Bez urážky

Dnešní satsang byl jeden z prvních, zatím jen v malé skupince lidí, než přijede velká skupina z Německa a než začne kurz jógové terapie. Můj učitel mě pobídl, abych začala s prvním bhajantem (druh zpěvu, oslavné písně) Jaya Ganesha. A tak jsem začala. Je to celkem dlouhý zpěv vyjmenovávající božstva a učitele a tak jsem se tu zadrhla, tam přeřekla či jsem si lehce poupravila melodii. Jen pro pořádek - byl to můj první zpěv Jaya Ganeshi. Vždy jej totiž zpívá můj učitel Harilalji po úvodní Bhagavadgítě a meditaci. Uf, dozpíváno. Pak následují další a další písně až se prozpíváme ke konečnému Óm. A přichází prostor pro slovo učitele, pro rozmluvu mezi žáky a guruem.

Síla slova

Harilalji se nejprve zahleděl na malou Gayatri, svou roční dceru, a pak začal mluvit o slově NE a jeho síle. O malých dětech, které neslyší pouze vyslovené slovo - ony jej hlavně cítí. Takže když chceme dítěti něco zakázat, musíme být o významu takového zákazu pevně přesvědčeni my samy. Musíme se rozhodnout, musíme vědět, proč říkáme NE.

Hned si vybavím příklad maminky, která je v obchodě se svým dítětem - to pláče a žadoní o nějakou věc ve vitríně. Maminka asi dvacetkrát zopakuje NE, ale dítě stále žadoní a tak maminka nakonec povolí, řekne ANO a hračku koupí. Byla to její nerozhodnost. Dítě si tedy tuto situaci instinktivně spojí s dalšími chvílemi, kdy opět vycítí slabou vůli maminky - možná z únavy, ale je tam. A tak si to to dítě nese dál. V pubertě půjde o delší noční vycházku, později o auto, o byt...

Neplýtvejme slovem NE jen tak do větru. Naopak jej vždy zvažme a pokud se pro něj rozhodneme, stůjme si za ním. Sílu energie, která se skrývá v našich emocích, Hari přirovnal i k opicím z Keraly - často napadají ženy a děti. Proč? Protože ženy i děti se opic bojí a ony to vycítí. Muži se nebojí, proto na ně nezaútočí. Takhle to funguje.

 Když vám někdo řekne o vaší chybě, je to pomoc, ne výtka
Autor: 
Šárka Konečná

Když vám někdo řekne o vaší chybě, je to pomoc, ne výtka

V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.

 

V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.

Harilalji ke konci sastangu otevřel znovu zpěvník a pak začal znovu recitovat určitou pasáž z Jaya Ganeshi. Byla to ta, kterou jsem pokazila. Ta, která se (dle mého západního pohledu na věc) opravdu nepovedla. Hari opravoval výslovnost a intonaci, vysvělil nám, jak je to správně.

"Vím, že není jednoduché mluvit cizím jazykem. Když chcete něco říci v angličtině a vyslovíte slovíčko trochu jinak, pravděpodobně vám bude druhý rozumět. Nemusí to být perfektní. Vím, že není jednoduché vyjádřit pocity v cizím jazyce. Vyjádřit ukrytou energii za každým slovem, které použijeme. Ale můžeme se pokusit. Pokud recitujeme mantry, které jsou psané v sanskrtu, je důležité vyslovovat je správně. Mantry v sobě skrývají božskou sílu, energii, která má vliv na naše tělo, orgány, na pránické tělo, na mysl. Pokud budeme vyslovovat slova v sanskrtu špatně, tak nebudou mít žádný účinek. Proto je zkoušejme a učme se správnou výslovnost, melodii a zabalme do ní celou mantru. Zejména pro vás, pro učitele jógy, je důležité co děláte a co a jak učíte. Pokud své studenty něco naučíte špatně, je pak těžké odnaučit je to. Jako například Kršna, kdy většina lidí vyslovuje Krišna. A tak je to i s dalšími slovy, které jen mechanicky opakujeme."

Po těchto slovech můj obličej zrudnul. Může za to horký večer, anebo stud? "Pokud vám někdo v Indii řekne, že děláte něco špatně", podíval se na mě Hari, "není to ostuda, není to výtka, je to pomoc. V Indii neexistují chyby," dokončil svou řeč a nechal nás v příjemném zkříženém sedu přemýšlet nad slovy a nad naším západním naprogramováním.

Chceme být perfektní. Už z dětství si neseme touhu být nejlepší, mít samé jedničky, vyhrát. Jakmile se nám něco povede, něco dokážeme, jsme pochváleni. Zkusme se teď zamyslet a vnímat sílu slov, která volíme. Ať už jde o komunikaci se svým či cizím dítětem - už teď se vytváří jeho pozdější vnímání sebe sama, už teď si utváří svůj svět. Většina z nás si svůj svět tvoří neustálou honbou za tím, abychom byli stále lepší a lepší, chtěli víc a víc. Nemáš dost? Nejsi dost dobrý a nezasloužíš si to či ono. Pod věčným tlakem si nedovolíme ani chvilku odpočinku a když nám něco někdo vytkne, sesypeme se. Sesype se nám domeček z karet. S pláčem chceme vše vzdát, anebo naštvaní a uražení odcházíme pryč. Bereme to jako velkou prohru, přestože uslyšíme "já to ale nemyslím zle".

V Indii vám lidé řeknou na rovinu, co děláte špatně, ale hned s vámi ten váš domeček z karet zase postaví. Postaví jej na stabilnějším základu. Smích přihlížejících, který celou situaci doprovází, je srdečný a je myšlen ve smyslu "ty jsi roztomilý", namísto našeho známého posměšného "ty jsi teda blb".

Kam dál?

Začíná kurz jógové terapie. Hned první den jedna holka pláče a říká, že kurz nezvládne,...
Kolik je náboženství, tolik je svátků a tím pádem i volna, a tak mají Indové často...
Slyším zvuk klaksonu. Barevný a bohatě ozdobený autobus přijíždí, brzdí, ještě za jízdy z...
Ten, kdo si myslí, že do ášramu přijede na exotickou dovolenou, kde si zacvičí jógu na...
Go to top

Nejbližší akce

Sobota, 21. Září 2024 - 9:00
Sobota, 28. Září 2024 - 9:00
Sobota, 28. Září 2024 - 9:00