Jak mi západní medicína pomohla na mé spirituální cestě

Jeden z Pataňdžaliho aforismů mě velice zaujal. Jóga je zastavení změn mysli (Jógasútra 1.2). Známý aforismus. Pak je tady ale ještě jeden další, který na něj navazuje. Překážky, které způsobují rozptýlení mysli, jsou nemoc (Jógasútra 1.30).

Stále mi není nejlépe. Ucpaný nos, svědí mě celé tělo. Opravdu celé.

Jak mi západní medicína pomohla na mé spirituální cestě
Autor: 
Šárka Konečná

Mám toxickou reakci na pokousání od mravenců, pupínky skoro po celé dráze lymfatického systému. Chodidlo mám napuchlé tak, že mi při cvičení překáží jeho velikost. A aby toho nebylo málo, dnes ráno jsem došla do koupelny, rozsvítila světlo, otevřela oči a podívala se do zrcadla. Auuuu! Projela mnou štiplavá bolest a okamžitě jsem pravé oko zase zavřela - právě odtud bolest vychází. Tečou mi slzy. Pomalinku oko opět otevírám. Půlka oka je zalitá červenou barvou krve a v koutku se schovává zrzavý mravenec.

Jsem unavená z věčného drbání, svědění, které se rozlézá po celém těle, z bolesti, které působí mravenčí kousnutí. Chci, aby to přestalo. Moc si to přeji. Tak moc mě svědí celé tělo, že se mi chce vysíleně plakat. Všechna má energie je využita na boj s pupínky a s mravenci.

Násilí - nenásilí

V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.

 

V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.

Ano vím, první jama v pořadí - áhimsá - pojednává o nenásilí. Ale co je větším nenásilím? Nechat se kousat, nechat do sebe napouštět toxiny, na které jsem zjevně alergická, anebo to malé a nebohé zvíře, připravené s otevřenou tlamičkou na zkus, plácnout a ano - zabít? Kdo to rozhodne? Rozhodla jsem to já a řekla jsem dost.

Když jsme nemocní, nemůžeme se soustředit na vyšší záměr, nemůžeme uklidnit svou mysl, nemůžeme sedět v meditativním posedu a pracovat s pránou, nemůžeme myslet na svou spirituální cestu a pozitivní myšlení, když nám prostě a jednoduše není dobře. Ať už to jsou bolestivá záda, bolest vystřelující do nohou, horečka, anebo třeba kožní problémy. 

Kam soustředíme pozornost, tam soustředíme energii. Známá slova, která používám i na svých hodinách hatha jógy. Svou pozornost teď bohužel nemohu soustředit nikam jinam, než na bolestivé místo.

První plán je vyhnout se mravencům co to jen jde. A tak jsem přestala používat kokosový olej, který je vábil. Musím se vyhnout místu jejich střetu. V písku kolem ášramu a altánu, kde pijeme čaj, jsem našla mravenčí základny. Další poznatek - nevylévat sladký čaj na zem, nepozorností, ani omylem. Víc udělat, než se ještě k tomu modlit, nemohu. A když ani přes tato opatření ataky ze strany mravenců neustaly, a chodidlo a celý nárt mi natekly do velkých rozměrů, se slovy "děkuji a omlouvám se" připlácávám prvního mravence k zemi. Rozhodla jsem se. Vzhledem k jejich počtu a mému zdravotnímu stavu je menším násilím pár mravenců připlácnout, než se nechat opět pokousat.

Člověk nemůže být nucen vyhubit škodlivé tvory, ale není nucen pociťovat hněv nebo nepřátelství - slova Šrí Juktéšvara z knihy Životopis jogína od Paramahansa Jógánandy. Pataňdžali, který sestavil osmistupňovou stezku jógy (prvním stupněm jsou jámy a nijámy - morální a etické kodexy), měl v rámci áhimsy na mysli odstranění touhy zabíjet, ten vnitřní rozpor, napětí a agresi.

Západní pilulka

Po pár dnech mi Meera podává pilulku. Otáčím platíčko a čtu název léku - Xyzal, antihistaminikum. Západní medicínu nemůžeme zatracovat a otáčet se pouze k Východu. Západní medicína nám může pomoci například v akutních stavech, v rámci první pomoci, jako utišení, zklidnění, abychom nabrali sílu na další boj. Dalším důvodem jsou naše kořeny, to, kde jsme se narodili a odkud pocházíme. Naše tělo je zvyklé na něco jiného, než jen na ájurvédské zábaly. A tak to zkusme kombinovat. Mně pomohl Xyzal. Po necelých třiceti minutách svědění přestává a já se konečně zklidňuji. Tělo se zklidňuje, mysl se zklidňuje. A toho večera odcházím na meditaci.

Jsem tak zklidněná a otupělá lékem (kdo zná, ten ví), že při meditaci usínám. Chvilku pozoruji, zda to jsou nové otevřené vhledy skrze meditativní stav, anebo jen únava po otupujícím prášku. Druhá varianta je správně. A i když se mi při dnešní meditaci nenaskytly osvícené prožitky na mé spirituální cestě, jsem spokojená s klidným spánkem bez drbání a s ústupem alergických reakcí.

Kam dál?

Letorka jógy Šárka Konečná balí kufry a po roce se vrací do Indie. Její cesta přitom...
Potřeby člověka se na cestě mění a tak místo hodinky ásan usedám dnes k meditaci. Chci se...
Ženy nejenže rodí děti (chlapci už na vojnu nemusí, jak se dřív dodávalo pro dorovnání "...
Několik nocí se budím s ukrutnou potřebou podrbat se. Bohužel mi nestačí dvě ruce a deset...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00