Jógovou terapií na nemoce i emoce

30. 01. 2013

O tom, že jóga pomáhá, není sporu. O tom jak, za jakých podmínek a komu všemu, by se již daly vést sáhodlouhé diskuse či psát vyčerpávající pojednání, vystavené na různorodých argumentech, nezřídka kdy si navzájem odporujících.

Běžnému našinci, částečně semletému současným životním stylem a každodenním bojem o sebezáchovu, v rámci podivně nastavených pravidel přežití v městské džungli, většinou jóga pomůže už jen samotným faktem, že takového jedince „nenásilně přinutí“ zpomalit, uklidnit se a uvědomit si, že vůbec může a dokáže být klidnější.

Jógová terapie...

Jógová ásana mu protáhne ten či onen sval, uvolní kloub. Pránajáma mu pomůže zjistit, že dech není jen něčím, co se „tak nějak děje“, relaxace uvolní jeho svalovou i mentální křeč, meditace naučí udělat z vlastní mysli vlídného sluhu, nikoliv tyranského pána. Už zde by se dalo říci, že jóga na většinového Euroameričana dnešních dní zafunguje terapeuticky.

Co když se ale do celé věci přidá navíc pečlivá individuální diagnostika, osobní přístup, jógová systematika a třeba ájurvédská typologie? Pak je řeč o jógové terapii neboli terapii jógou.

Terapie jógou aneb Kam doktor nemůže nebo nechce

Jóga terapie nebo terapie jógou, je personalizovaným přístupem k řešení konkrétních zdravotních potíží, aplikováním léčebných metod, které jóga ve své celistvosti nabízí.

Jedná se o holistickou metodu, spojující individuální diagnostiku, osobní rozhovory, praxi vhodných ásan a jógových cvičení nebo technik (pávanmuktásany, krije, mudry a bandhy), pránajámy, meditace, technik psychosomatické relaxace a cvičení koncentrace.

Jóga terapie vychází z pojetí, dle kterého je člověk chápán jako integrovaný celek. Neodděluje od sebe proto psychickou a somatickou stránku, řešením konkrétních potíží se zabývá vždy v celostní perspektivě.

Jóga terapie probíhá individuálně, v rámci několika sezení a soukromých lekcí s terapeutem. U malých dětí je možná přítomnost rodičů.

Jak jóga terapie probíhá

Samotné terapii předchází konzultace a vstupní rozhovor s kvalifikovaným terapeutem, který následně sestaví vhodný postup, odpovídající potřebám a možnostem klienta. Terapeut zakládá složku klienta, klient může být vyzván k tomu, aby si v průběhu terapie vedl deník záznamů nebo zakresloval orientační body ve své „emoční mapě“. Terapeut je samozřejmě vždy zavázán absolutní diskrétností.

Klient je povinen před zahájením terapie informovat terapeuta o vážnosti svého problému, celkovém zdravotním stavu, přidružených problémech, medikaci a tak podobně.

Jemnost jógové terapie...

V jóga terapii je každá nemoc vnímána jako informace. Cílem je řešení primární příčiny, nikoliv symptomů nemoci. Jóga terapie je založená na osobní praxi, jógový terapeut proto neléčí pacienta v pasivním modu odevzdanosti – „mouchy lečte si mě“, ale pomáhá mu dohledat příčiny stávajících potíží a přibližuje jej k jejich systematickému řešení.

Většinu příčin hledá jóga terapie v úložišti psychiky a odkladišti emocí, přestože se k jejich řešení obvykle obrací zprvu přes tělo.

S čím se zde kromě jógy mohu ještě potkat

Bylo by prapodivné, kdyby se jóga terapie neopírala o základní jógové pilíře – ať už se týkají oblasti etiky a morálky (chceme-li filosofie) nebo jógové fyziologie.

Operuje tedy mimo jiné s pojetím čaker, coby významných center regulujících cirkulaci vitální energie nebo jinými jemnějšími strukturami našich těl (mentální, emoční tělo atp.).

Jóga terapie se rovněž opírá o některé ájurvédské koncepty, například:

 • Typologie tridóšy - tři základní „vitální charakteristiky“ a jejich individuální rozvržení v člověku
 • Rovnováha gun - tři „vitální kvality“
 • Harmonizace pěti elementů - panča tattva/panča mahábhúta

V jóga terapii je nemalá pozornost věnována oblasti emocí, obvyklým vzorcům chování a vztahům (těm interpersonálním i vztahu k sobě), ale také stravě a celkovému životnímu stylu.

Terapeut se v rámci vstupní konzultace může zeptat i na osobní život klienta, například na jeho dětství. Pokud to terapeut uzná za vhodné, může doporučit i úpravu životního stylu.

V jógové terapii je každá nemoc vnímána jako inforamce
Autor: 
Barbora Hu

Kde může pomoci

Jóga terapie napomáhá v řešení takřka všech psychosomatických potíží. Mezi nejobvyklejší potíže na poli její působnosti patří například:

 • Deprese a emoční disbalance
 • Stres management
 • Potíže v komunikaci a introverze
 • Sexualita
 • Bolesti zad a kloubů
 • Chronické bolesti hlavy, migréna, bolesti krční páteře
 • Snížená imunita
 • Respirační problémy, astma
 • Alergie
 • Trávicí problémy
 • Diabetes
 • Gynekologické obtíže, menopauza, neplodnost
 • Poruchy učení a dětská hyperaktivita
 • Kardiovaskulární choroby

Kdy raději rovnou pod peřinu

Jóga terapie není vhodná v akutním stavu nemoci (ne při zvýšené teplotě!), nepomůže v případě infekčních onemocnění, ani po nedávných úrazech a operacích. Jóga terapie řeší zdravotní potíže přírodní cestou, avšak principiálně se nevymezuje vůči klasické medicíně.

Úspěšnost jóga terapie je vždy odvislá od upřímné snahy a vůle klienta. Klient by proto neměl chtít své problémy „někým léčit, ale sám je vyléčit“.

Vhodnost jóga terapie je dobré konzultovat nejprve vždy se svým lékařem.

Bára je certifikovanou lektorkou jógy a všestrannou tvůrčí osobností. Vystudovala indologii a kulturologii, ráda kreslí, píše, baví ji jazz, ilustrace i fotografie. Založila a pustila Bindu Yoga Studio, nyní se věnuje nezávislé lektorské činnosti a terapiím v krásném komorním prostoru na Smíchově. Je autorkou dvou knih o józe, čile se věnuje publicistice na jógová témata.

Kam dál?

 Trauma-sensitive jóga se věnuje lidem po traumatu
Trauma-sensitive jóga je specifickým přístupem v rámci jógové terapie. Zaměřuje se na ty...
 Kundžal krijá: všechno musí ven
Vamana dhauti či kundžal krijá je druhou očistnou technikou, kterou jsme praktikovali v...
Sbohem madam letargie, jdu si vyvětrat hlavu
Vzpomínám si, jak jsem se učila na přijímací zkoušky na střední školu. Nad knihami,...
Držím se v autobuse za železné madlo a houpu se ze strany na stranu v rytmu výmolů na...
Go to top

Nejbližší akce

Sobota, 1. Červen 2024 - 9:30
Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00