Málá je motlitební růženec, který používají k meditacím za odříkávání manter tradiční jogíni, buddhisté, ale objevuje se i v dalších světových náboženstvích.
Tradiční jógová málá má symbolických 108 korálků, obvykle ze semen stromu Elaeocarpus Ganitrus, rostoucího bujně na úpatí Hímálaje. Těmto semenům se říká rudrakša, neboli oko divoké formy boha Šivy (Rudra).
Posvátné mály jsou vyráběny často také ze santalu, růžového dřeva nebo polodrahokamů, jímž se přičítá jistá kvalita vibrace, pomáhající v meditační praxi. Běžné jsou ale i mály ze skla a korálků, které dobře slouží při praxi chudším praktikujícím.
Na západě rozbujelý byznys se spirituální módou a artefakty bohužel oprostil málu coby rituální a účelový předmět od její původní funkce a významu, a mnoho lidí dnes nasazuje málu spíše jako estetický doplněk.
Práce s málou napomáhá jednobodové koncentraci mysli a hlubšímu pohroužení do niterné kontemplace. Způsob počítání a otáčení korálků na mále se liší škola od školy, tradice od tradice.
Slovo málá se v józe často používá i v přeneseném významu coby cyklus (podobně jako slovo čakra). Ve známost vchází často formou rituálního provedení 108 pozdravů slunce (viz súrja namaskár), prováděných zejména při slunovratu a rovnodennosti.