8 důvodů, proč vyrazit na yoga retreat

Takzvaný „yoga retreat“ je vícedenní, zpravidla až několika týdenní pobyt v některém z jóga resortů. Součástí takového pobytu bývá pravidelná ranní jógová praxe, tematicky zaměřené lekce na správné pochopení jednotlivých ásán, večerní meditace, ale také nejrůznější relaxační aktivity: koupání/plavání, sauna, masáže nebo třeba acro jóga (partnerská jóga).

Možná už jste o podobné jógové dovolené přemýšleli, ale stále ještě nemáte jasno v tom, co vám investice do takového pobytu může přinést. Následující řádky by vám mohly v rozhodování pomoci.

Jógový retreat na Srí Lance
Autor: 
Blanka Schusterová

1. Zdokonalíte se v jednotlivých jógových pozicích

Zejména při delším pobytu si výrazně zlepšíte svou flexibilitu. V ásánách se budete cítit příjemněji a pravděpodobně se přiučíte i pozicím novým, náročnějším. Já osobně na těchto pobytech oceňuju také to, že mám možnost setkat se na jednom místě s různými učiteli jógy. Každý z nich má totiž odlišný, nezaměnitelný styl výuky a každý z nich také jinak přistupuje k asistenci v pozicích. Já tak vždy získám hned několik nových tipů, jak ásány provádět lépe.

2. Prohloubíte léčebné účinky jógy na vaše tělo

Během pobytu máte na cvičení čas, nikam nemusíte spěchat. Můžete se soustředit pouze na kvalitu dechu, plynulost pohybů, správné provedení ásán. Lépe vnímáte své tělo a i Vaše mysl je klidnější.

Po ranní praxi pak máte celý den na odpočinek, takže se druhý den cítíte zase jako rybička. Soustředěnost na sebe sama se vám pak po návratu určitě podaří přenést i do domácí praxe.

3. Dozvíte se více o principech jógy

Na většině jógových retreatů můžete navštěvovat také hodiny teorie, takzvanou „ásána kliniku“. Tam se detailně rozebírá jedna pozice za druhou tak, abyste ji opravdu pochopili a vstřebali. Můžete se ptát, diskutovat, zjistit vše, na co při běžné hodině není prostor. Pro mě je inspirující i to, že učitel sděluje nám, studentům, své vlastní poznatky, tipy a dělí se s námi o cenné zkušenosti.

4. Osvojíte si jógové názvosloví v sanskrtu

Některé běžné lekce jógy začínají a končí mantrou a někteří učitelé, možná i ve vašem jógovém studiu, používají pro jednotlivé ásány názvy v sanskrtu. Pokud je neznáte, jógový pobyt vám pomůže zapamatovat si je. A ještě přidávám tip: nahlédněte do nějaké jógové knihy (například od Georga Maehleho), abyste zjistili, jaký význam má sanskrt v józe – je to velmi zajímavé!

5. Potkáte zajímavé lidi

Jóga komunita sdružuje zajímavé a inspirativní lidi. Během dne, mimo jóga shalu (tj. místo určené k praktikování jógy), máte spoustu času na to, poznat nové lidi a dozvědět se nové věci. Já z každého takového pobytu odjíždím s dlouhým seznamem zajímavých knih a internetových odkazů.

6. Budete mít čas sami na sebe

Pokud váš partner/partnerka jógu necvičí, pravděpodobně na yoga retreat vyrazíte sami. A přesně takovou sólo akci vám určitě doporučuju, alespoň jednou za čas. V takovém případě vás totiž čeká několik dnů až týdnů jen s vlastními myšlenkami a pocity.

Budete hodně číst, přemýšlet, a jistě se dostaví i kupa skvělých nápadů. Já si většinou právě až na takovém jóga retreatu uvědomím, jak moc jsem vlastně unavená a že už je nejvyšší čas pořádně dobít baterky.

7. Poznáte nová místa

Jóga je dnes populární po celém světě, takže možností, kam na takový yoga retreat vyrazit, je nespočet. Záleží jen na tom, jak moc chcete či můžete do jóga pobytu investovat. I v České republice se samozřejmě pořádají jógové víkendy, nicméně pokud to jen trošku jde, vydejte se do teplých krajin. Poznáte další kus světa a navíc, teplo a sluníčko dělají s našimi těly zázraky! A kdybyste uvažovali o tropických destinacích, jako jsou Bali, Thajsko či Srí Lanka, budete možná příjemně překvapeni - dlouhodobější pobyty tam totiž vyjdou možná i levněji, než kdybyste zůstali v Evropě.

