Richard Vrdlovec

O lektorovi:

Již více než 10 let praktikuji jógu, před třemi lety jsem začal s meditacemi na dech. Po prvním roce /dvou letech oťukávání jsem si uvědomil, co to znamená vnímat své tělo, mít z něho radost, cítit se zdravý. Byl jsem postupně čím dál tím víc spokojený. A pak přišla meditace: vnímání tělesné a poněkud sebestředné (strava, zdraví, pocit) se otevře a zklidní, spokojenost se změní ve štěstí. Uzdravujete svou duši, aniž byste předtím tušili, že je nemocná. Jógu vyučuji od roku 2011; studoval jsem ji na běžném i učitelském kurzu v Mysore, v Indii a v Čechách na workshopech u slavných jogínů z Indie (Vinay Kumar, Kamal Singh, ...) i ze západu (Dalibor Štědronský, Boris Georgijev, Andrew Appler, ...). Zásadní poznatky a zkušenosti ale přinesla samotná praxe jógy a ponaučení z ní; během více než desetileté zkušenosti se moje technika postupně lepšila, tak jak jsem objevoval nové, méně samozřejmé, ale podstatné aspekty cvičení. Jóga ovlivnila moji životosprávu, můj zdravotní stav a celkový stav mojí mysli.

"Mně se právě líbilo, (že) je to dynamické a přitom klidné, že jsi tam nechal prostor, aby ta pozice byla prodýchaná." K.P.
"Jsem překvapený. Nebýt po józe, tak bych řekl: Jsem v šoku. Nečekal jsem, že to bude tak dobrý." D.P.
"Jedním slovem: Úžasný." J.K.

Meditaci jsem začal učit od roku 2014, poté, co jsem se dostal do stavů pohroužení v tradiční buddhistické meditaci samatha a vipassana a přesvědčil se tak, že technika, kterou používám je správná. Z více než desítky meditačních ústraní, u učitelů různých škol, z množství knih a především časově rozsáhlou každodenní praxí jsem získal znalosti a zkušenosti, které mi umožňují učit nejstarší Buddhovu meditaci co nejjednodušším způsobem bez náboženského obsahu. Formálně vzato, učím v theravádové tradici meditace samatha a satipathana-vipassana, neboli meditace klidu a všímavosti-vhledu, což jsou nejrozšířenější a dle mých zkušeností nejúčinnější meditace. Musel jsem však projít klikatou cestou (kterou bych vám chtěl ušetřit) a setkávat se se složitou buddhistickou naukou, abych postupně pronikal do praktických technik meditace. S těmito technikami je ale možné začít rovnou a není třeba být buddhistou či k tomu směřovat. Snažím se vysvětlovat teorii uchopitelnou zdravým rozumem a dávat praktické pokyny k meditaci, podle kterých může každý začít meditovat a měnit svůj život k lepšímu.

"Richard je otevřený, bezprostřední. V jeho blízkosti se cítí člověk uvolněný. Snaží se odpovědět na všechny dotazy a předat maximum zkušeností." I.H.

Kontakty a styly

Kontaktní údaje

Město: 
Praha
Telefon: 
777 343 443
Kontaktní e-mail: 
Jógové styly:
Aštanga jóga
Hatha jóga
Meditace
Pránájáma
Vinyasa jóga
Odbornost, vzdělání:
Ashtanga Yoga Shala, Mysore
Hodnocení lektora
Struktura lekcí: - Jak jste spokojeni se strukturou lekcí, které vede tento učitel? Vyhovuje vám způsob, jakým učitel hodiny připravuje?
Dosažený výsledek: 4 (1 hlas)
Styl vedení lekcí: - Vyhovuje vám, jak učitel lekci vede? Vysvětluje/ukazuje srozumitelně jednotlivé ásany a sekvence pozic tak, aby vás příjemně provedl celou lekcí?
Dosažený výsledek: 4 (1 hlas)
Poradí, pomůže?: - Jak dobře vám učitel dokáže poradit/pomoct, když si na lekci nevíte rady?
Dosažený výsledek: 4 (1 hlas)

Učitel pořádá tyto akce

--- lektor/ka nezadal zatím žádné akce ---
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 18. Červen 2021 - 7:00
Pátek, 23. Červenec 2021 - 17:00
Pátek, 30. Červenec 2021 - 17:00