Barbora Hu

O lektorovi:

První setkání s jógou se u mě odehrálo v době kolem mých patnácti, kdy mě poměrně elegantně vytáhlo z vážných zdravotních problémů.

Po jazykovém gymnáziu zaměřeném na výuku v italštině, jsem na pražské FF UK absolvovala pětileté studium indologie se specializací na hindštinu a bakalářskou kulturologii. Přestože jsem nakonec přehodila výhybku z akademického prostředí na jinou kolej, zůstal ve mně živý zájem o antropologii umění, které jsem se původně věnovala.

V průběhu let jsem se s jógou v různých podobách, stylech a pod vedením různých učitelů doma i v zahraničí poznávala čím dál víc. V posledních třinácti letech se pro mne jóga stala něčím víc, než jen exotickým tělocvikem, který člověku pomáhá, aby se cítil dobře. Dnes pro mě jóga znamená něco jako celkový přístup k životu, který je otevřený, svobodný, nezatěžkaný předsudky a očekáváními, ale má i svá pravidla a předpoklady.

Jóga mě stále učí umění vnímat pozorně okamžik přítomnosti v neustálém procesu dění, což považuji za jeden z jejích největších přínosů dnešnímu člověku. Učí mě odstupu a nadhledu, pokoře. Živí ve mně stálou fascinaci vazbami mezi vnitřním a vnějším, na všech myslitelných úrovních.

Vnímám, že jedinou jasnou stálostí je změna. A že transformace je základním projevem života. A tak i má sádhana (životní praxe), má hodně transformativní charakter. První léta mé praxe patřila aštanga vinjáse, posléze jsem se přiblížila více hatha józe a jejímu terapeutickému aspektu (svastha józe). Dnes se nejvíce věnuji čakra józe, která je v mém přístupu eklektickým směrem, který je výrazně vyživen tantrou, ale objímá i jiná pole praxe sebezkušenosti.

Před několika lety mi bylo jedním z mých učitelů Dr. Ómánandem Bavédžou z Paramanand Institute of Yoga Sciences and Research dáno symbolické jméno Má Sarasvatí, což beru jako závazek, dostát ve své osobní praxi i výuce jógy moudrého přístupu, nejlépe jak v daný moment mohu.

Jógu se ve své učitelské praxi snažím s respektem a pokorou propojovat i s jinými poli poznání, která člověku nabízejí nosnou zkušenost pro osobní rozvoj, s nimiž mě pojí silná osobní zkušenost.

V roce 2012 jsem založila a do roku 2017 vedla Bindu Yoga Studio – tvůrčí prostor pro jógu, které jsem se s vděkem za nabytou zkušenost předala dál, abych se mohla více věnovat sobě, své rodině a jógové sádhaně.

Těší mě práce se slovem a krom intimní a neveřejné tvorby malých forem poezie, se v současnosti věnuji také publicistice na jógová témata na portálu Jógoviny, Yogapoint, tištěném časopise Jóga DNES a mezinárodní platformě Galaxy of Yoga.

Stojím za projektem “Jóga pro dobrou věc”, který se zaměřuje na šíření terapeutického aspektu jógy tam, kde je to potřeba.

Ve spolupráci s kamarádkou a spolužačkou z indologie Gabrielou Juhásovou tvoříme i online výkladový slovník sanskrtských termínů v józe.

Jsem autorkou dvou knížek – Teorie čakra jógy, cesta od podmíněnosti k potenciálu (Fontána 2016) a Jógátky, pohádky na motivy jógové filosofie (Fragment 2016).

Věřím tomu, že všechny otázky, odpovědi, problémy i jejich řešení si každý člověk nese sám v sobě. A že jóga může být jednou z cest, vedoucích k osobnímu zrání, které může umožnit jejich vzájemné propojení.

