Jóga + účinky éterických olejů = aroma jóga

V Česku se v poslední době vyrojila celá řada různých jógových stylů, které se mohou lišit dynamikou cvičení, využitými pomůckami, délkou setrvání v ásánách či tematickým zaměřením. Jedním z nových druhů jógy, jenž se ve světě stále více prosazuje, je aroma jóga (aroma yoga).

Pro mne osobně začala být tato jóga přitažlivá v okamžiku, kdy jsem absolvovala pražský základní kurz aromaterapie a nastoupila jsem na studium na Institutu aromaterapie. Tehdy jsem si uvědomila, že ve spojení jógy a účinku éterických olejů je mohutná síla, jež je schopná ovlivňovat jednotlivé čakry víc, než by se mohlo zdát…

Aromaterapie jako pomocník jógového učitele

Aromaterapie je totiž léčebná metoda, jejíž pověst hned od počátku utrpěla spojením slov „aroma“ a „terapie“. Jestliže se totiž zeptáme kohokoli, kdo nemá o aromaterapii hlubší znalosti, co to vlastně je, odpověď většinou zní: „Léčba pomocí vůní.“

Skutečnost je však tomuto významu nesmírně vzdálená. Aromaterapie je totiž skutečná terapie a v zahraničí je nesmírně ceněná a studovaná na prestižních školách například v Londýně, která se diagnosticky spojuje buď s ájurvédou (indická linie), nebo s tradiční čínskou medicínou (čínská linie). Získání statutu odborného terapeuta i v České republice zahrnuje mnoho hodin výuky jak specializovaných předmětů, tak i základů lékařských oborů, jako je anatomie, fyziologie či patologie, a řádné vykonání zkoušek z příslušných disciplín.

Sama aromaterapie se pak terapeuticky využívá v nejrůznějších formách – jako masáž, jako inhalace, dokonce i přes vnitřní užití.

Aroma jóga s Danielou Pilařovou
Autor: 
Daniela Pilařová
 
Zde si dovolím drobnou legislativní odbočku: oproti dalším zemím Evropy jsme opět o cosi „papežštější než papež“, takže česká legislativa zakazuje doporučovat bezpečné éterické oleje pro vnitřní užití. Terapeuté tento nesmysl řeší různě: doporučují například obratné slovní formulace („Nedoporučuji vám vnitřní užití, přestože sám/sama na konkrétní problémy užívám konkrétní počet kapek konkrétního éterického oleje tolikrát denně...). Dlužno však dodat, že kdyby éterické oleje vnitřně užívali lidé, kteří o nich nemají patřičné znalosti, může tento jejich pokus skončit dokonce i smrtí - například u tea tree oleje je smrtelná již jedna čajová lžička!

A tím jsme se dostali ke skutečné účinnosti éterických olejů. Je totiž důležité vědět, že éterický olej tvoří samu podstatu, esenci konkrétní rostliny. Je to nesmírně silný koncentrát s těmi nejsilnějšími účinky, jaké si umíme představit. Éterické oleje jsou mnohonásobně silnější než bylinné čaje a svým působením mnohokrát předčí i bylinné tablety. Navíc – pokud se využívají při masáži – vstupují přes pokožku (největší orgán v těle s obrovskou absorpční schopností) rovnou do krevního oběhu a jater, čili – jak už je asi zřejmé – je jejich účinek často velice rychlý.

Tolik obšírný úvod o aromaterapii, která se v povolaných a dobře informovaných rukách může stát dokonalým pomocníkem jógového učitele.

Jak voní čakra?

Jak již bylo zmíněno výše, nejjednodušším způsobem, jak éterické oleje využívat při józe, je jejich aplikace podle čaker. Typem své vůně, její příslušností k jednotlivým úrovním vůní (hlava, střed a báze) a zdravotními účinky výchozí rostlinné suroviny jsou totiž éterické oleje výborně přiřaditelné k jednotlivým čakrám a jejich symbolice – i orgánům, které k nim patří.


