Očista ohněm a cesta srdce - retreat s Iamme

Pátek
01.07.2016
- Neděle
03.07.2016
Pobyt
O akci:

"Tak rozlehlá, jako nekonečný prostor kolem nás, je krajina uvnitř lotosu našeho srdce. Tento vnitřní prostor v sobě objímá nebe i zem, oheň i vzduch, slunce i měsíc, blesky i hvězdy. Ať už jsme si toho vědomi či ne, uvnitř našeho srdce je obsaženo vše." Čhándógjópanišad

V józe se traduje, že nejdelší cesta mezi dvěma sousedícími energetickými centry na rovině fyzické i duchovní může být cesta mezi manipúrou a anahátou – mezi 3. čakrou sídlící v pupku a 4. čakrou sídlící v srdci. První tři čakry jsou osobní, vztahují se více k tělesné rovině, k egu, k já, k hrubé matérii. Čtvrtou čakrou začíná naše nadosobní rovina, to co nás přesahuje, to co je za tělem, za slovy, jemnohmotný svět, který nedělí na „já a ty“. K tomu, abychom se mohli naplno zabydlet ve svém srdci potřebujeme nejdříve důkladně zažehnout oheň na rovině našeho pupku, aby dal do pohybu naši hrubohmotnou energii a ta se silou transformace, ohni tak vlastní, mohla přesunout do jemnohmotněší roviny našeho srdce, do oblasti rovnováhy mezi přijímáním a dávání. Tento retreat nás provede právě touto cestou – cestou aktivace manipurové osobní vůle do zakotvení se na rovině hridaja kšétram, v krajině srdce.

Na víkendovém retreatu v krásném prostoru staré usedlosti Lozice se můžete těšit na čtyři dvouhodinové lekce jógy na téma zažehnutí ohně a vědomé přesunutí této energie do srdce, výtečnou domácí vegetariánskou stravu převážně z místních surovin a ubytování v objetí silného starého místa s výjimečnou atmosférou. V rámci naší sadhány (jógové praxe) využijeme učení ásan (fyzických pozic), v manipúrové sekvenci bude důraz především na krije (očistné techniky), pro zklidnění mysli a usednutí v srdci využijeme pránájamu (dechová cvičení), mudry (gesta těla či rukou), mantry (nástroje mysli) a meditaci.

Lektorka se zaměřuje zejména na praxi tantrické hatha jógy, dynamických meditací, rovnováhu mezi jangovým (mužským) a jinovým (ženským) aspektem praxe a na energetický potenciál jednotlivých technik.

Retreat je vhodný pro mírně a středně pokročilé adepty jógy (v případě nejasností se prosím obraťte na lektorku emailem).

Ubytování i jógová praxe budou přímo na usedlosti. V rámci volného programu je možné využít některého z programů Usedlosti, například vlastní výrobu sýra, kváskového chleba v dřevěné peci nebo základů permakulturního stavitelství.

Program:

Program zahrnuje 4 dvouhodinové lekce seminární formou (teorie, praxe ásan, krijí, pránájamy, muder, manter, meditace) + krátký tištěný souhrn k teoretické části každé lekce.

Pátek

18:00-20:00: Agni jóga jako zažehnutí vnitřního ohně
Lekce klade důraz na užití krijí – očistných technik, aktivaci třetí čakry manipur sídlící v pupku a uvolňováním všeho nežádoucího z roviny tělesné, emoční i mentální. Pracuje s vůlí, elementem vnitřního ohně a dynamickou sluneční energií. Lekce může být fyzicky náročnější

20.00 večeře

Sobota

7.00 lehká snídaně

10.00-12:00: Šatkarma a pránajáma - 6 druhů očistných technik, 4 ranní krije a usazení pozornosti v anahát kšétram, krajině srdce
Tato lekce teoreticky i prakticky představí očistu jako jeden ze zásadních aspektů spirituální praxe, která probíhá na rovině těla i mysli. Šatkarma pomáhá odstraňovat nánosy, které limitují naše fyzické zdraví, mentální jasnost a emoční stabilitu a tím nám zpřístupňuje náš pravý potenciál a otevírá cestu plnému využití účinků jógové praxe. Zakončení této lekce bude práce s dechem a rovinou hridaja – krajinou srdce, jež se rozkládá všude kolem nás.

12.00 oběd


17:00-19:00: Detox a Mettá – oheň v srdci – dynamika a usednutí na rovině srdce, detoxifikační jógová sekvence a mettá (meditace srdce)
Tato lekce spočívá ve využití síly našeho vnitřního ohně na rovině srdce. Skrze práci s flexibilitou našeho ega sídlícího na rovině třetí čakry a intenzivní detoxifikační ásanovou praxi, zvedneme pozornost do anaháty, 4. čakry, jež sídlí v srdci a představuje cestu propojení se vším, co jest. V ásanové praxi využijeme pozice otevírající tuto oblast a zvědomující práci s rovnováhou mezi přijímáním a dáváním, mezi nevědomou a vědomou rovinou našeho srdce. Skrze mettá meditaci propojíme osobní rovinu našeho srdce s nadosobním prostorem Hridaji – duchovního srdce.

Neděle

8.00 snídaně

10:00 – 12:00: Hridája jóga a Tonglen– krajina srdce jako vnitřní svědek, jako odraz všeho, co jest, jako vnitřní pravda, práce s tématem „osobního utrpení“ a jeho transformace
Hridaja joga je cestou objevování jógy skrze naše duchovní srdce, jež je esencí všeho, co existuje v tomto světě, naší vnitřní podstaty, toho, čemu v jógové tradici říkáme átman. Tento způsob pohledu na jógu je inspirován školou velkého mistra Rámany Mahárišiho. Tonglen je tibetskou meditací, jež nám umožnuje pracovat s pocitem utrpení na rovině srdce a tím ho transformovat.

12.00 oběd

Adresa:
Usedlost Lozice
Lozice 32
Lozice, Chrudimsko
Česká republika
Typ akce:
Cena:
3000 Kč
Zahrnuje jógový program, ubytování na usedlosti Lozice a plnou vegetariánskou penzi od páteční večeře do nedělního oběda
Na akci vás zve...
Inspirační prostor Moteel

Lektor jógy

Iamme
Candlewick
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 30. Srpen 2024 - 18:00
Sobota, 28. Září 2024 - 9:00
Středa, 9. Říjen 2024 - 17:30