Dnes vnímám jógu jako jako práci s pochopením, uchopením a rozvinutím přítomného okamžiku skrze pozornost. Jsem vděčná všem svým učitelům – vnitřním i vnějším. Mezi své učitele řadím i svoji rodinu, přátele, lidi se kterými pracuji i různé životní situace a zkušenosti. Zenovým mistrem mnoha výzev je v neposlední řadě můj syn Tadeáš.

Mám ráda les a jazz, hory a zen, poezii psanou i žitou, černou kávu a černobílou fotku, zelený čaj a červené víno, malbu a ilustraci, podzim a jaro i většinu věcí mezi tím.

Kontakty a styly

Kontaktní údaje

Město: 
Praha
Telefon: 
725 352 445
Kontaktní e-mail: 
Jógové styly:
Aštanga jóga
Čakra jóga
Dětská jóga
Hatha jóga
Jóga pro muže
Jóga pro těhotné
Jóga pro ženy
Meditace
Náda jóga
Pránájáma
Relaxační jóga
Terapeutická jóga
Vinyasa jóga
Odbornost, vzdělání:
Advanced Yoga Therapy Teacher RYT 500, Yoga Alliance, Paramand Institute of Yoga Sciences and Research, India
Osvědčení o rekvalifikaci ve vzdělávacím programu „Instruktor hatha jógy“ akreditovaném MŠMT dle vyhl. č. 540/2004 Sb.
Yoga Therapy Teachers Certification by Paramanand Yoga Institute of Yoga Sciences and Research India, the Member of Yoga Alliance and the International Association of Indian Yoga
Yoga Teachers Training RYT 200 by Yoga Alliance v Paramanand Yoga Institute of Yoga Sciences and Research India, the Member of Yoga Alliance and the International Association of Indian Yoga
Chid Shakti Meditation – Teachers Training Level 1 Certification, PIYS India
Yoga and Psychotherapy Certification, Paramanand Yoga Institute of Yoga Sciences and Research India – the Member of Yoga Alliance and the International Association of Indian Yoga
Certified Prenatal Yoga Teacher (Yoga Education Institute, Western Florida)
Certified Chakra Therapist (RB Academy, Los Angels, California)
Certified Kids Yoga Teacher (Yoga Education Institute, Western Florida)
Hatha Yoga Teacher RYT 200, Yoga Alliance, Pramanand Institute of Yoga Sciences and Research, India
Tantra: Foundation for Practice e-learning programme (Himalayan Institute, Sandra Anderson)
Tantra Unveiled: The Philosophy, History, & Practice of a Timeless Tradition e-learning programme, Christopher Wallis PhD.
Buddhism and Modern Psychology e-learning programme at Princeton University
Healing Trauma through Yoga e-learning programme, David Emerson
Yoga Biomechanics and Asana e-learning programme, Juless Mitchel M.A.
Certifikát absolvování lektorského semináře Jógy pro děti vedené Pavlem Hájkem při Power Yoga Akademii s.r.o.
Hodnocení lektora
Struktura lekcí: - Jak jste spokojeni se strukturou lekcí, které vede tento učitel? Vyhovuje vám způsob, jakým učitel hodiny připravuje?
Dosažený výsledek: 5 (3 hlasy/ů)
Styl vedení lekcí: - Vyhovuje vám, jak učitel lekci vede? Vysvětluje/ukazuje srozumitelně jednotlivé ásany a sekvence pozic tak, aby vás příjemně provedl celou lekcí?
Dosažený výsledek: 5 (3 hlasy/ů)
Poradí, pomůže?: - Jak dobře vám učitel dokáže poradit/pomoct, když si na lekci nevíte rady?
Dosažený výsledek: 5 (3 hlasy/ů)

Učitel pořádá tyto akce

--- lektor/ka nezadal zatím žádné akce ---

Lektor je autorem těchto článků v Jógovinách

Go to top

Nejbližší akce

Sobota, 1. Červen 2024 - 9:30
Čtvrtek, 13. Červen 2024 - 14:00
Čtvrtek, 27. Červen 2024 - 12:00