Bez práce nejsou koláče a v ášramu to platí dvojnásob

Ten, kdo si myslí, že do ášramu přijede na exotickou dovolenou, kde si zacvičí jógu na písečné pláži s indickým sluncem ve tváři a poté si lehne s čerstvou kokosovou šťávou na deku a bude si představovat, jak kolegům v práci vypráví o báječné dovolené, tak ten ať raději zůstane doma.

Před odjezdem do ášramu máme většinou možnost nahlédnout do ášramových pravidel - aby člověk hned na začátku pochopil, že opravdu nejde o tropical holiday, ale o spirituální cestu, o pořádnou práci sám na sobě. Jenže často se stane, že tuto nenápadnou přílohu informačního e-mailu jen prolétneme očima, protože myšlenkami už jsme na břehu oceánu.

Plný význam toho, co slovo ášram znamená, skvěle vysvětluje Slovník sanskrtu - ášram.

 Není ášram jako ášram
Autor: 
Šárka Konečná

Usmívám se teď při vzpomínce na film, který jsem zhlédla před odjezdem, Báječný hotel Marigold - doporučuji. Ve filmu si starší lidé zakoupí zájezd do indického hotelu Marigold díky poutavé reklamě, aby zde prožili svůj důchod. Když ale k resortu přijedou namísto hotelovou limuzínou přeplněným indickým vlakem, zjistí, že hotel ještě ani není dostavěný. V Indii totiž existuje přísloví: "Vše je v pořádku a pokud není, tak to ještě není konec". Samozřejmě se film nese v tomto duchu a nakonec si z toho lidé odnášejí daleko více, než by mohli získat ze snídaně přinesené na zlatém podnose až do postele.

A tak lidé, kteří přijedou do ášramu a hned při přivítání obdrží vytištěná ášramová pravidla s výzvou k souhlasnému podpisu, začnou najednou zděšeně vymýšlet únik či výmluvy. A právě takoví by si měli vzpomenout na zmíněné indické přísloví. Ale věřme, že ten, kdo ve zdraví přečká počáteční šok, začne po několika týdnech duchovní praxe a disciplíny pociťovat účinky této starodávné moudrosti v plném rozsahu. I z tohoto důvodu je minimální doba pobytu v ášramu 7 dní.

V blogových příspěvcích redakce neopravuje pravopis, za gramatiku i stylistiku si ručí každý autor sám.

 

V rubrice Jógové blogy můžete i vy sdílet se čtenáři Jógovin své jógové zážitky. Pokud se chcete přidat, kontaktujte nás na info@jogoviny.cz.

Přijedou sem ale i tací, kteří znají ášram jen z filmu - například z oblíbeného snímku Jíst, meditovat, milovat. Hlavní hrdinka zprvu prožívá hněv, postupně se otevírá emocím, až ke krásnému zářivému úsměvu. Směřuje pak na Bali, kde pozná svou lásku. A přesně s touto představou někteří podepisují ášramová pravidla a těší se, co čeká na ně.

Jenže bez práce nejsou koláče. To je pro změnu české pořekadlo - velmi pravdivé. Neznalí si v ášramu sednou do meditativního přístřešku a čekají, co se bude dít. Sedí, usmívají se a po očku pokukují kolem, co přijde, kdo přijde, co je osvítí. Ale ono se hned nic nestane. Nikdo nepřijde a místo osvícení dostávají nanejvýš úpal. Jsou naštvaní a se slovy "vůbec tady nefunguje to, za co jsem zaplatil" chtějí zmizet do jiného ášramu, který duchovní bohatství slibuje.

Není ášram jako ášram

I sem, do Indie, se dostává něco jako reklama a touha zbohatnout. Tyto "ášramy" jsou spíše v turistických oblastech, disponují pokoji s vlastní koupelnou a teplou vodou, měkkými ručníky a levitujícím guruem. Bohužel i taková místa se rozmáhají a lákají turisty na ono osvícení. Když se člověk rozhodne odjet do poustevny, na svou spirituální cestu, měl by si velmi rozvážně vybrat, kam přesně pojede a předem si uvědomit, co vlastně od takového pobytu očekává, čeho je sám schopen. Jsem ochoten vzdát se určitého soukromí? Některých potravin? Budu schopen dodržovat pravidla? Zvládnu neopustit ášrám i při nepřemožitelné chuti na zmrzlinu?

Práce, odpočinek, práce, odpočinek...