Autor: 
Blanka Schusterová

8. Vegetarián, druh neohrožený

Pokud jste vegetarián, vegan, vitarián, anebo se prostě stravujete jakýmkoliv alternativním způsobem, určitě znáte ty situace v klasických restauracích, kde jste díky svým dotazům na kvalitu pokrmu většinou za „exota“. Věřte, na jóga retreatu budete mezi svými. Velká část jogínské komunity totiž preferuje stravu bez masa. A navíc uvidíte, jak skvěle umí nejrůznější zdravé dobroty připravit.

Pokud máte specifickou dietu, zjistěte si, jaké možnosti vybraný jóga resort nabízí. Každopádně si ale můžete být jisti, že se vůbec nikdo nebude divit tomu, proč něco jíte a něco jiného zase ne. A pokud stále ještě patříte mezi „všežravce“, berte pobyt jako očistnou kúru. Sama si na jóga pobyt vždy beru čisticí čaje, nepiju tam kávu ani alkohol, a snažím se úplně vyřadit sladké a čokoládu (protože když jsem v práci, v mém obchůdku s kávou, čokoládou a čajem, jsem v neustálém pokušení).

Moje Srí Lanka

Já jsem se nedávno vrátila ze svého už třetího měsíčního pobytu na Srí Lance. Všechny tyto mé cesty vedly do centra Ashtanga Lanka, což je relativně skromný, ale pěkný resort na jihu ostrova. Jeho kapacita je 30 lidí, bydlí se v pokojích anebo v bungalovech. Výhodou tohoto centra je, že člověk má jen pár kroků od svého bydlení krásné a hlavně nepřelidněné pláže. A ráda také vyzdvihuji rodinnou atmosféru, která tam panuje. Třeba snídaně a večeře se servírují pro všechny u dvou velkých stolů.

Každý den ráno, kromě soboty, dnů úplňku a novoluní, se začíná v 7:15 lekcí ashtanga jógy ve stylu Mysore. Což znamená, že lekci vždy všichni společně zahájíme mantrou, ale pak už cvičí každý podle vlastního tempa a úrovně - tedy první, druhou nebo dokonce třetí sérii. A učitelé vás při tom korigují, asistují vám a pomáhají. Každopádně je potřeba, abyste už z domova uměli první sérii alespoň po Navasanu.

Po cvičení jsme pak vždy hromadně doplňovali tekutiny šťávou z čerstvého kokosu. A po pozdní snídani už je pak další program jen na vás: můžete vyrazit na pláž, můžete si dopřát thajskou nebo ayurvédskou masáž, ale můžete se také vypravit na výlet do okolí. Jógové resorty navíc většinou pořádají různé workshopy, takže i to je možnost, jak příjemně strávit den.

Společnou večeři jsme během mých retreatů na Srí Lance mívali pravidelně kolem půl šesté. Nejčastěji se podávalo typické jídlo Srí Lanky, Rice & Curry. A večer je pak správný čas na hodinu meditace…

Na jógovém retreatu budete mít i čas sami na sebe
Autor: 
Blanka Schusterová

Až budete vybírat místo, kam na takový jógový retreat vyrazit, zeptejte se nejprve svého učitele jógy, určitě pro vás bude mít nějaký tip. A hledejte také na internetu, vybírejte podle typu jógy, kterému se věnujete. Koukněte na stránky jógových asociací a na blogy učitelů jógy. No a pokud máte i vy sami nějaký tip, podělte se o něj se mnou i s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Blanka žije a podniká na polárním kruhu, ve Finsku, ve městě Rovaniemi. Od roku 2007 tam provozuje obchod s kávou, sypanými čaji a čokoládou. Je zapálenou experimentátorkou na poli zdravé stravy a zároveň nadšenou jógínkou „ashtangistkou“. Miluje čerstvý vzuch, pramenitou vodu a kvalitní jídlo.

Kam dál?

 Do Santiaga dnes putuje okolo dvou milionů lidí z celého světa ročně
Na své cestě do Santiaga de Compostela jsem potkala lidi, kteří z nějakého důvodu zapadli...
Kam jde naše pozornost, jde i naše energie
Přistání v Bombaji mě nezklame, jako obvykle si dávám několikadenní dávku "opravdové...
Jóga s výhledem na Indický oceán
Pokud každoročně řešíte dilema, zda vyrazit na dovolenou relaxační, sportovní či...
Vydaly jsme se na výlet naším už dobře známým minibusem - směr Guruvajur, sloní rezervace...
Go to top

Nejbližší akce

Sobota, 20. Duben 2024 - 9:00
Sobota, 20. Duben 2024 - 10:00
Pátek, 26. Duben 2024 - 14:20