Denisa Sengerová

O lektorovi:

Ashtangu jógu jsem objevila čistou náhodou, když jsem hledala způsob jak si doléčit operované koleno. V tu dobu jsem potřebovala metodu, která by mohla nahradit fyzioterapie, které mi nijak nepomáhaly s konstantní chronickou bolestí. Moje nároky nebyly malé, čas jsem měla pouze brzo ráno, muselo to být v místě mého bydliště, něco co můžu navštěvovat alespoň třikrát týdně, ale ve dny které si sama vyberu a něco co učí profesionálové, kteří nejenže vědí co dělají, ale zároveň se od nich budu moci systematicky vzdělávat. Jóga mě přitahovala, protože dokázala uklidnit můj tehdy hektický život v Londýně. A tak jsem navštívila své první jóga studio (Yoga Place) a "náhodou" měli program, který přesně splňoval všechny moje požadavky a nabízel mnohem víc, což jsem v tu dobu samozřejmě neviděla. Jednalo se o Mysore styl self-practice, lekce byly každé ráno od neděle do pátku mezi 6:00-11:00 hodinou. Ve studiu mě uvítala Cary Perkins, prohlídla si mě svým rentgenovým pohledem, přičemž jsem měla pocit, že si čte i moje minulé životy (znáte ten intenzivní pohled, když je někdo jógou úplně vyčištěný a žije v přítomnosti bez strachu a očekávání?) a stala se mojí učitelkou na další čtyři roky.

Po první hodině jsem odcházela úplně fyzicky vyčerpaná, kdy jsem cítila každý sval v těle, ale zároveň šťastná a relaxovaná. Není jednoduché dát do slov co mě na józe začalo tak přitahovat, ale jako kdybych se každý den o něco hlouběji propojovala se svojí duší. Avšak fyzická a mentální změna byla také příjemná. Začala jsem se cítit příjemně ve svém tělě, začala jsem v sobě vnímat klid a slyšet ticho. Systém jógy a její potenciál transformace mě nepřestal fascinovat a doslova změnil a stále mění od základu všechno v mém životě. Upřímně, proces transformace o kterém jóga tak často mluví, je pro mě rozjetý vlak, jehož rychlost mě někdy děsí, ale zároveň není způsob jak z něho vystoupit. Když jsem tehdy poprvé vstoupila do Yoga Place, neměla jsem tušení že se jednou stanu učitelkou jógy, že budu jezdit do Indie, číst védické texty, učit se Sanskrit a říkat Ohm několikrát denně. V tu dobu jsem v Londýně dokončila studie fashion design na universitě a byla na úspěšné cestě módní návrhářky. Avšak dnes vidím, že všechno je tak jak má být, všechno je perfektní. Učit jógu mě maximálně naplňuje.

Způsob jakým učím
Snažím se učit pouze to co sama praktikuji a dodržovat tradici parampary, tj. předávání vědomostí z učitele na učitele. Moje první učitelka Cary byla přímým studentem Gurujiho (Patthabi Jois). Pravidelně navštěvuji (2012, 2013, 2014) Mysore v Indii, kde studuji se Sharathem (vnukem Patthabiho Joise). Pokud je to možné využívám příležitostí studovat jógu s učiteli (kteří jsou přímými žáky Gurujiho nebo Sharatha v případě ásany a se studenty Krichnamacharyi v ostatních částech jógy) všude po světě. Strukturu lekcí a workshopů se snažím vytvářet tak, aby byly vhodné pro všechny, bez ohledu na pokročilost, fyzickou a mentální zdatnost a zdravotní omezení. Snažím se, aby se mnou studenti mohli studovat dlouhodobě, aby měli čas integrovat jógu do svého denního života a prostor postupně pronikat hlouběji do tohoto systému.

Při mé poslední návštěvě Mysore (2014/2015) mě Sharath autorizoval (level 1) učit tento systém. Při autorizaci, což je vlastně požehnání učit, se od učitele očekává, že založí tradiční Mysore program. To jsem také po návratu udělala, tento program najdete ve studiu Zen Garden na Andělu.

A na závěr
Děkuji svým učitelům za uchování této tradice.
Děkuji všem svým studentům, že mi dávají příležitost růst.

Kontakty a styly

Kontaktní údaje

Město: 
Praha
Telefon: 
739 036 103
Kontaktní e-mail: 
Jógové styly:
Aštanga jóga
Lektor působí v těchto studiích
Odbornost, vzdělání:
KPJAYI authorised level 1
200 RYT Teacher Training by Yoga Allience s Gregorem Maehle
Pravidelné studium v K. Patthabi Jois Institute (KPJAYI), Mysore, Indie
Studium pranayami s B.N.S. Iyengar, Indie
Studium Sanskrit, Indie
Studium filosofie jógy na Oxford University
Hodnocení lektora
Struktura lekcí: - Jak jste spokojeni se strukturou lekcí, které vede tento učitel? Vyhovuje vám způsob, jakým učitel hodiny připravuje?
Dosažený výsledek: 5 (3 hlasy/ů)
Styl vedení lekcí: - Vyhovuje vám, jak učitel lekci vede? Vysvětluje/ukazuje srozumitelně jednotlivé ásany a sekvence pozic tak, aby vás příjemně provedl celou lekcí?
Dosažený výsledek: 5 (3 hlasy/ů)
Poradí, pomůže?: - Jak dobře vám učitel dokáže poradit/pomoct, když si na lekci nevíte rady?
Dosažený výsledek: 5 (3 hlasy/ů)

Učitel pořádá tyto akce

--- lektor/ka nezadal zatím žádné akce ---
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 30. Srpen 2024 - 18:00
Sobota, 28. Září 2024 - 9:00
Středa, 9. Říjen 2024 - 17:30