Nemůžeš se zavděčit všem, usmát se na všechny přesto můžeš

Ráno jsme zahájily praxí pránajámy a meditace na střeše ášrámu. Toho rána bylo chladněji než obvykle, vítr nám vháněl studený vzduch do tváří. I přes nepřízeň počasí jsme zavřely oči, usedly do zkříženého sedu a lekce začala Prána mantrou, která nám připomíná pránické tělo, kterým každý z nás oplývá. Nejprve kapalabháty, technika dynamičtějšího charakteru, pak harmonizační dech nádhí šudhí (střídavý dech), až po AUM káru, což je technika, kdy se zpěv jednotlivých písmen AUM pojí s určitou mudrou a konkrétní částí těla. A nevynechaly jsme ani koncentrační techniku, při které pozorujeme mantru, která zní v naší mysli a pobízí nás do stavu meditace.

Meditace pokračovala dále bez slovního doprovodu lektorky (toho rána jsem to byla já), a všichni zkoumali a zkoušeli svou koncentraci.

 Nemůžeš se zavděčit všem, usmát se na všechny přesto můžeš
Autor: 
Šárka Konečná

Stabilita vs. větrno

Zápisky z tohoto dne v meditačního deníku hloubají nad sílou stability ve víru hurikánu. Vír myšlenek lze přirovnat k onomu hurikánu, který s námi v mnoha situacích bojuje. Skrze sedací kosti jsem cítila zapouštění se hlouběji směrem dolů, a skrze všechny části těla, které se dotýkaly podložky, se navíc tento pocit pevnosti prohluboval. Dlouhá páteř stoupala vzhůru jako kmen pevného stromu. V těle a v mysli jsem náhle, po dvou týdnech, neslyšela nic jiného než ticho. Zabydlela jsem se.

Zabydlet se v ášramových pokojích se společnou koupelnou na chodbě pro mě nebyl problém. Přece jen do těchto míst přijíždím jako do svého druhého domova. V rámci organizace ale ne vždy zbyl čas a prostor na usebrání se.

Toho rána jsem ale opět okusila ticho a jakousi stabilitu dřímající uvnitř. Kolem mě vanul vítr a byly slyšet hlasy palem, které ohýbal. Hluk velkých vln přicházejících s přílivem a prudkým větrem nabíral každým okamžikem na síle. To vše představovalo chaos, který lze se špetkou básnického střeva přirovnat k naší mysli. Chaos nejen vnitřní, ale také útočící zvenčí. Oním chaosem mám na mysli hluk řeči lidí - máme potřebu stále mluvit, tázat se, analyzovat a probírat... Vše to jistě znáte z práce, z ulic, a někdy i z domova. Pokud jste ale pevní uvnitř, pokud pociťujete vnitřní ticho, zvenčí vás nemůže nic rozhodit.

Denní mantra přijetí

V nadcházejícím dni jsem se ale nestačila divit. Během čtyřiadvaceti hodin se ke mně dostaly čtyři různé, protichůdné pohledy lidí. Pravidla ášramu jsou volnější, to přišlo z jedné strany. Na druhé straně jsem zaslechla, že některá ášramová pravidla jsou moc přísná, například nošení neforemných kalhot a volného hořejšku. Další reakce byla, že mluvím příliš málo. A hned vzápětí se ke mně doneslo, že mluvím až moc.

Jak se tedy zalíbit početné skupince? Nijak. Nejde to. Nezbývá, než oprostit se od pocitu, že by se člověk měl zavděčit všem. 

V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.

 

V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.

Když člověk vyjede do ášramu sám, na vlastní pěst, nejspíše se setká s podobně smýšlejícími lidmi: samostnatné jednotky, které odjely praktikovat jógu, meditaci či filozofii do tichého ášramu. Pokud se však na tu samou cestu člověk vydá v početné skupině, kde všichni mluví stejným jazykem, je jasné, že se lidé mezi sebou budou chtít o trochu více poznat, a bobřík mlčení nebude silnou stránkou takové skupiny. Když člověk odjede se skupinkou, musí se naučit přizpůsobivosti v denním rytmu potřeb, které se u každého liší (například ranní toaleta, aby se vystřídali všichni), ale také přizpůsobivost v praxi jógy - v délce meditace ve zkříženém sedu, či době setrvání ve stoji na hlavě.

Přizpůsobivost jako součást jógové praxe: Když nebudete odporovat, nebudete bojovat. Tak zní jedno z mouder, které si odnáším od Marie Meery Karanath, lektorky jógy, přítelkyně a ženy mého učitele. Tato věta ji provází již šestým rokem v Indii a stala se jakousi denní mantrou přijetí. Pokud člověk příjme to, co je a jak to je, velice se mu uleví.

Za vším je důvod

Je to pro mě stále záhada, ale už jsem si vlastně zvykla: večer na satsangu dostávám odpovědi na otázky, které si přes den pokládám. A bylo tomu tak i dnes, když jsem ráno okusila stabilitu ve víru myšlenek a pak o ni málem přišla.

"Pokud se usmějete na člověka, jeden si o vás bude myslet, že jste milý a že jste tímto úsměvem stvrdili přátelství na věky věků. Druhý člověk za stejným úsměvem bude hledat důvod a bude si klást otázku - co po mě asi chce?"  Těmi slovy začal toho večera Hariláldží satsang...

 Denní mantra přijetí
Autor: 
Šárka Konečná

Příběh o chrámu s tisíci zrcadly

Na vysokém kopci stál opuštěný chrám s tisíci zrcadly. Jednou se do chrámu vydal pes, který o zrcadlech neměl ani tušení. Když došel až do vstupní haly chrámu, rozhlédl se a uviděl tisíc psů postávajících kolem něj. Polekal se. Strachem se mu svraštila tvář, svěsily se mu uši, a aby z posledních sil ukázal svou nebojácnost, vycenil zuby. Náhle kolem něj bylo tisíc nazlobených psů připravených k boji. Lekl se, rozběhl se a pelášil z kopce dolů. Cestou křičel, ať uteče kdo může, protože v chrámu je plno dravých psů.

Po několika měsících přišel do opuštěného chrámu jiný pes. Vešel do středu zrcadlového sálu a rozhlédl se. Ocitl se najednou mezi tisíci stejnými psy. Samou radostí se mu rozechvěl ocásek a zjemnil se i výraz v jeho psí tváři. Stejnou reakci zaznamenal i u všech ostatních psů kolem. Plný štěstí běžel z kopce dolů do vesnice a volal, že našel tisíce kamarádů. 

Co dáš, to také dostaneš

"Pokud budeš dávat negativitu, bude se ti vracet. Pokud lidem nabídneš pozitivní přístup, úkoly budeš plnit podle svého nejlepšího přesvědčení, tak stejný přístup se ti také vrátí."  Tak dokončil můj učitel večerní satsang a já mohla s klidným srdcem ulehnout ke spánku. Dělám to nejlepší co mohu a jak nejlépe dovedu. A to vše s úsměvem na tváři.

Kam dál?

"Chybí mi spiritualita," zaslechla jsem. Ptám se, jaká spiritualita? Pokud je člověk...
Cestou z výletu zpět do ášramu si pár žen stěžovalo, že od příletu ještě nebyly pořádně...
 Z učitelského kurzu Jin jógy
... Učitel nás hned v úvodu vyzval, abychom se představili a abychom upozornili na své...
 Které óm je to správné?
Musím sama přiznat, že jsem se nechala v jednu chvíli strhnout v boj o nejdelší óm. Přeci...
Go to top

Nejbližší akce

Neděle, 17. Listopad 2024 - 16:30