To, jak je sestaven program, jídelníček a všechna pravidla v tradičním ášramu, je důmyslně promyšleno a nese se v duchu a disciplíně staré tradice podle Pataňdžaliho tak, aby adept na své cestě mohl pokračovat ve svém duchovním, spirituálním růstu. Proto se zde pravidla, zahrnující morální a etické kodexy, pouze nečtou z knih, ale konají se a plně se prožívají.

Hodina jógových ásan je vždy složena z více méně stejných pozic tak, abychom z nich mohli získat benefity, které ukrývají (tématu jsem se už dříve věnovala v tomto článku). Každodenní praxe pránajamy, prátjaháry (stažení smyslů), dhárány (koncentrace) a dhjány (meditace) probíhá disciplinovaně a je třeba se jim vždy věnovat plně. Jedině tak můžeme okusit i všechny čtyři cesty jógy a třeba se rozhodnout, kterou půjdeme dál.

Denní program v ášramu

05:30 Budíček
06.00 - 07:00 Pránajama a meditace (neděle samostatná praxe)
07:15 Čaj
08:15 - 10:00 Ásanová praxe (pátky samostatná praxe)
10:15 Brunch
11:00 Karma jóga (dobrovolná výpomoc v ášramu)
13:00 Čaj
16:00 Samostatná praxe
18:00 Večeře
19:30 Meditace a satsang (úterky samostatná praxe)
22:00 Noční klid

A jak tedy vypadají ášramová pravidla?

 • Je zakázáno konzumovat alkohol, užívat drogy, kouřit a stravovat se jinak než vegetariánsky (žádné maso, ryby a vejce) a to během celého pobytu v ášramu
 • Při pobytu v ášramu je nutné nosit dlouhé kalhoty a tričko s krátkým rukávem zahalujícím ramena - odhalující, přiléhavé a průsvitné oblečení je nepřípustné
 • Jelikož není pláž turistická a nachází se ve vesnici, jsou jako úbor na plavání pro ženy nutné kraťasy po kolena a tričko s krátkým rukávem
 • S ohledem na místní kulturu se laskavě vyhněte projevům emocí na veřejnosti (např. objímání nebo líbání)
 • Pomáhejte nám udržovat v ášramu čistotu
 • Prosíme, nepřivážejte s sebou zbytečně plastové láhve a obaly, které zatěžují životní prostředí
 • V ášramu jsou k dispozici moskytiéry, lékárnička a převařená voda, ekologické mýdlo na praní je možné zakoupit
 • Buďte dochvilní, aby byl dodržen denní rytmus ašrámu
 • Neopouštějte pozemek ášramu mezi 6. hodinou večerní a 6. hodinou ranní bez předchozí konzultace se členy Arsha Yoga - vedení ášramu nedoporučuje ani ve zbylém čase opouštět ášram, jelikož toto odvádí pozornost od duchovní praxe
 • Zbytečně nemluvte a udržujte klidnou atmosféru v Pataňdžaliho sále před ranní pránajamou, po večerním satsangu a během jídla
 • Dodržujte noční klid
 • Obuv (a o něco méně i nohy) je považována za nečistou, proto je nošení obuvi zakázáno ve všech budovách v ášramu - odkládejte svou obuv pečlivě v místech na to určených, nohy by nikdy neměly směřovat k oltáři, nebo k učiteli, jelikož je toto považováno za nezdvořilé
 • Jelikož je levá ruka v Indii používána k osobní hygieně, neměla by sloužit v interakci s druhými (dle tradice je jídlo podáváno na zemi a jí se výhradně pravou rukou, je nezdvořilé něco nabízet levou rukou, nebo jí dokonce podávat jídlo) - jez, dávej a přijímej pravou rukou

Já pravidla dodržuji, je 22:00, zhasínám světla.

Šárka s jógou začínala jako samouk a později vystudovala klasickou hatha jógu. A pak přišla velká cesta do Indie. Prodala auto, našetřila na letenku a odletěla do ášramu Arsha Yoga, kde se po intenzivním kurzu stala certifikovanou instruktorkou jógové terapie. Cesta za splněným snem vedla přes Indii až k otevření jógového studia Jógovna, místa, které má příběh.

Kam dál?

Když někam směřuji, ať už na večerní lekci jógy, na indické velvyslanectví, na návštěvu k...
Ve skupině učitelů jógy, kteří přijeli na kurz jógové terapie, se najdou tací, kteří již...
Vydala jsem se na nečekanou (o to možná zajímavější) putovní cestu do vedlejšího...
Tyto řádky nepíšu proto, abych se ospravedlňovala a abych vás přesvědčovala o tom, že...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 8. Prosinec 2022 - 18:00