Jen ásany nás nespasí

Držím se v autobuse za železné madlo a houpu se ze strany na stranu v rytmu výmolů na silnici. Jedu zpět do ášramu, kde probíhá první týden učitelského kurzu jógové terapie, na kterém asistuji svému učiteli Harilaljimu. Na chvilku spokojeně zavřu oči a vzpomenu si na jednu cestu autobusem v Praze - to bylo tehdy pár měsíců po mém návratu z učitelského kurzu.

Žena v nejlepších letech a ve velkém červeném klobouku se mě zeptala, kam jedu. Bylo poledne. Normálně pracující lidé (tím myslím ty, kteří tráví 8 hodin denně například v kanceláři) v tuto dobu sedí někde u počítače. V tento čas využívají MHD zejména starší lidé. A tak byl v autobuse klid k malému rozhovoru. Dámě jsem odpověděla, že jedu za svou klientkou a že dělám jógovou terapii. To ženu zaujalo, jelikož o józe četla v časopise. "Mohla byste mi říct jeden, dva cviky na astma? Špatně se mi dýchá," zeptala se paní. "Mohla, ale k čemu vám to bude, milá dámo," odvětila jsem raději pouze sama pro sebe. "Vždyť je to jógová terapie - jistě mě to vyléčí." Copak si asi paní pod tímto pojmem představuje? Nový moderní přístup?

 Jen ásany nás nespasí
Autor: 
Šárka Konečná

Jógová terapie - to se bude na vizitce krásně vyjímat

Právě v této době se roztrhl pytel s jógovými učiteli, novými studiemi, novými styly, novými názvy jógy, které lákají nové nadšené cvičence. Co ještě, co ještě nového, dalšího? Co by si mohl učitel připsat mezi svá osvědčení z ájurvédské masáže, z masáže nohou, z toho a onoho kurzu, aby zaujal? Třeba kouzelné sousloví "jógová terapie". Bum. Jistě, je to něco nového a velice lákavého - jak pro učitele, kteří by s tímto názvem mohli přivábit více sokolíků, tak pro cvičence samotné.

Jenže jak stará je vlastně jógová terapie? Jako jóga sama. Mudrc Vasišta a jeho spis Yoga Vasišta, který je starý přes 5000 let, starší než známé Pataňdžaliho jógasútry, pojednává o věcech jako distres, psychosomatické onemocnění, stav zrychlené mysli aadhi a jejich léčení skrze jógu. Nejde tedy o novou reklamní upoutávku. Jógová terapie tady byla vždy. Jen naši učitelé jógu pouze cvičili, tedy cvičili pozdravy slunce, ásany, různé sekvence zaměřené na to či ono a lidi tato malá část jógy zajímala, vlastně stále ještě zajímá. Ale díky bohu i za to.

Komplexně

Pokud odstraníme tělesné příznaky, které často poukazují na to, že se něco v těle děje, nejsme ještě vyléčeni. Ano, individuální jógové cviky přizpůsobené potřebám člověka mohou opravdu stav velice zlepšit. Dobrý učitel může navrhnout cviky z jógové terapie či vhodné ásany a pomoci tak například člověku při obtížném dýchání, dokonce při astmatickém záchvatu. A věřte, že se člověk pod odborným dohledem lektora díky józe může zbavit i inhalačního přístroje. Ale co dál? Jen toto není řešení. Jen toto není jógová terapie.

Samagra yoga čikitsa. Slovo samagra znamená obsáhlý. Čikitsa znamená terapie. Obsáhlá jógová terapie, která na tělo pohlíží v principu pěti kóš, tedy z pohledu pěti obalů. Jsou jimi annamajakóša jako fyzický obal, pránamajakóša jako obal prány, manómajakóša - obal nižší mysli, emocí, vidžňamajakóša - obal vyšší mysli a intelektu a ánandamajakóša jako obal blaženosti.

Jógová terapie pracuje skrze ásany, speciální techniky, relaxace, skrze stravu a životní styl, skrze pozitivní myšlení a meditaci, ale hlavně skrze moudrost. Co chybí často i jógovým lektorům? Zeptal se mě můj gurudží. Jógová moudrost. To chybí moderní společnosti.

Jaký je častý důvod civilizačních onemocnění podle jógy?

V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.

 

V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.

Aadhi. Aadhi je slovo ze sanskrtu, které nelze jedním slovem přeložit. Vystihuje náš často bohužel normální stav - extrémně zrychlenou mysl. Vzniká stres. Při tomto stavu se zrychluje srdeční tep, zvyšuje se krevní tlak. Začne se nám špatně dýchat. Onen neklid mysli vzniká v obalu manómajakóša a má přímý efekt na annamajakóšu skrze pránamajakóšu.

Nemůžeme rozdělit mysl, tělo a pránu a poslat je ke třem různým doktorům či terapeutům - mysl do Indie, tělo do oblíbeného studia a s pránou k odborníkovi přes dech a energie. Tak to nefunguje.

Pokud budeme stále v nerovnováze a náš stav aadhi, kterým to vlastně celé začalo, neuklidníme, pokud budeme stále jen pracovat s fyzickým tělem (annamajakóšou), přivodíme si nepěkné problémy - za pár měsíců či let se tyto problémy připlíží třeba v podobě zvýšeného krevního tlaku a objeví se srdeční problémy, ne-li ještě hůře.

Kam dál?

 Jediná ásana stačí, abychom postupovali k cíli
Co je to vlastně ásana a proč je cvičíme? Ásana je pozice těla a dalo by se říci, že jde...
Párová jóga může vztah posunout o kus dál - nejen duchovně, ale také intimně
Když pomineme učitele tantra jógy, je zajímavé, že se jen malá hrstka jógových učitelů...
Přípravné cvičení pro provádění „správné střechy“.
„Paní učí jógu“, popisovala nedávno jedna moje známá mou práci své dvacetileté dceři. „Na...
Jógová terapie...
O tom, že jóga pomáhá, není sporu. O tom jak, za jakých podmínek a komu všemu, by se již...
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 30. Srpen 2024 - 18:00
Sobota, 28. Září 2024 - 9:00
Středa, 9. Říjen 2024 - 17:30