Probudila jsem se do slunného indického rána. Protáhla jsem se a vyskočila do nového dne za zpěvu Gayatri mantry. Život je nádherný. Dnes byl kriya den (den očistných technik) a tak jsem svému učiteli se šálkem horkého inického čaje asistovala a dohlížela na studenty. Zahrada se zalévala sluncem a já pociťovala opravdové štěstí. Opravdovou blaženost.
Pak ke mně ale zčistajasna dorazila jedna nepříjemná úřední zpráva z Čech, která mě rozhodila. Najednou jsem nebyla ve své kůži. V ten den jsem proto zoufale hledala definici jógy, která by mi vysvětlila, co přesně tady v Indii přes dva měsíce vlastně dělám. O co se snažím. Hledala jsem záchrané lano. A našla ho. Opět v józe...
Zastav mysl a je po problému. Heslo jógy jako takové. Jak to ale udělat? Pataňdžaliho snad nejznámější vysvětlení jógy zná snad každý adept jógy: Jóga je zastavení změn mysli. Pro člověka žijícího normální rodinný život ale vyvstává otázka - když zastavím mysl, kdo se bude starat o děti? Kdo bude vydělávat peníze? Tato definice jógy sice jógu popisuje jako takovou, vysvětluje její cíl, ale pro normální lidi není ani uchopitelná, natož k praktikování. To přece lidem v každodenním stresu nepomůže, naopak. Jóga není pro mě, pro člověka ze Západu. A s tímto přesvědčením zaklapnou za tématem někteří dveře.
V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.
V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.
Zastavení změn mysli podle Pataňdžaliho znamenalo usednout do meditativního sedu a meditovat. To byla jóga. První ásany popsané v Hatha Yoga Pradípika byly (tuším) jen čtyři a to meditativní sedy. Další ásany, které se postupně nabalovaly, sloužily jako průpravné techniky připravující tělo k nehybnému sedu, aby nás nebolely kyčle, abychom mohli pozorovat svou mysl, meditovat podle Pataňdžaliho sami nad sebou (Já, atmán) a zastavit ony změny mysli.
A jsou tady zase ty pochybnosti: normalní lidé nejsou schopni sedět v lotusovém sedu hodinu bez pohybu, to není možné. Opravdová meditace není jednoduchá pro "normálního" člověka. Máme ale tedy na jógu zanevřít? Já říkáme ne. Pracujme se svou myslí, ale jinak.
Další definice jógy, která pochází z Yoga Vasišta (mudrc pojednávající o distresu a psychosomatickém onemocnění již před 5000 lety) zní: Jóga je umění zklidnit mysl. Jakou jógovou techniku si ale potřebujeme osvojit, abychom mysl dokázali zkidnit? Třeba základní plný jógový dech. Ten nás, když ho provádíme správně, může opravdu během chvíle zklidnit. Musíme vědět, jak naše mysl pracuje. Lidé ve stresu a nemocní lidé potřebují jiný přístup. Například: konkrétní ásana má sice blahodárné účinky přesně na to, co potřebujeme, zároveň ji ale nejsme schopni provést, kvůli zkráceným hamstringům. Co teď? Udělat tu ásanu trochu jinak. Ke zklidnění mysli nám můžeme pomoci také mantra meditace, při které se opakuje námi zvolená mantra, například Om Namah Sivaya. Nejsi hinduista, nebo ti to prostě je proti srsti? Nevadí. Jsi křesťan? Tak medituj nad Ježíšem, apod. Když nemůžeš u meditace sedět ani ve zkříženém sedu, ani na patách, tak seď na židli. Mít schopnost najít cestu, to je to umění.
Slýchám názor, že jóga je jen pro Indy. Ne, říkám na to já a poukazuji na definice jógy z Bhagavadgíty, což je jedna z nejvýznamnějších posvátných knih Indie. Poskytuje nám hned dvě definice jógy a obě dvě jsou podle mého názoru opravdu použitelné pro běžný západní život. Posuďte sami...
Jóga je balanc mezi stavem mysli v úspěchu i neúspěchu. Stále nahoru a dolů. Znáte tu písničku o tom, že jednou jsi dole a jednou zase nahoře? A znáte ty situace, když je vám zrovna moc fajn, když se vám zrovna daří a někdo závistivě řekne, počkej, to nebude trvat věčně? Jenže tento pesimistický posměváček má pravdu a my se oprávněně začneme obávat pádu dolů. Zákon polarity. Polarity se vyrovnávají. Proto je ono přirovnání, že jednou jsi dole a jednou zase nahoře, opravdu výstižné. Pokud máme tendenci snadno se pro cokoliv nadchnout, stejně tak snadno nás nejrůznější situace dokáží rozrušit. To říká definice jogy dle Bhagavadgíty.
A teď si představme přímku symbolizující rovnováhu, pohodu. Představme si, že jsme spokojení, nadšení a křivka najednou roste vzhůru. Stejně tak ale zákonitě musí klesat dolů, a bohužel se nezastaví na naší pomyslné přímce harmonie. Stejný kus, který křivka vyšplhala nahoru, zase poputuje dolů, do mínusu, pod přímku pohody. Jóga nás učí, jak zmenšovat tyto rozdíly a jak se přibližovat k přímce stále menšími a menšími výkyvy až k pomyslné vlně harmonie a klidu za každé situace. V úspěchu i neúspěchu. To je jóga.
Jak udržet mysl klidnou ve všech situacích? Druhá definice jógy z Bhagavadgíty zní: Jóga je obratnost v akci. Udržení relaxace a pozornosti v akci.
Makej víc. Makej víc! Už nemůžu... I když je šéf kdoví jaký, udrž svou pozornost sám u sebe. Udrž naprostou soustředěnost a užij si ty okamžiky, že jsi naživu! Sedět a nadávat nemá smysl. Nadávej, ale až po práci. Udělej si čas na stěžování a hledání východiska, udělej si čas na promýšlení o plánu. Ale tomu času pak opravdu věnuj plnou pozornost. Když je třeba, s naprostou soustředěností si zanadávej. Pak skonči a zapřemýšlej si, zda v takové práci chceš být. Vždy se ale soustřeď na onu jednu činnost, na jednu věc. A jsme zase doma. Jsme u jógy. V józe se totiž tato technika nazývá meditace. Soustředění se na jednu věc. Když jsme schopni dělat jakoukoliv činnost s plnou soustředěností, třeba 6 hodin denně v práci, tak meditujeme 6 hodin. Meditace v akci. A ještě za to dostaneme zaplaceno. Není to báječné? Pro ty, kteří ve chvíli dumání nad tím, zda v práci zůstat či ne, došli k závěru, že je potřebná změna, je tady jeden citát od Confucia: Vyber si práci, kterou miluješ a už nikdy nebudeš pracovat.
Ten den jsem našla hned několik definic jógy, které jsem vám teď chtěla přiblížit. Kterou z nich si vyberete vy? Já zvolila všechny. Jóga je umění zklidnit mysl a vedět jak na to. Nejdříve jsem se zhluboka párkrát nadechla, abych mohla přemýšlet co dál. Nemá cenu se hroutit, jak mi připoměla má maminka. Ale řešit. Jóga je obratnost v akci. A řešila jsem. S klidem a s rozvahou. Jóga je balanc mezi stavem mysli v úspěchu i neúspěchu. Ať už to dopadne jakkoliv, udělala jsem to nejlepší, co jsem v dané chvíli mohla.