístupu Iamme tkví v karate, kterému se věnovala v letech 1996-2006. Jógu se učila v Indii a to převážně hatha, ashtaga jógu a tradiční tantru. Má blíže k dynamickým stylům, ale stejně důležitá je pro ní i kultivace vnitřních obsahů praxe. Iamme vystudovala Anglistiku, žila a učila v zahraničí. Jako zpěvačka ráda propojuje jógu a práci s dechem a hlasem.

Kam dál?

 Očistit se skrze oheň a jít cestou srdce, to mě zajímá
Kdysi se mě někdo zeptal, co považuju v jógové praxi za nejpodstatnější. Odpovědí mě...
Kam jde naše pozornost, jde i naše energie
Přistání v Bombaji mě nezklame, jako obvykle si dávám několikadenní dávku "opravdové...
 Cesta integrace stínu je náročnou byť nevyhnutelnou součástí praxe
Co je stín? Stín je temnou stránkou duše, jakýmsi podzemím naší osobnosti, jíž bychom...
 Lidská mysl dokáže uplést dokonalé kulisy světa kolem sebe
Za poslední dva týdny se mi staly dva legrační a velmi nevšední zážitky. Jistou roli v...
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 30. Srpen 2024 - 18:00
Sobota, 28. Září 2024 - 9:00
Středa, 9. Říjen 2024 - 17:30