Džala néti: první setkání s jógovou očistou nosu

Během všednodenního shonu většinou ráno stíháme maximálně toaletu, vyčistit zuby, možná někdy i rychlou sprchu, ale pak už s jednou rukou vázající drdol na hlavě a s druhou nazouvající tenisky běžíme vstříc dalšímu dni. Takže ano, i my lidé na Západě provádíme pravidelné denní očistné rituály - ty vnější. Jóga se ale samozřejmě zabývá také čistotou vnitřní, čistotou mysli (o čistotě v nejširším smyslu slova pojednává šauča, první Pataňdžaliho jama).

Džala néti, očista nosu
Autor: 
Šárka Konečná

Dle staroindického spisu Hatha jóga pradipika se očistné techniky těla (šat krijá) dělí do šesti skupin podle toho, které části těla se věnují (viz box). Skrze očistné techniky pracujeme na těle fyzickém, tedy hrubohmotném, ale také na těle jemnohmotném, pránickém, kdy usměrňujeme pránu - životní energii - a její správné proudění a funkci. Očistné techniky zbavují tělo škodlivých toxinů, které se můžou navenek projevovat jako ekzémy, alergie, astma, migrény, žaludeční problémy apod.  

Očistné techniky šat krijá

Néti
Očista nosní dutiny:
- džala néti - slanou vodou
- sútra néti - provázkem

Dhauti
Očista žaludku, jazyka, jícnu a střev.
Patří sem například šankhaprakšalána, která čistí žaludek a střeva.

Naulí
Stimulační masáž břišních orgánů.

Basti
Očista tlustého střeva.

Kapalabháti
Očistný dech, pročištění plic, čelních dutin a mozkových laloků.

Trátak
Očista zraku a smyslových orgánů.

Krije, tedy očistné techniky těla, jsem jako pojem znala z literatury. Vždy jsem se ale dostala maximálně k úvodu popisu dané techniky, protože jakmile v knize začali popisovat tyto procedury zblízka, rozostřil se mi zrak, polilo mě horko a udělalo se mi mdlo. "Tak to nikdy!" a rychle jsem vždy knihu zavírala.

V Indii, v ášramu, kam člověk jede většinou studovat jógu a sám sebe, není prostor pro žádné hodnocení typu "like and dislike", není čas dumat nad tím, co je pro mě dobré, co špatné, co dělat budu a co nebudu. Není čas na představy o tom, jak člověku vede skrze jednu nosní dírku šňůrka do druhé dírky, jak se nozdry plní slanou vodou a jak se při tom člověk dusí či dokonce umírá. Ano, takto dramatický scénář si většinou lidé v hlavě přehrávají, aniž by se seznámili s průběhem provádění očisty a hlavně s benefity, které nám tyto techniky přinášejí.

Džala néti - jak na to

Džala néti je očista nosu. Nos je potřeba čistit především od prachu, který se na stěnách nosních dírek postupně usazuje - vytváří se povlak, bariéra, krusta, která ucpává nos. Řada lidí se v noci budí s pocitem, že nemůže dýchat, že nic necítí a pak obvykle hned sahají po nosních kapkách či sprejích. Jedna rozprašovací vlna léčiv do jedné a do druhé nosní dírky a už je to lepší... Znám i takové, kteři jsou dnes na na těchto sprejích doslova závislí. Když nemají své kapičky po ruce, hezky na dosah z postele na nočním stolku, lapají po dechu a mají pocit, že se udusí. A přitom stačí tak málo - nos vyčistit a neleptat už jej dalšími nosními kapkami.

Očista nosu dokáže uvolnit dýchání, uleví od tlaku a bolesti hlavy, které často pociťujeme právě v důsledku ucpaného nosu, prohloubí se nám vnímání vůní, zjemní se smysly. A například u kuřáků často dochází i k odložení cigaret, když najednou ucítí štiplavost kouře. V neposlední řadě tato technika dokáže zbavit alergií a pracuje na nervových zakončeních, tutíž i při ztrátě čichu.

I když to možná zní jako další reklama na skvělý nový nosní sprej, jde o tisíce let starou a přirozenou techniku.