Už i v Česku existují dobře využitelné a předem namíchané čakrové směsi, které u nás připravuje a prodává například aromaterapeutická firma Karel Hadek. Osobně dávám přednost tomu přístupu, že čakry každého ze cvičenců jógy mají své vlastní potřeby a disharmonie a že je mnohem lepší si připravit pro každého z nich vlastní čakrové směsi.

Jednotlivé hotové nebo individuálně namíchané směsi éterických olejů na příslušné čakry se potom v hodině aroma jógy využívají společně s ásánami vhodnými právě pro konkrétní partie těla, ale lze přidat rovněž náda jógu se zvuky, jež se řadí ke konkrétní čakře, a třeba také vhodný pránájámický dech. To vše jsou dovednosti, jež uplatňují kvalitní učitelé čakra jógy (chakra yoga), ale v případě aroma jógy jsou ještě navíc doplněny právě o mimořádně účinné směsi éterických olejů.

Možná vás napadlo: Jestliže je v jógové skupině na aroma józe například deset lidí, jak zajistí učitel, aby se vůně navzájem nepřebíjely a aby všichni nemuseli využívat například v jedné lekci jen jednu čakrovou směs éterickcýh olejů – třeba pro první čakru – pokud cvičenec vedle má problémy v oblasti čtvrté čakry a žena vepředu by potřebovala zharmonizovat kupříkladu čakru druhou?

To je skvělá otázka, na niž není jednoduchá odpověď – a já zde na tomto místě vlastně ani odpověď nabídnout nechci. Čakrová jóga je totiž královnou mezi specializovanými jógami právě pro to, že předpokládá nejen dostatečně hluboké znalosti učitele jógy o jednotlivých éterických olejích a jejich účincích, ale také proto, že každý skutečně kvalitní učitel aroma jógy má pro strukturu svých hodin vlastní know-how, které není možné (a ani moudré) šířit veřejně.

Ono není správné, jestliže kdokoli komukoli „kopíruje“ jógové hodiny, ale vyloženě škodlivé je to v případě, kdy se během hodin jógy pracuje s látkami, které mají na organismus člověka silný účinek…

Proto všem, kdo chtějí vyzkoušet aroma jógu doslova na vlastní kůži, vřele doporučuji najít si učitele jógy a zároveň kvalitního certifikovaného aromaterapeuta v jedné osobě, a pokud bude působit důvěryhodně a bude mít rozsáhlé odborné znalosti, bez obav se mu svěřit a užít si hodiny jógy obohacené o silný energetický i čichový zážitek.

Daniela je cvičitelka klasické jógy, s kolegyní provozuje v Ostravě jógové Shanti Yoga Studio. Je také zakladatelkou vzdělávacích programů Shanti Academy a Zbožňovaná žena, skrze něž se snaží přinášet informace o zdravém způsobu života. Je vystudovaná literární historička a bohemistka a rovněž absolventka Institutu aromaterapie.

Kam dál?

 Z učitelského kurzu Jin jógy
... Učitel nás hned v úvodu vyzval, abychom se představili a abychom upozornili na své...
 Které óm je to správné?
Musím sama přiznat, že jsem se nechala v jednu chvíli strhnout v boj o nejdelší óm. Přeci...
 Čakra jóga - hlubší ponor živé pozornosti k různým úrovním fyzického i emočního prožitku
V posledních letech se teoretické podklady a nadstavbová síla osobní zkušenosti s čakrami...
 Jóga pro seniory je jiná, a přesto je to stále stejná jóga
Miluji práci se ženami a mé lekce jógy jsou výlučně pro ženy. Každá mi nabízí jiný pohled...
Go to top

Nejbližší akce

Pátek, 30. Srpen 2024 - 18:00
Sobota, 28. Září 2024 - 9:00
Středa, 9. Říjen 2024 - 17:30