súrja

सूर्य
Sanskrt
sūrya
Přepis
súrja
Čteme
Hlavní význam:

Slunce nebo jeho božství.

Súrja je považován za jednoho z nejstarších bohů původní védské trojice, jeho místo je na nebi. Spolu se Súrjou tvoří tuto trojici Agni (oheň) - dlí na zemi, a také Indra, který je v meziprostoru – atmosféře, po obloze se pohybuje ve voze taženém sedmi rudými koni.

Další významy:

Symbolický význam pro číslovku 12 (jako slunce ve 12 znameních zvěrokruhu).

Jógové aspekty:

Pojem súrja znají praktikující jogíni nejčastěji ve spojení s nejznámější (a podle mnoha i obsahově nejdokonalejší) sekvencí jógových ásan - pozdravem slunce, neboli súrja namaskárem.

Súrja namaskár se objevuje napříč jógovými styly a čítá nespočet variant. V tradiční hatha józe je praktikován nejen k energizaci tělesných struktur a probuzení sluneční energie proudící skrze (solární) pingala nádí, ale rovněž jako púdža, neboli specifická forma rituálu. Tento rituál je osobním pozdravem či projevením úcty slunci. Slunci "vně", které neúnavně den co den vychází na obloze, aby svou mocnou silou živilo (bez nároků a podmínek) vše živé, ale také slunci "uvnitř", jako symbolické jiskře věčné duše, dlející uvnitř každé bytosti.

V indických ášramech se i dnes můžete potkat s tradiční formou provádení súrja namaskáru (nejčastěji za rozbřesku), která zahrnuje dvanáct kroků (pozic) doprovázených recitací dvanácti manter, které jsou de facto dvanácti pozdravy slunečnímu božstvu v různých zněních jeho jména (Mitra, Ravi, Súrja, Bhanu, Khaga, Púšan, Híranjagarbha, Maríča, Áditi, Sávitar, Arka, Bháskar).

Jógový slovník sanskrtu
připravují a průběžně doplňují
Jógoviny, Barbora Hu
a Pohled pracoviště
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 23. Únor 2024 - 14:00
Pátek, 15. Březen 2024 - 18:00
Neděle, 17. Březen 2024 - 12:30