Prý to najednou ucítím. Já ale cítím jen bolavé nohy

"Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká." (Lucius Annaeus Seneca)

Jestiže si o něčem jeden den myslíme, že je to nápad za všechny peníze, může se stát, že příštího rána onen nápad nebude vypadat tak barvitě a báječně, jak se nám v předešlý podvečer, ať už v opojení lahodného vína či pouhou příjmenou atmosférou s nataženýma nohama přes přítele, jenž nám masíruje uťapkaná chodidla po prohlídkách potencionálího prostoru, zdálo. I když se říká, že ráno je moudřejší večera, myslím si, že to tak úplně nemusí být pravda. Alespoň doufám.

 Jak se staví sen - jógové studio
Autor: 
Šárka Konečná

Pochybnosti

V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.

 

V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.

Pochybnosti, jenž nás všechny jistě svazují. Pochybnost a strach z neúspěchu je tím, proč často své sny a vize nenaplníme. Pochybnost, jenž se jednoho večera může rozpustit ve víře v dobrý pocit, vyvěrající odněkud zevnitř a který nám dává jasně najevo, že to vše je dobrý nápad a vše je v pořádku tak, jak je. Ale pak se stane, že vám například hned nepotvrdí půjčku, že prostory, jenž do naprostého vyčerpání hledáte na internetových prohlížečích v naději, že se najednou objeví ten pravý, se ne a ne objevit, či vám někdo z okolí řekne, že je to celé pěkná blbost. A ejhle, pochybnost je, chtě nechtě i přes všechny motivační kartičky čtyř dohod, které si každé ráno z paklíku taháte a na kterých je často vepsáno značně čitelně: Nebrat si nic osobně, na světě ve své podrývací podobě.

"V potížích statečnost roste." (Marcus Annaeus Lucanus)

A tak se stane, že si řeknete: Je to dobrý nápad? Mám to opravdu udělat? A pak si vzpomenete na kus cesty, který je již za vámi. Na pořádný kus cesty, na které byste nebyli, kdybyste se zalekli potíží a to jediné, co by vám z oné cesty zůstalo, by bylo slovo kdyby. Kdybych se nebála, kdybych udělala to či ono. Kdyby chyby...

"Je jen jedna dokonalá cesta, a tato cesta je před tebou, vždy před tebou." (Sri Chinmoy)

A když se opět vzchopíte, když si uvědomíte onu cestu přímo před vámi, ani za rohem, ani nikde jinde, náhle vás opět pohltí ten dobrý pocit z věci. Dobrý pocit z dění. Jakési plynutí života. A v onom plynutí jde všechno snáze. V onom plynutí přestávají bolet zkroucené prsty z klávesnice laptopu, na které denně stále dokola píšete tatáž slova: Pronájem nebytových prostor Praha, unavné oči přestanou štípat při mžourání do monitoru, který vám nabízí stále tytéž nehezké prostory. V onom plynutí, když netlačíte na pilu, se odsunete od stolu, nadechnete se, zakloníte uvolněně hlavu a usmějete se. V onom plynutí celý zbylý večer věnujete sobě, teplé vaně či příjemné večeři s příjemným přítelem. S oním plynutím si připustíte slova mnoha lidí, jenž říkali: "Když jsem hledal prostor pro svůj vysněný obchod/studio/dům/ateliér, to místo prostě přišlo a náhle jsem veděl, že je to to místo! Tak se uvolni." A tak se uvolníte. Protože víte, že to nějak bude.

Druhé ráno naštěstí ono plynutí věcí působí dále a tak vás nepřekvapí telefonát potvrzující vám další volný prostor k prohlídce. Co uděláte? Jdete v plné víře, že by to mohl být on.

Není. I když se ujišťujete, že zástupce majitele se chová jako arogantní blb z důvodu traumatu z děctví, i když si namlouváte, že jeho mrkání na vaši osobu, jenž není na místě, není pokusem o slizské svádění, ale pouze mu spadl prach z právě rekonstruovaných stěn do oka, ono místo nemá to něco, co čekáte, že ucítíte. To něco, co znáte pod spojením láska na první pohled. To něco, jehož obsah slovem nelze vyjádřit. Pokud ale onu lásku na první pohled někdy zažijete, už nikdy na onen pocit nezapomenete. To mi věřte.

Láska, ani jiskra, tedy ani mezi prostorem a ani mezi mrkajícím panem zástupcem, toho dne nepřeskočila, a tak odcházím domu s příslibem, že se pár týdnů nepodívám ani na jednu realitní nabídku.

"Nechat věci ve svém běhu." (Čchuang C’)

A pak druhý večer sedíte s oním milým přítelem, jenž vám opět masíruje bolavé nohy a necháváte večer večerem. Při druhé skleničce moravského vína a několika dalších dobrotách, jenž jste měli konečně čas uvařit, jelikož svato svatý příslib nesedět u počítače a nehledat prostory platí, a tak jste mohli časový prostor vyplnit něčím ženským, se přítel natáhne pro laptop a uloží jej na nízký stolek, u kterého sedíte propleteni jeden v druhém na zemi. A vy se nebráníte. Jen upíjíte dobré víno, usmíváte se nad hezkým večerem a přihlížíte dění kolem, kdy přítel vepisuje úplně stejná slova do úplně stejného vyhledávače. Přikládá prst na tlačítko enter a svůj požadavek vysílá přinejmeším do vesmíru. A Vesmír jej zachytí.

Byl chladnější pátek, v šeru pokoje plápolaly plamínky svíček usazených ve svícnech z Indie. Dva lidé seděli u nízkého stolku, držící se za ruce a užívající si chvíli. Dva lidé, jenž ve stejný okažik přibližovali vysoké číše ke rtům připíjející si na vznikající sen. Dva lidé, jenž se ve stejnou chvíli oním báječným vínem málem nečekaným štěstím zadusili. Na obrazovce laptopu se objevilo to místo. Místo, jenž má příběh. Jógovna.

Líbí se mi věta, kterou řekl známý americký zpěvák Jim Morris: "Čas na váhání je u konce." A tím bych ukončila dnešní článek, zhasla lampičku a veřila, že ráno nebude moudřejší večera. Že ráno se onen pocit nevytratí.

Prozradím, že nevytratil. Jeden telefonát nám potvrdil, že se ještě tentýž den dopoledne můžeme přijít podívat a že celému našemu záměru, jenž jsme stihli do telefoního sluchátka sdělit, opravdu fandí. A tak nám nezbývá nic víc, než si popřát hodně štěstí a fandit si, protože nikdo jiný to za vás nemůže udělat.

"Každá šťasná myšlenka a každý šťasný pocit dávají sílu řvoucího lva." (Sri Chinmoy)

Kam dál?

Jedna věc je vcítit se do prostoru, který na mě vyskočil mezi inzeráty na internetu. Věc...
První kroky po schodech nahoru, první cvaknutí zámku na dřevěných dveřích, poprvé...
"Ten, kdo mě zná osobně anebo prostřednictvím mých článků, ví, že za celým nápadem...
 Lidská mysl dokáže uplést dokonalé kulisy světa kolem sebe
Za poslední dva týdny se mi staly dva legrační a velmi nevšední zážitky. Jistou roli v...
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 15. Březen 2024 - 18:00
Neděle, 17. Březen 2024 - 12:30
Pátek, 22. Březen 2024 - 14:15