Hledání štěstí skrze karma jógu

Právě sedím na břehu Arabského moře a otevírám bránu posledním pár dní ticha, které jsou už nyní doprovázeny zvukem silných vln, šumem palmových listů, hlasitým projevem vran a slovy lektora jógové lekce, která probíhající na střeše ášramu v místním jazyce malajlam. Někomu by se mohlo zdát, že ticho vypadá jinak. Zvuky ale přicházejí odněkud z dálky a do dálky zase odcházejí, netýkají se mě.

Mé ticho je ticho mysli, prázdnoty, čistoty a pouhé soustředění se na plynutí z jednoho okamžiku do dalšího, které vítám po činnosti - po karma józe.

 Mé ticho je ticho mysli
Autor: 
Šárka Konečná

Co je karma jóga?

Karma znamená činit, konat a slovo jóga znamená spojení či jednota. Karma jóga je jedna ze čtyř cest jógy vedoucích za jedním cílem, jenž Indové nazývají mókša a my jej popisujeme slovem seberealizace.

Zmíněné cesty jógy putují do stejného bodu, ale vychází z různých míst:

  • Rádža jóga - cesta disciplíny skrze ásany a další techniky,
  • Bhakti jóga - cesta oddanosti,
  • Džňána jóga - cesta vědomosti a
  • Karma jóga - cesta činu.

Dle Bhagavadgíty se klid mysli nazývá karma jógou. Činit podle nejlepších schopností bez očekávání výsledku či pochvaly nás dělá oproštěnými od zmatku v mysli. Tak praví nejslavnější spis Indie.

Konej proto svou práci bez touhy po odměně, a takto dojdeš k Nejvyššímu! (Bhagavadgíta III/19)

Karmu si vytváří každý sám

Říká se, že karmu si neseme z předešlých životů a dle ní sklízíme také ovoce. Z každé příčiny, tedy činnosti, se rodí následek. Nic nefunguje pouze jedním směrem a tak podle toho, co vykonáme, to také sklidíme. Zákon karmy prostupuje celou indickou filozofii a staví základ indické společnosti. Karmový zákon je obsáhlé téma, nad kterým dnes a denně dumají sami Indové ve svých rozpravách a znovu a znovu jej probírají z různých úhlů pohledu. Jedno je ale jisté, řídí se dle něj a tak vědí, že to, kde jsou a kým jsou, si zapříčinili samy. Také vědí, že karmový zákon je rozdělen do tří hlavních pilířů, které nám říkají, kdy za svůj čin budeme sklízet ono ovoce.

3 druhy karmy:

  • Saňčita karma jsou plody karmy vycházející z minulosti. Semena, která z činů minulosti vzešla, jsou doposud pouhými semeny činu a čekají na projevení.
  • Ágámi karma je ovoce činů, které tvoříme právě v tuto chvíli. Je tedy na nás rozhodnout se v přítomném okamžiku, co a jak budeme konat. Tato karma je pro nás důležitá z důvodu okamžitého následku a tak tedy působí jako výchovná karma, z které se můžeme napřímo poučit.
  • Prarabdha karma je karmou vykonanou v minulosti, ale klíčící nyní. Jde o situace, kterým se již nemůžeme vyhnout a ovlivnit je. Co ale můžeme udělat je, zvážit jejich interpretaci, vždy máme možnost změnit svůj postoj k čemukoli, co se nám děje.

Nač ásany, když stačí pouhé bytí

To, co právě zažívám, mi pomohla rozpoznat má kamarádka a žena, která mi byla tři týdny se skupinkou českých žen po boku kolegyní a podporou. Skupinka žen před několika hodinami odjela a my jsme se s Marií vydaly na cestu zpět do ášramu do Arsha Yogy, kde vše začalo. Nejen tato cesta Incredible India před 21 dny, ale také cesta, která mi před pár lety propůjčila nálepku lektora jógy a jógové terapie.

Ve chvíli, kdy mělo letadlo s účastnicemi pobytu v Indii přistávat na pražském letišti, jsme s Marií upocené dojely rikšou domů, do Arsha Yogy. Cesta jen pár set kilometrů v jednom státě Indie trvala bezmála stejnou dobu, jako cesta z Indie až do Čech. Hlavní je, že všechny jsme tam, kam jsme směřovaly a kde máme být.

Druhý den jsem si dovolila poprvé v ášramu přispat bez nastaveného budíku do půl sedmé a i přes hlasitý život ášramu a hluk kuchařky, která připravovala snídani už v pět hodin ráno, jsem se jen převalila na druhý bok a spala dál. To ráno jsem měla od probuzení potřebu mlčet, tedy držet maunu a jen tak pobývat ve svém zútulněném pokoji s přehozy na postel s indickými vzory, se závěsným ornamentem Om, se sošku boha Ganéši, s ručně vyráběnými a již značně použitými dřevěnými rámečky, s jógovým deníkem a rozvinutou jógamatku před dřevěnou postelí. To ráno jsem podložku pouze překročila. Ten stav, který se snažíme nacházet v ásanách, skrze relaxaci, pránajámu a meditaci, stav bez myšlenkového bytí, stav jednoty. Ten stav jsem v sobě již měla, tak nač ásany - pousmála jsem se.

Zásluha karmy

V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.

 

V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.

