Záhadné pupínky aneb Komu chutná kokosový olej

Několik nocí se budím s ukrutnou potřebou podrbat se. Bohužel mi nestačí dvě ruce a deset prstů. Třu si nárty o hrubé prostěradlo, svíjím se v posteli, převaluji se ze strany na stranu, abych se mohla podrbat někde mezi lopatka. Vyčerpaně usínám, ale opět se probouzím.

 Za záhadné pupínky mohou mravenci
Autor: 
Šárka Konečná

Komáři?

V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.

 

V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.

Ano, komáry jsem podezřívala jako první. Vyzbrojila jsem se repelentem, který jsem našla na dně kufru. Když jsem ještě doma před odjezdem do Indie repelent do kufru ukládala, říkala jsem si, že ho určitě nebudu používat - bůh ví co takový odpuzovač hmyzu obsahuje, je to přece chemický lektvar. "Jen ho tam hoď," řekl mi můj přítel a lékař v jedné osobě. "Dobře, máš pravdu, miláčku," pomyslela jsem si teď a zahalila jsem se do oparu odpuzující nejen hmyz, ale i mě samotnou.

Při večerní meditaci to zabralo. Žádný komár v mé blízkosti nebyl a tak mé smysly, po všech těch dnech, kdy jsem se nemohla přestat drbat, zůstaly klidné a já jsem mohla celkem pokojně meditovat.

Rušilo mě jen moje tělo, ulepené směsicí repelentu a potu. Ale vše má dvě strany, jako mince, a je jen otázkou, kterou stranu si v danou chvíli zvolíme. Já jsem přetrpěla na tělo přilepený oděv, abych komáry zahnala. Malé vítězství!

Další eso v rukávu v boji s komáry byla perfektně připevněná moskytiéra. Pečlivě jsem zkotrolovala, zda mají všechna očka jen tak malinký průměr, aby jimi neprolezl ani ten nejmenší komárek. Konce moskytiéry jsem zastrkala pod matraci, ulehla jsem, zhasla světlo, nechala puštěný větrák - ten by je měl odehnat, a zavřela jsem oči. Ha, pomyslela jsem si, teď na mě nemůžete!

 Před mravenci mě neochránil ani repelent, ani moskytiéra
Autor: 
Šárka Konečná

Omyl. Od 3 hodin ráno jsem byla vzhůru a nemohla jsem si přestat drbat zadek. Ano, zadek. Připadalo mi to jako výsměch všech komáru světa. Obě dvě půlky jsem měla poseté obrovskými pupínky. Nevyspalá a unavená jsem kolem šesté hodiny ranní vyšla na pránajámu. Lekce ještě ani nezačala a já už jsem si přála, aby byl konec.

"Sit straight and without move," rozkaz zněl jasně. Jak to ale mám provést, jak můžu sedět bez hnutí? Nešlo to. Potřebovala jsem se na půlkách vrtět, drbat, cokoliv jiného, jen ne sedět.

Vůni kokosové oleje miluje každý... mravenec!

Zajímavé bylo, že nikdo jiný tolik pupínku neměl. Možná jeden, dva, ale víc ne. S odpovědí "máš dobrou krev" jsem se nemohla srovnat. Ne, když celý den nemůžete dělat nic jiného, než se drbat.

Večer opět přicházím unavená do svého pokoje. Trocha relaxace před usnutím, ano, to bych potřebovala. Po sprše celé tělo mažu a jemně masíruji kokosový olejem. Relaxace a aromaterie v jednom. Není to klasický kokosový olej, který koupíte u nás. Tímto olejem voní celá Indie. Sladká a intenzivní vůně i chuť. Tento olej se v Indii používá na vše: na vaření, na tělo, na vlasy. Tradičně se olej používá na tělo před sprchou, potřebná část se do pokožky vsákne a zbytek jemně smyjete sprchou. Není potřeba mýdlo ani hydratační krém. Indky kokosový olej používají denně na vlasy - umyté vlasy si ním uhladí. Proto je mají tak krásně lesklé, černé, zdravé a silné. Zvolila jsem jinou cestu. Trochu západní. Škoda olej smývat. Provoněná a zrelaxovaná jsem ulehla do postele. Blažené usínám. Bože ta vůně...

Au! Z polospánku mě probudí kousance. Další a další. Okažitě vyskakuji z postele, napůl hystericky rozsvěcuji světlo a hledím na postel plnou mravenců. Sladká chuť a vůně kokosového oleje nezlákala jen mé smysly, ale i smysly mravenců.

Po zbytek noci spím na zemi, omytá studenou vodou a hostinu (tedy olej vsáknutý až do matrace) přenechávám mravencům. Jsem to ale karma jogín.

Kam dál?

Jeden z Pataňdžaliho aforismů mě velice zaujal. Jóga je zastavení změn mysli (Jógasútra 1...
Tyto řádky nepíšu proto, abych se ospravedlňovala a abych vás přesvědčovala o tom, že...
Ten, který udělal loužičku - Robin
Můj příběh nalezení harmonie začal dnem, kdy jsme si pořídili malé štěňátko. Ale od...
Lekce jógy s běluhami ve vancouverském akváriu
"Někdy se Qila s Aurorou k lekci jógy dokonce připojí. Připlují ke stěně akvária a dívají...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00