Upeč třeba chleba, hlavně bez éček

Domácí chleba a vůbec pečivo si připravuji doma sama už několik let. Impulzem bylo, když jsem si kdysi přečetla na etiketě našeho tehdy oblíbeného chleba, kolik obsahuje éček a zbytečných přídavných látek. Trošku jsem zapátrala a zjistila jsem, že například funkcí „látek zlepšujících mouku“ je, aby oka v chlebu vzniklá kvašením měla stejnou velikost. Rozhodla jsem se proto, že jedinou možností, jak kontrolovat, co jako rodina jíme, je připravovat si maximum jídla doma, a to včetně pečiva.

Výběr chleba v obchodech je dnes velký, ale domácí je pořád domácí...
Autor: 
Jógoviny.cz
 Za ta léta, kdy doma sama peču, jsem vyzkoušela opravdu hodně druhů chleba: od klasických českých přes italské „bílé“, občas dělám třeba i houstičky, ale pořád jsem v sobě cítila jakýsi dluh, že nepeču z té nejkvalitnější ze všech mouk – z mouky celozrnné. Té jsem se vlastně docela dlouho bála. Asi proto, že výrobky, které jsem z ní do té doby jedla, měly takovou až „amarounovou“ chuť, tedy žádnou nebo jalovou.

Pozor na kváskovou nemoc

Nadšená jsem nebyla ani z kváskového chleba, který je teď hodně v kurzu. Sama si umím doma připravit, uchovávat a využívat celozrnný bio kvásek a chleba si kompletně uhníst a upéct, ale stalo se nám, že jsem jednou neodhadla správný poměr kvásku a mouky. Chléb byl sice chuťově vynikající, ovšem jeho kvasný proces byl natolik silný, že celou rodinu na dva dny zchvátila „kvásková nemoc“ - vše, co jsme pozřeli, kvasilo v celé délce našich trávicích traktů a postupně různými otvory vycházelo ven... Od té doby jsem věrná starému dobrému droždí a vůči kvásku cítím silný respekt hraničící až s odporem.

Musím také poznamenat, že jsem vášnivý bio strávník, takže v nebio kvalitě máme doma jen to, co v bio kvalitě neexistuje, například sůl. I chleba proto připravujeme z bio surovin. Všechny ingredience v receptu tedy pokud možno použijte v bio kvalitě. Pokud zvolíte variantu nebio či necelozrnnou, za výsledek neručím. V takovém případě si sami stanovte vlastní poměry surovin metodou "pokus - omyl", především poměr mouky a vody.

Směs mouk a semínek si namíchejte podle chuti

Všechny suroviny nejprve promícháme rukama a těsto pak zpracujeme na válu
Autor: 
Daniela Pilařová

V receptu záměrně neuvádím druh mouky, protože si vždy namíchám směs podle nálady, domácích zásob, potřeb rodiny, slunečního znamení či měsíční fáze… Péct budeme z 500 g mouky a doporučuji, aby nejméně 300 g tvořila mouka pšeničná. Zbytek si přimíchejte podle svých priorit. Tohle jsou varianty, které máme u nás doma nejraději:

 • 300 g pšeničné mouky celozrnné + 100 g žitné mouky celozrnné + 100 g špaldové mouky celozrnné
 • 300 g pšeničné mouky celozrnné + 70 g konopné mouky + 100 g špaldové mouky celozrnné + 30 g ovesných vloček
 • 350 g pšeničné mouky celozrnné + 150 g žitné mouky celozrnné

A tak dále, a tak dále. Fantazii se meze nekladou! Jen pozor na špaldovou mouku: obzvlášť pokud chleba nepečete v pekárně, ale v troubě jako já – špalda má málo lepku, což je dobrá zpráva pro celiaky, ale také tím pádem výrobky z ní špatně drží pohromadě a drolí se. A to může být právě u chleba nežádoucí vlastnost…

Půl kila mouky a co dál?

Máme tedy 500 gramů mouky a dále ještě potřebujeme tyto suroviny:

 • Cca 150 g semínek - libovolně kombinuji, vybírám z těchto: lněné, dýňové, slunečnicové, konopné, makové…
 • 1 balení droždí (bez emulgátorů)
 • 1 lžíce medu nebo sladěnky
 • 2 plné lžičky soli
 • 6 lžic olivového oleje
 • 350 ml vody
 • Chlebové koření nebo ájurvédská „západní směs“ (= bazalka, šalvěj, majoránka, petržel, pažitka, tymián, oregáno, levandule a kopr)
 • Do těsta můžete ještě přidat nasekaná sušená rajčata v oleji, nasekané olivy, nasekané kapary, osmaženou cibulku…

Suroviny si odvážím a v libovolném pořadí je dám do velké mísy (používám kameninovou, protože se snažím, aby naše jídlo přicházelo co nejméně do kontaktu s plastem). Vše rukama promíchám a zatím nekompaktní směs přenesu na vál. A hnětu a hnětu a hnětu… Pokud jste zvolili variantu s konopnou moukou, nelekněte se nazelenalého nádechu těsta!

Těsto přemístím do speciální formy na chleba, která má tu výhodu, že namísto kynutí v ošatce kyne těsto rovnou v nádobě na pečení, a tudíž při přenášení „nespadne“. Bochník pak obalím v mouce ze všech stran a dám ho kynout na naše úžasná kamna. Těsto by mělo zvětšit svůj objem zhruba dvakrát. Pak dám formu s chlebem do kamen a peču, dokud není hotový a křupavý.

Děti ví, co je pro ně dobré…

Voňavý, křupavý... mňam!
Autor: 
Jógoviny.cz

Dřív jsem připravovala chleba podle úplně stejného receptu, jen s tím rozdílem, že celý proces včetně pečení probíhal v minipekárně. Jenže děti tento chleba pokaždé odmítly, nešmakoval jim.

Jakmile jsme začali chleba péct v kamnech, máme opačný „problém“: děti musíme hlídat, aby nám chleba nesnědly celý na posezení, aby jim něco zbylo na snídani a na svačinky do školy…

Dobrou chuť!

Daniela je cvičitelka klasické jógy, s kolegyní provozuje v Ostravě jógové Shanti Yoga Studio. Je také zakladatelkou vzdělávacích programů Shanti Academy a Zbožňovaná žena, skrze něž se snaží přinášet informace o zdravém způsobu života. Je vystudovaná literární historička a bohemistka a rovněž absolventka Institutu aromaterapie.

Kam dál?

Síla přírodní fermentace
Dosud nejkomplexnější průvodce domácím kvašením, to je kniha Síla přírodní fermentace od...
 Síla přírodní fermantace
Sandor Ellix Katz je propagátor domácího kvašení. Tento druh kuchyňského experimentování...
 Z použitých šípků můžete udělat i tzv. druháka - ideálně s bylinkami
Příroda už se sice probouzí do jara, vitamínu C nám ale zatím moc nenabízí. Ideální...
Učitelé jógy prozrazují své tipy na zdravé dobroty
Komu se do života připlete jóga v tom nejširším smyslu slova, často začne postupně měnit...
Go to top

Nejbližší akce

Sobota, 1. Červen 2024 - 9:30
Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00