Když mě Marie zastihla, jak sedím s podivným úsměvem ve zkříženém sedu na tvrdé posteli, posadila se ke mně a chápavě pokynula hlavou. "To je zásluha tvé karma jógy, tvé činnosti věnované lidem, o které ses tři týdny starala, pro které si zde byla od rána do večera a kdyby potřebovali, tak i v noci. Teď sklízíš ovoce. Zaslouženě. Není potřeba ásan, stoje na hlavě či meditace. K onomu stavu jsi došla nikoliv díky rádža józe, která skýtá všechny ty techniky, pod kterými jógu známe, ale skrze upřímnou karma jógu."

Moudří lidé měli by plnit svůj úkol bez touhy po odměně, přece však s onou horlivostí, jakou projevují pošetilci, kteří ulpívají na výsledcích svých činů. (Bhagavadgíta III/25)

 Můj vyzdobený indický pokojíček
Autor: 
Šárka Konečná

Poslední z indických příběhů

Ještě stále sedím nehybně a spokojeně na tvrdé matraci z uschlých kokosových vláken a přemítán nad posledním příběhem, který se v Indii již nějakou dobu vypráví. Poslechněte si jej také.

Uznávaný obchodník jezdil každé ráno ve velkém drahém autě po pláži do práce. Na uších sluchátka připojená k telefonu většímu než jeho dlaň, v jedné ruce diář, v druhé ruce volant a myšlenky někde u odpolední schůzky, která ho ten den, jako jedna z mnoha, čekala. Jako každé ráno, když projížděl kolem povalené palmy, uviděl skrze vyleštěné okénko místo s nádherným výhledem na vycházející slunce a osamělého postaršího muže. Co tu každé ráno dělá? Jen tak sedí a nespěchá do práce? Divil se. A tak se rozhodl přijít tomu dnes na kloub. Zastavil u krajnice a za stálého telefonování se svou asistentkou přistoupil blíže až k muži. Muž sedící v písku a hledící na východ slunce jen pokynul k přivítání. Obchodník ale i přes svou zvědavost spěchal zpět do auta, aby se mohl vydat na cestu do práce, a tak se bez větších okolků rovnou zeptal: "Co tu každé ráno děláte? Nemáte co na práci?" A z jeho hlasu byla znát závist a zloba zároveň.

Starší muž se usmál, ukázal na oprýskanou malou loďku a po chvíli s naprostým klidem řekl: "Ryby jsem již nachytal a teď jen tak sedím."
"Jak můžete jen tak sedět?" Nenechala ředitele tato odpověď v klidu.
"Nějaké ryby jsem brzy ráno prodal na trhu a jednu právě manželka připravuje - támhle," otočil se přes rameno a pokynutím brady ukázal k malému domku. Oba muži nasáli vůni dřeva a grilované ryby linoucí se z malého domku. Ředitel byl očarován opojnou vůní. Místo ticha, zastavení a čisté krásy. Když se zavrtěním hlavy probral z myšlenek, nasadil opět masku nabubřelce a managera a zeptal se: "Co říkáte na to, kdych vám dal výhodnou nabídku na prodej domu?"
"A co pak?" opáčil postarší muž.
"Pak si můžete koupit více lodí." 
"A pak?"
"Pak můžete založit malou firmu."
"A pak?"
"Pak se bude rozrůstat a budete vydělávat více a více peněz."
"A pak?"
"Pak se firma rozroste, nakoupíte velké lodě."
"Pak?"
"Založíte společnost."
"Pak?"
"Mezinárodní společnost."
"Pak?"
"Koupíte si velká auta. Jedno pro vás. Jedno pro ženu. Velký dům. Nejkrásnější šaty ženě, nejnovější oblek pro vás. Budete navštěvovat nejdražší a nejluxusnější restaurace."
"Pak?"
"Budete mít tolik peněz, že se vám o nich ani nezdálo!"
"Pak?"
"Firmu prodáte a odstěhujete se do ráje, na klidné a tiché místo na pláži s nádherným výhledem na východ Slunce nad oceánem. Budete šťastný, budete mít vše a prostě jen budete."
"A co myslíte, že dělám?" Usmál se zářivým úsměvem jako malé dítě. S úsměvem se vyšplhaly nejen koutky úst, rozzářily se i oči, celá jeho tvář, celá jeho bytost se od srdce usmívala.

Teď se budu věnovat sama sobě

Tímto končím blogování z pobytu Incredible Indie a odebírám se na čas k potřebné introspekci. Nyní potřebuji čas věnovat sobě a cítím, že je to tak naprosto v pořádku. Pravá chvíle říci, že mě těšilo a do konce pobytu zde se stáhnu do svého indického pokojíčku, jak do onoho vyzdobeného v ášramu, tak do mého vnitřního. Dala jsem hodně, dala jsem to nejlepší, co jsem mohla a nyní mi je dáváno.

Poddej se existenci a ta se o tebe postará tak, jako se stará o stromy a ptáky. (Osho)

Kam dál?

 Svou praxi jsem musela zjemnit
Když jsem před 20 lety hledala terapeuta, který by mi pomohl s problémem sexuálního...
Jóga s výhledem na Indický oceán
Pokud každoročně řešíte dilema, zda vyrazit na dovolenou relaxační, sportovní či...
 Konec je předpokladem nového začátku
Konec ásany je předpokladem pro to, abychom mohli zaujmout jinou ásanu. Konec je...
Satsang znamená být spolu v pravdě
Toto je povídání o satsangu. Dovolte mi ale zkraje nejprve lehké ukotvení, aby bylo...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00