prána

प्राण
Sanskrt
prāṇa
Přepis
prána
Čteme
Hlavní význam:

Dech, dech života, vitalita ducha dechu.

Je známo 5 "dechů"/toků životní energie vitálních orgánů (viz níže Jógové aspekty).

Další významy:

Energie, síla.

Duch/duše (podle filozofie sámkhje).

Prána v množném čísle = život.

Jógové aspekty:

Slovo prána označuje dech života, neboť kde není dech, není život. Prána je však v tradičním jógovém pojetí mnohem více, než-li jen nádech a výdech. Prána je univerzální energií, sdílenou vším živým. Energií, jejíž životnost je věčná a nekončí fyzickou smrtí svého nositele. Proto v některých směrech indické filozofie také významově koliduje s označením ducha/duše jakožto oživujícím, nesmrtelným a všeobjímajícím principem existence.

Dle jógy každá živoucí bytost disponuje určitým pránickým potenciálem, který zahrnuje to, co nám “bylo dáno do vínku” geneticky, karmicky, a co v neposlední řadě dále sami spravujeme tím, jak myslíme, jak se chováme, jak se stravujeme, jaké máme vztahy atp.

V dnešní józe se obvykle potkáte s praxí pránájámy (ovládáním dechu). Pránájáma není jen technikami vědomého vedení dechu, ale též energie.

Hatha jóga tradičně rozlišuje typologii pěti prán (Panča prána) a to dle lokalizace, směru proudění a funkce (fyziologické i psychoemoční) dané kvality prány. Slovo váju znamená "vítr, dech či přeneseně proud":

  • apána váju - energie spodku těla, proudící dolů a ven, sestupná dynamika řídící vylučovací procesy, uvolňování "hotového" na úrovní fyzické i mentální
  • samána váju energie středu těla, metabolický potenciál, trávení
  • prána váju - energie hrudi, krajiny srdce, je protiváhou apány, ovlivňuje srdce a plíce
  • udána váju - energie hrdla, hlavy, paží, vzestupná dynamika, váže se ke zvuku, komunikaci
  • vjána váju - energie integrace, zajišťuje fyziologickou homeostázu, psychologickou integritu, rozvádí vitální sílu ze středu do periferií těla
Jógový slovník sanskrtu
připravují a průběžně doplňují
Jógoviny, Barbora Hu
a Pohled pracoviště
Go to top

Nejbližší akce