Jednou ráno jsme jako obvykle opět vstali v 5 hodin a zahaleni do dlouhých šátků jsme vyšli ven před budovu ášramu. Tam na nás čekal Hari (Yogačarja Harilalji) s hliněnou nádobou plnou vlažné slané vody. Nádoba stála v písku a vedle ní byly vyskládané malé plastové konvičky. "Džala néti," představil nás Hari s blížicí se pohromou. A je to tady. Teď se utopím na břehu arabského oceánu! Kdyby tomu aspoň předcházelo třeba jen krátičké ranní plavání v moři za vycházejícího slunce...

Z myšlenek mě vytrhl Hari, když mi podával mou novou konvičku. "Rozkročíme nohy, jednou rukou uchopíme konvičku s vlažnou vodou, která je slaná tak, jako jsou slané naše slzy," začal Hari vysvětlovat. Všichni jsme se zhlubokla nadechli a nejistě pohnuli tělem tak, jak nás Hari instruoval. "Konvičku přiložíme k jedné nosní dírce a zlehka přitiskneme, aby těsnila. Předkloníme se a druhou dlaní se opřeme o stehno. Pokud máme konec konvičky v pravé nosní dírce, začneme pomalu naklánět hlavu doleva tak, aby pohled postupně směřoval vzhůru doprava a levé ucho a tvář dolů. Nic nedělejte, jen otevřete ústa a nechte proudit vodu skrze druhou nosní dírku ven. A nebojte se, neudusíte ani neutopíte, pokud voda neproteče nosní dírkou, vyteče ústy," uklidnil nás Hari v závěru stručného návodu, jak na to.

Aha, dobře. Nemůžu se prý utopit. Prostě to vyteče. Zavřela jsem oči, přiložila konec konvičky k nosu, předklonila se a opřela se pohodlně o stehno. Teď natáčet hlavu, otevřít ústa... Chvilku se nic nedělo, jen jsem začala cítit takový zvláštní jemný tlak. A najednou to přišlo. Jako něco, na co čekáte už dlouho.

Společný nácvik džala néti v indickém ášramu
Autor: 
Šárka Konečná

Lehčí hlava, nové vůně

Povolily emoce, povolil vztek, povolila jsem celá. Vlažná voda začala vytékat z druhé nosní dírky. Lodě vypluly, letada vzlétla, auta se rozjela. Nechala jsem protéct celý obsah konvičky. Moje oči zůstaly zavřené a jen jsem vnímala ten pocit naprostého uvolnění, lehkosti a zbavení se všeho - zejména starých předsudků.

Dočistili jsme nos ještě střídavým vyfrkováním zbytků slané vody. A celý den pak pokračoval v duchu objevování nových vůní, můj dech byl najednou plnější a moje hlava lehčí.

A takto začínám každý nový den už 9 měsíců. Jak řekl můj indický učitel: "Pravidelným praktikováním ucítíte změny. Vím, že překonat počáteční obavy není lehké, ale je to jen bariéra v mysli." A tak nás v přeneseném smyslu slova krije zbavují bariér...

Džala néti se doporučuje provádět každý den, ideální je zařadit tuto techniku mezi každodenní koupelnové rituály. Pokud pracujete v prašném prostředí, můžete proplach provádět i při večerní očistě. Neexistuje žádná kontraindikace, která by džala néti zakazovala. Při zánětu nosohltanu, nebo v případě, že trpíte na krvácení z nosu apod. je dobré naučit se tuto techniku pod dohledem zkušeného terapeuta.

Pokud byste se rádi přiučili očistným technikám pod odborným dohledem, přijďte na workshop, který se koná už tento pátek a sobotu v Praze.

Kam dál?

 Naulí - stimulační masáž břišních orgánů
... Ráno jsem sklíčeně přišla do jóga shaly, kde seděl můj učitel. Když viděl můj...
 Olejová lázeň je spolu se stravou, jógou a meditací jako kouzelný lektvar pro udržení zdraví.
Pravidelné masírování a potírání těla olejem se podle indické kultury nazývá olejovou...
 Kundžal krijá: všechno musí ven
Vamana dhauti či kundžal krijá je druhou očistnou technikou, kterou jsme praktikovali v...
Pokud si nedojdete jeden den na záchod, měli byste začít přemýšlet, co se děje. Když si...
Go to top

Nejbližší akce

Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00
Pátek, 28. Červen 2024 - 18:00