Samsára je koloběhem znovuzrozování duší do různých forem existence a stupňů vědomí, a to na základě zákona příčin a následků (karmanový zákon). Dle jógové filozofie jsou všechny vtělené duše aktéry věčné kosmické hry zvané "lílá". Rodí se znovu a znovu v cyklu vznikání, trvání a zániku - s finálním cílem vymanění se z tohoto proudu, skrze pěstování dobré karmy (v činech i myšlení) a růst vědomí.
Samsára každému člověku přináší i opětovně vrací určitá životní témata a situace, jimiž musí projít. Ne ani tak proto, že by si je jednoduše "zasloužil", ale aby se z nich poučil a mohl se dále rozvíjet až ke stupni nejvyššímu, kterým je poznání a vymanění se z tohoto cyklu.
Samsára je proudem věčnosti, kterou vnímáme skrze nekonečný a stále se opakující proces zrodu, vývoje, regresu a zániku.
Každý člověk lapený v samsáře, je zapleten v kruhu pěti překážek poznání (panča kléša). Těmito překážkami jsou:
- nevědomost,
- ego,
- závislost na slasti,
- strach z utrpení,
- strach ze smrti.
Zajímavým kulturním rozdílem je fakt, že napříč východními kulturami tknutými ideovým rámcem hinduismu, buddhismu či džinismu, je přání "již se do tohoto světa nenarodit" nabité pozitivně. V myšlenkovém kontextu euroamerického myšlenkového mainstreamu je tato idea chápána spíše jako pesimistická.